SİGORTA BEDELLERİNDE ETKİLİ OLACAK

SİGORTA BEDELLERİNDE ETKİLİ OLACAK

SİGORTA BEDELLERİNDE ETKİLİ OLACAK

SİGORTA BEDELLERİNDE ETKİLİ OLACAK
29 Nisan 2019 - 00:48
Reklam

Artan trafik kazaları ve sigorta şirketlerinin ödediği bedeller şirketlerin poliçe bedellerini yeniden düzenlenmesine neden oldu.
Şopolyo Sigorta sahibi Orkun Şapolyo,” Trafik sigortalarında yönetmelik maddesi ile trafik cezalarından dolayı, trafik sigortalarına bir ek pirim geleceği ortaya koyulduğunu söyledi.
Son yıllarda artan trafik kazaları ve maliyetler nedeniyle her fırsatta zarar ettiklerini belirten sigorta şirketleri sürücülerin risk analizlerini yeniden gözden geçirmeye karar verdi. İddialara göre hızlı artan araç sayısı ve buna bağlı yükselen kaza oranları nedeniyle sıkıntı yaşayan firmalar risk gurubu oluşturarak kurallara uymayan sürücülerin sigorta miktarını arttırma yoluna gidecek.
CEZALAR SÜREKLİ TEKRARLANDIKÇA POLİÇELER DAHA ÇOK ZAMLANACAK
Artan kaza oranlarında yıllardır uygulanan bu sistemin yanlış hesaplandığın ortaya çıkınca sigorta şirketleri risk gurubu oluşturmada yaşı değil trafik cezalarını esas alacak. Örneğin hız cezası yiyen ve alkolü araç kullanırken yakalanan sürücülerin yedikleri cezalar sonraki dönemki sigorta miktarlarının da artmasına neden olacak. İlk etapta bu şekilde cezalar kesilen sürücülerin zorunlu trafik sigortası miktarları 2 bin T5L civarlarında olurken cezaların sürekli tekrarlanması da poliçelerin daha da zamlanmasına neden olacak.
SİSTEM DAHA NET DEĞİL
Yeni hazırlanan sigorta risk gurubu konusunda sigorta şirketlerine destek verenlerde düzenlemeye karşı çıkanlarda da var. Şapolyo sahibi Orkun Şapolya, bu konu hakkında bir açıklamada bulundu.
“Trafik sigortalarında yönetmelik maddesi ile trafik cezalarından dolayı, trafik sigortalarına bir ek pirim geleceği ortaya koyuldu. Eğer sen araba kullanırken trafik cezası yersen trafik sigorta yenileme zamanı geldiğinde trafik sigortan bir miktar yükselecek diyen Şopolyo,”Sistemin ne şekilde yürüyeceği, hangi oranlarda prim artışı olacağı, yansımalarının nasıl olacağı daha net değil. Trafik polisi cezayı kestiği zaman EGM denen sisteme yansıyacak ve yansıdığı zaman trafik sigortalarına nasıl yansıyacak, bu oranlar net açıklanmadığı için soru işaretleri var. Bir gerçek var, bu yönetmelik yayınlandı trafik ihlali yapan araba artık daha büyük bir sıkıntı yaşayacak” dedi.
HERKESİN DAHA DİKKATLI KULLANMASI GEREKECEK
Yeni gelecek sistem ile şoförlerin daha dikkatli araba kullanacaklarını dile getiren Şapolyo,”Bu belki herkesin daha dikkatli kullanmasına neden olacak, daha dikkatli kullandığı zaman trafik ihlali az yapacak, az yapınca trafik kazası az yapılacak.  Herkesi dikkatli araç kullanmaya, trafik kurallarına uymaya davet ediyoruz. Kaza yapmadığınız zaman gelecek sene ki ödediğiniz trafik sigortaları, kasko sigortaları bunların rakamları hem düşer, hem de şehir bazında şehrinde fiyatları düşer. Bu madde sisteme girdi bunun netleşmesi için bazı detaylar var 15-20 gün içinde netleşir. İnsanlar birbirine saygılı olsun, kavşaklarda yol vermeyi biz daha yeni öğrendik Avrupa’nın her yerinde belli bu biz yeni öğrendik. Öncelik yayadadır, herkes yaya olmasına rağmen direksiyon başına geçtiğinde yayanın üstüne doğru sürüyor” diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye ceza
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye...
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere döndü
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere...