SINIFLAR ÇOK KALABALIK, DERS SÜRELERİ...

SINIFLAR ÇOK KALABALIK, DERS SÜRELERİ AZALTILMALI

SINIFLAR ÇOK KALABALIK, DERS SÜRELERİ AZALTILMALI

SINIFLAR ÇOK KALABALIK, DERS SÜRELERİ AZALTILMALI
13 Eylül 2021 - 09:46

Edirne Veli-Der Derneği Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Başkan Benay Gürsel, sınıflarda çok sayıda öğrencinin aynı anda bulunduğuna dikkati çekerek, “mutlaka ders süreleri azaltılmalı, sınıflar seyreltilmeli, okulda bulunan süre azaltılmalıdır.”açıklamasında bulundu.
Başkan Benay Gürsel, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Edirne Öğrenci Veli Derneği olarak haftalardır aşı, hijyen, havalandırma, fiziki mesafe; tüm önlemlerin bütünlüklü alınmadığı koşullarda yüz yüze eğitimin sürdürülebilir olamayacağı konusunda MEB’i, tüm karar alıcıları uyardık. MEB’i ve tüm karar alıcıları bir kez daha uyarıyoruz; Yeterli öğretmen ataması yapılmalı, temizlik görevlileri daha fazla geciktirilmeden göreve başlatılmalı, ek derslikler sağlanmalı ve okullarda gerekli fiziki koşullar yerine getirilmelidir.
ÇOCUKLARIMIZIN, EĞİTİM EMEKÇİLERİNİN SAĞLIĞI İÇİN BU KOŞULLAR SAĞLANMALIDIR.
İŞKUR—MEB protokolü çerçevesinde TYP (Toplum Yararına Program) kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’ nda ve farklı kurumlarda istihdam edilecek temizlik, güvenlik görevlilerinin görevlendirilmeleri her yıl Ekim ayı içerisinde başlıyor ve Haziran ayında işten çıkarılıyorlar. Takvim yüz yüze eğitimden önce başlatılmadığı için okulların büyük çoğunluğunda yeterli temizlik görevlisi hala yok. Örneğin; Keşan’ da 56 tane okul var. Sadece 35 okulda TYP’ li personel görevlendirilecek. 21 okulda temizlik, güvenlik görevlisi sorunu devam edecek. İlimizde ilçelerle birlikte ise bu sene toplam 188 kişi TYP çerçevesinde geçici görevlendirilecek.  Kadrolu personel olarak atamalarının yapılmamakta neden ısrar edildiğini, her sene başında okullarımızın temizlik problemleriyle neden baş başa bırakıldığını bilmek istiyoruz.
OKULLARDA CİDDİ BİR RİSK OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ
Yüz yüze eğitimin başlaması ile birlikte okullardan gelen bilgiler ve açıklanan raporlarla okul terkinin ciddi bir risk olduğunu görüyoruz. Yoksul mahallelerin olduğu okullarda, meslek liselerinde, dezavantajlı kesimlerin olduğu her yerde çocuklarımızın örgün eğitimden kopuşu hızlanıyor. MEB; bir an önce okul terki ile ilgili verileri açıklamalı, yoksul ailelerin çocukları için acilen maddi destek sağlanmalıdır. Telafi programı için yeterli bütçe ayrılmalı, hazırlıklar yapılmalı, örgün eğitimden kopuşla ilgili önlemler bir an önce alınmalıdır. Destekleme Yetiştirme Kursları (DYK) her sınıf düzeyinde açılmalı bunun aynı zamanda telafi eğitiminde bir basamak olarak kullanılabileceği unutulmamalıdır.
KALABALIK OKUL VE SINIFLAR SORUNU DEVAM EDİYOR
İlimizde kalabalık okullar, sınıflar sorunu devam ediyor. MEB hiçbir önlem almadan tam zamanlı tüm kademelerde yüz yüze eğitimi başlattı. Örneğin K.A Alper Yazoğlu Ortaokulu’nda mevcutları 36 olan sınıflarımız var ya da aynı okul içerisinde  (liseler)  bir şube 18 kişiyken diğer sınıf 35 mevcuduyla eğitime devam ediyor. Teneffüs zamanları farklı şubelere göre düzenlenmediği için tuvaletlerde kantinde koridorlardaki yığılmalar devam etmekte fiziki mesafe sağlanması mümkün olmamaktadır. Bu koşullar devam ederse önümüzdeki haftalarda salgın yayılımının okullarımızda artacağı açıktır.  MEB; ülke genelinde bağlayıcı kararlar almalıdır. 13 Eylül Pazartesi gününden itibaren mutlaka ders süreleri azaltılmalı, sınıflar seyreltilmeli, okulda bulunan süre azaltılmalıdır.  Farklı illerde ders sürelerinin kısaltılmasıyla ilgili Valilik kararıyla düzenlemeler yapılmıştır. Aynı düzenlemenin en kısa sürede ilimizde de uygulamaya geçmesini öğrencilerimiz velilerimiz ve öğretmenlerimiz beklemektedir.
“VELİ İZNİ OLAN ÖĞRENCİLERİMİZİN AŞILARININ OKULLARDA YAPILMASI İÇİN DÜZENLEMELER YAPMAYA DAVET EDİYORUZ”
Ulaşım kamusal bir haktır. Yüz yüze eğitim süresince toplu ulaşım öğrenciler ve öğretmenler için ücretsiz sağlanmalıdır. Aşı, hijyen, havalandırma, fiziki mesafe tüm önlemler bir an önce hayata geçirilmelidir. Edirne okullarındaki aşısını yaptırmış öğrenci sayısının arttırılması için İl Sağlık Müdürlüğü’nü liselerde bilgilendirme ve farkındalık çalışmalarına başlamaya, Veli izni olan öğrencilerimizin aşılarının okullarda yapılması için düzenlemeler yapmaya davet ediyoruz. Havalandırma sorunu bir an önce çözülmelidir. Pandemi önlemleri kapsamında sınıflarda kapı ve pencereleri aynı anda açılıp doğal hava sirkülasyonu sağlanmaktadır. Daha kış gelmeden bu işlem nedeniyle çocuklarımızda ve öğretmenlerimizde üşütmeden kaynaklı çeşitli yan etkiler görülmeye başlanmıştır. Okullara standart maske dağıtımı yapılmıştır oysa bunlar İlkokul ve ortaokuldaki öğrencilerimizin yüzüne uygun değildir. Bütün okullarımıza dağıtılan maskelerin kalitesi ve güvenilirliği ise gerek velilerimiz gerekse öğretmenlerimiz tarafından sorgulanmaktadır.
Salgının birinci haftasında ve her hafta çocuklarımızın kamusal eğitim hakkı, çocuklarımızın, biz velilerin, eğitim emekçilerinin sağlık hakkı için yaşanılan sorunları kayıt altına almaya, demokratik tüm haklarımızı alınması gereken önlemler için kullanmaya devam edeceğiz.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ