SINIR KAPILARININ AÇIK KALMASI EDİRNE ESNAFI...

SINIR KAPILARININ AÇIK KALMASI EDİRNE ESNAFI İÇİN ÖNEMLİ

SINIR KAPILARININ AÇIK KALMASI EDİRNE ESNAFI İÇİN ÖNEMLİ

SINIR KAPILARININ AÇIK KALMASI EDİRNE ESNAFI İÇİN ÖNEMLİ
22 Ekim 2020 - 00:34

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, “sınır kapılarının açık kalması Edirneli esnafa için çok önemli biz bize yetmiyoruz çünkü” dedi.
Pandemiden dolayı iki ay kapalı kalan sınır kapılarının Edirne ekonomisini ciddi şekilde etkilemesinin ardından 1 Eylül tarihinden itibaren Bulgaristan sınır kapısının günübirlikçilere açılması ile Edirne’ye akın eden Bulgar turistler esnafın yüzünü güldürdü ama maske takma kuralına uymamaları tedirgin etmeye devam ediyor.
ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt ise turistlerin bu konuda uygun şeklide uyarılması gerektiğini belirtirken, Edirne ticaretinin hareketlendiğini ifade etti. 
21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nün kutlu olsun diyen ETSO Başkanı  Zıpkınkurt; “Gündemimiz gelen Bulgar turistler ve Edirne ticaretinin yaklaşık 2 aya yakın süreden beridir iyi olduğunu görüyoruz. Bu da bizi mutlu ediyor. Çünkü pandemi sürecinde Edirne’de biz bize kaldığımız zaman biz bize yetmediğimizi gördük. Malum üniversitemiz kapalı, turist gelmiyor. Edirne en çok turist alan illerden bir tanesi. Hizmet sektöründeki tüm hazırlıklarımız turizme göre. Bu kadar güzel lokantalar, oteller yapmışız ama biz bize kaldığımız zaman yetemiyoruz. Dolayısıyla işsizlik, şehrin sorunları artıyor. 2 aydır gördük ki gelen yerli ve yabancı turistlerle şehrimiz yine eski hareketli günlerine dönmüş oldu. Bizim bunları sürdürebilmemiz gerekiyor. Sürdürebilmek için de üzerimize ne düşüyorsa gerek mesafe gerek hijyen gerek maske ve gerekli uyarıları yaparak gelen misafirlere de bu konularda uyarılarda bulunarak bunu sürdürmemiz gerekiyor. Edirne için bu kapıların açık kalması çok önemli. Pandemi sürecinde kapılar kapandığı zaman ticaret, ihracat yapan arkadaşlarımız var.Kapıların açık kalması Edirne için hayati önem arz ediyor. Türkiye’nin gözü Edirne’de. Hem iş insanlarının hem siyasilerin hem devlet büyüklerinin gözü Edirne’de. Hem vaka sayısı az hem Bulgar misafirler geliyor. Verdiğimiz hem Türkçe hem Bulgarca broşürleri kapılarına asıyorlar. Maske konusunda gelenleri uyarıyorlar. Eğer gelen vatandaş maskesizse kendisine maske veriliyor. Yaptığımız çalışmaların çok işe yaradığını görüyorum. Nitekim de görüyoruz ki Edirne’deki vaka sayıları Türkiye’ye göre çok az sayılarda seyrediyor. İnşallah böyle devam eder ki biz de bir kısıtlamaya maruz kalmayız. Bizler en azından uyarılarımızı yaparak şehrimizde bunun olmasına engel olduğumuzu düşünüyorum” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KAPANIŞ SAAT FARKINA ELEŞTİRİ
KAPANIŞ SAAT FARKINA ELEŞTİRİ
BASIN MENSUPLARINDAN ÇAĞRI VAR!
BASIN MENSUPLARINDAN ÇAĞRI VAR!