SIRBISTAN KONSOLOSLUĞU AÇILDI

SIRBISTAN KONSOLOSLUĞU AÇILDI

SIRBISTAN KONSOLOSLUĞU AÇILDI

SIRBISTAN KONSOLOSLUĞU AÇILDI
06 Ağustos 2019 - 04:12

YEŞİM DRAMALI
 Sırbistan'ın Edirne Fahri Konsolosluğu düzenlenen resmi törenle açıldı.  Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Dacic, Türkiye ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin en üst düzeyde olduğunu söyledi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’da, “Sırp kardeşlerimize gönül kapılarımızı her zaman açmaya hazırız” açıklamasında bulundu.
Sırbistan'ın Edirne Fahri Konsolosluğu düzenlenen resmi törenle açıldı. Açılış törenine Edirne Vali Vekili Yusuf Güler, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, Sırbistan'ın Ankara Büyükelçisi Zoran Markoviç, Türk ve Sırp yetkililer katıldı.
Edirne Sırbistan Fahri konsolosu Salih Akgün; “biz baba topraklarından göç etmiş birisi olarak geldiğimiz yerlerden hiçbir zaman kopmadık orasını biz baba toprağı olarak gördük. Bu toprakları sahiplenmeye çalıştık. Oradaki herkese kucak açtık. Biz Sırbistan olsun Makedonya olsun, Bosna Hersek’te olsun gelen kişiler kendi vatanlarında ki gibi herkes sevgi ve saygı ile karşılıyor. Biz har zaman bu ülke için varız. Bu ülkenin refahı içinde elimizden geldiğince yardımcı olmaya gayret ediyoruz” dedi.
Biz komşuyuz, komşu olmamızla beraber ortak düşmanlarımız da var  diyen Sırbistan Dış İşleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı İvica Daçiç, “Bu gün Edirne’de olmaktan dolayı çok mutluyum, Ben Salih Akgün’ü Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a bisiklet armağan ettiğinde tanıştım. Ancak o bisikletleri kullanıyorlar mı bilmiyorum.Bir şeyi hiç bıkmadan tekrar tekrar memnuniyetle ifade etmek istiyorum ki Ülkelerimiz arasında ki üst düzey sıcak ilişkilerimiz çok güzel ve samimidir.Bunun kanıtı Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğan’ın ziyaret ile ilgili olacak zaten ön görüşmeler ve çalışmalar yapılıyor.İkili ilişkilerimiz gerek siyasi gerek ekonomik alanda önem arz ediyor bu güzel aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti dış işleri bakanlığına da teşekkür etmek işitiyorum çok kısa bir zaman içinde ivedilikle olumlu bir cevap verdiler ve bu gün Edirne’de Sırbistan Fahri Konsolosluğunu açıyoruz.Salih Akgün beyefendi her iki ülkenin de kanıtlanmış bir dostudur.Doğdu ülkenin bağlarını diri tutmak için elinden gelen her şeyi yaptı.Hala da doğdu ülke ile bağı devam ediyor.Edirne savaşında burada Sırp askerlerinde huzurunuzda  saygı ile eğiliyoruz.Tarih boyunca çatışmalar ve savaşlarda vardı,ama onları hepsini geride bıraktık,şimdi ileriye dönük olarak barış içinde iş birliği içinde olacağız.Biz komşuyuz,komşu olmamızla beraber ortak düşmanlarımız da var.bizim Sırbistan konsolosluğumuz Antalya ve İzmir de de mevcut,ve Bursa’da da konsolosluk açılışı yapacağız.Bu güne burada Sırbistan Fahri konsolosumuz ile beraber açılış yapıyoruz.Bu bir dostluk simgesidir,Sırbistan Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti arasında,Bu konsolosluğumuzun çok aktif olmasını diliyorum.burası bir çalışma ve etkinlik merkezi olmasını diliyorum.”dedi
SIRP KARDEŞLERİMİZE GÖNÜL KAPILARIMIZI HER ZAMAN AÇMAYA HAZIRIZ
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise açılışta yaptığı konuşmada; “Bundan iki yıl önce Sayın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iki yıl önce dost ve kardeşçe başlayan ziyaret ve komşuluk ilişkileri ekonomik ilişkilerde ki gelişmeler Edirne ayağının da eklenmesiyle hız kazanarak yükselecektir. Bu ilişkide en çok turist çeken üçüncü şehir olarak yine tüm dünyada en çok turist alan yüz şehir içinde 68’inci sıraya yükselmiş olan Edirne açısından da önemli ve değerli buluyorum. Sırbistan Cumhuriyeti ile olan ilişkilerimiz ekonomik olarak ta tarafımızdan da desteklenecektir. Türkiye Cumhuriyetinin giriş kapısı olan Edirne şehri tüm dünya insanlarından olduğu gibi Sırp dostlarımıza da kardeşlerimize de her zaman hem şehir kapılarını hem de gönül kapılarını açmaya hazırdır.”dedi
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞAFAK VAKTİ DEV OPERASYON
ŞAFAK VAKTİ DEV OPERASYON
ETUS ŞOFÖRLERİNE ÖFKE KONTROLU KONFERANSI VERİLDİ
ETUS ŞOFÖRLERİNE ÖFKE KONTROLU KONFERANSI VERİLDİ