SOLUNUM CİHAZI SERZENİŞİ

SOLUNUM CİHAZI SERZENİŞİ

SOLUNUM CİHAZI SERZENİŞİ

SOLUNUM CİHAZI SERZENİŞİ
26 Mart 2020 - 00:02

Edirneli eczacı İbrahim Ay, korona virüs paniğiyle ihtiyacı olmadığı halde eczanelerden solunum cihazı alan vatandaşlara seslenerek, ihtiyaç dışı solunum cihazı kullanmanın faydası olmadığını belirtti.
İlaç stoku yapmanın bir anlamı olmadığını açıklayan Eczacı İbrahim Ay; “Vatandaş panik yapmamalı. Devletin ve sağlık teşkilatlarının önerilerini yerine getirmeli. Bu virüs atlatılacak. Ancak ilaç durumuna gelecek olursak ilaçları stok yapmanın hiçbir anlamı yok. Eczanelerin hepsinde, depoların hepsinde tüm Türkiye’nin ihtiyacını giderecek kadar stok var zaten. Vatandaşın stok yapmasına gerek yok, stok yapıp ne yapacak? Örneğin 1 kutu soğuk algınlığı ilacı alıp günde 2 tane içse 15 gün idare eder. 10 kutu alıp ne yapacak? Son kullanma tarihi geçecek verdiği paraya yazık. Şu anda eczanelerde ilaç sıkıntısı yok, vatandaşın stok yapmasına gerek yok” dedi.
İHTİYAÇ DIŞI SOLUNUM CİHAZI KULLANMANIN FAYDASI YOK
İhtiyaç dışı alınan solunum cihazları ihtiyaç sahiplerini mağdur ettiğini belirten Eczacı İbrahim Ay; “Ateş ölçme ve solunum cihazlarına yoğun bir talep yok. Zaten bu tip cihazlar eczanelerde 1-2 tane bulunur. Genelde bu cihazlar tıbbi malzeme satan yerlerde daha çok bulunur. Bu tip cihazları aslında daha kontrollü olması için devletin dağıtması gerekli. İhtiyacı olmayan kişi de gelip alıyor. Bu sefer ihtiyacı olan kişi alamıyor, cihazlar amacına hizmet edemiyor. Solunum cihazlarını eğer ihtiyacını yoksa kullanmanın bir faydası yok. İhtiyacı olanın ihtiyacına engel olmuş oluyor”diye anlatı.
BİLİNÇSİZ MASKE KULLANIMI VİRÜSE SEBEP
Maske kullanımına dikkat çeken Ay; “ Maskeler, hasta kişilerin kullanması gereken bir şey. Tedbir amaçlı, hastaneye giderken herkes kullanabilir tabi. Önceki günlerde bir vatandaşımız geldi. Yolda bir maske bulmuş, bu maskeyi kullanabilir miyim? diye soruyor.  Bu tarz bilinçsiz kullanımlar virüsün yayılmasını kolaylaştırıyor. İhtiyacı olan kişi kullanamıyor, ihtiyacı olmayan kişi kullanıyor. Bu sefer de ihtiyacı olan kişi maske bulamıyor. Bilinçli kullanım bu noktada çok önemli. Her zaman söylüyoruz bilinç, bilinç, bilinç” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TÜ’DEN PİYASALARA BAKIŞ KONFERANSI
TÜ’DEN PİYASALARA BAKIŞ KONFERANSI
YİNE YENİ YENİDEN
YİNE YENİ YENİDEN