SON UMUTLARI SOSYAL MEDYA

SON UMUTLARI SOSYAL MEDYA

SON UMUTLARI SOSYAL MEDYA

SON UMUTLARI SOSYAL MEDYA
16 Temmuz 2019 - 04:45

MERT SOYLU
Edirne’de sayıları her geçen gün artan İş İlanları sayfaları binlerce takipçiye ev sahipliği yapıyor. İŞKUR üzerinden iş sahibi olmayanlar son umutlarını sosyal medya da arıyor.
TÜİK tarafında açıklanan haziran ayı işsizlik verilerine göre, ülkedeki işsiz sayısı 4 milyonu aşarken, iş bulma çabası veren milyonlarca işsiz, son zamanlarda umudunu sosyal medyaya bağladı. İş bulabilmek için açılan iş bulma gruplarına abone olan işsiz vatandaşlar, birçok gruba bilgilerini ve CV’lerini yazıyor. Kimisi aradığı işi bulurken, kimi ise yine hayal kırıklığına uğruyor. 
Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) verilerine göre haziran ayında kayıtlı işsiz sayısı 4 milyon 417 bin oldu. Mayıs ayında bu sayı 4 milyon 84 bindi. Böylece sadece bir ayda 332 bin 863 kişinin işini kaybettiği ortaya çıktı. Kayıtlı işsiz sayısındaki aylık artış ise yüzde 8.1 oldu. İŞKUR’da kayıtlı işsizlerin 899’u doktora derecesine sahipken, 20 bin 592’si yüksek lisans ve 664 bin 507’si ise lisans mezunu.
GRUPLARA ABONE OLUYORLAR
Açıklanan rakamlar iş arayanlarda büyük bir hayal kırıklığı yaratırken, işsizler iş bulabilmek için her yolu denemeye başladı. Başta devlet kurumlarının yollarını aşındıran milyonlarca işsiz, farklı alternatifler de geliştiriyor. Özellikle teknolojinin sağlamış olduğu kolaylıklardan faydalanmaya başlayan işsiz vatandaşlar, sosyal medya ağları üzerinde kurulan iş bulma gruplarına abone oluyor.
BİR BİRLERİ İLE YARDIMLAŞIYORLAR
İşsizlere yeni bir umut kapısı olan sosyal medyadaki iş bulma gruplarının abone sayısız yüz binleri geçerken,  hemen hemen Türkiye’nin 81 ilinin ismi ile açılan iş bulma gruplarının yanı sıra birde mesleki iş grupları bulunuyor.  Birçok meslek grubunda deneyimli olan ancak iş bulamayan vatandaşlar, bir birleri ile yardımlaşarak, iş bulmalarına imkân sağlıyor. Gruplarda yapabilecekleri işleri sıralayan ve iletişim bilgilerini veren işsiz vatandaşlar, işçiye ihtiyacı olan işverenlerden ise iş imkanı bekliyor.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SAROS KÖRFEZİ'NDE AY BALIĞI GÖRÜNTÜLENDİ
SAROS KÖRFEZİ'NDE AY BALIĞI GÖRÜNTÜLENDİ
KEŞAN OSB’DE İŞLER RAYINDA, UZUNKÖPRÜ OSB’DE İSE İŞLER KARIŞIK
KEŞAN OSB’DE İŞLER RAYINDA, UZUNKÖPRÜ OSB’DE İSE İŞLER...