Reklamı Geç
SÖZ VERDİK, YAPTIK

SÖZ VERDİK, YAPTIK

Büyük projeler hizmete sunuluyor, Edirne’miz kazanıyor

SÖZ VERDİK, YAPTIK

Büyük projeler hizmete sunuluyor, Edirne’miz kazanıyor

SÖZ VERDİK, YAPTIK
07 Şubat 2019 - 06:48

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, göreve geldiği günden bugüne kadar hizmete kazandırdığı vizyon projeleri 110 sayfalık kitapta bir araya getirdiklerini açıkladı. Ayrıca Başkan Gürkan, göreve geldiğinde Belediyenin 140 milyon TL borcunun bulunduğu belirterek 65 milyon borç ödediklerini ve 450 milyon TL’lik yatırım yaptığını söyledi.

Bazı Belediye Başkan Adaylarının Edirne Belediye binasını değiştirmek gibi projelerinin olduğunu duyduğunu söyleyen Başkan Gürkan, “onlar büyüklerinden saraylarda yaşamayı öğreniyorlar” diye cevap verdi.  İki gün önce yapılan anketlerde oy oranının yüzde 52,7 olarak belirlendiğini söyleyen Başkan Gürkan, seçimlerde yüzde 70,5 oya sahip olmayı hedeflediklerini açıkladı.

“HİÇ KİMSEYE BİR KURUŞ BORCUMUZ YOK”

Başkan Gürkan, yaptıkları ödemeler hakkında detaylı bilgiler verirken diğer yandan işçilerin maaşlarına dair yöneltilen sorunlara yönelik “hiç kimseye de bir kuruş borcumuz yok” ifadelerini kullandı. Gürkan konu hakkında; “Bin 500’e yakın çalışanımız var. Bin 500 kişinin Bin’i şirket işçisi. İyi de maaş veriyoruz. Hiç borcumuz yok. Her ay bu sistemi kurduğumuzdan beri yani 696 sayılı KYK ile şirketi kurduğumuzdan beri, bir geçtiğimiz yılın mart ayında bir şirketten kaynaklanan problem nedeniyle 100 civarında arkadaşımızın sıkıntısı vardı geçen ay o da çözüldü. Parasal olarak değil, şirketin hukuki sıkıntısından dolayı kaynaklıydı. 1 Nisan 2018 yılından bu yana her ayın 13’ünde işçilerimiz düzenli olarak maaşlarını alıyorlar, kadroları zaten var. Ayda yaklaşık sigortası vs. 6,5 Milyon TL maaş ödüyoruz. Hiç kimseye de bir kuruş borcumuz yok. Bekâr dediğimiz hani çocuğu yardımı almayan, fazla mesai yapmamış vs. yani en çıplak halli dediğimiz maaş ödememiz işçi başına 2 bin 700 TL” şeklinde konuştu.

TARİHİ KÖPRÜLER HAKKINDA: “KEŞKE YETKİM OLSA. YAPARIM”

Başkan Gürkan Tarihi Köprülerin bakım ve onarım işlemleri hakkında Edirne Belediyesinin her hangi bir yetkisi bulunmadığını ancak yetki verilirse yapabileceğini belirtti. Başkan Gürkan; “Edirne’mizde 9 adet Tarihi Köprü bulunmakta. Bu köprülerin bakım ve onarım sorumluluğu Karayolları Genel Müdürlüğündedir. Çünkü vatandaş doğal olarak her şeyde olduğu gibi tarihi köprülerin de sorumluluğunun Edirne Belediyesinde olduğunu düşünüyor. Ancak tarihi köprüler üzerinde bir yetkimiz olmadığı için her hangi bir bakım ve onarım işlemi yapamıyoruz. Özellikle Tunca ve Meriç köprülerin harç kaplamalarının kırılması nedeniyle araçla geçmek çok zor. Geçtiğimiz günlerde Edirne Valimiz Ekrem Canalp, köprüleri yerinde denetlemiş ve en kısa zamanda onarılacağını söylemiş. Ama vatandaşlarımıza şunu söylemek isterim ki tarihi köprülerde her hangi bir yetkiye sahip olmadığımız için her hangi bir bakım ve onarım işlemi yapamıyoruz. Keşke o yetki olsa yaparım” dedi.

“VERİRLERSE YAPACAĞIZ”

Başkan Gürkan yaptığı açıklamalarda DSİ’nin Meriç Nehri kenarlarına yaptığı beton seddelerin etraflarına yapmak istedikleri yürüyüş yolları vs. gibi proje hakkında; “DSİ’nin Meriç Nehri kenarında yaptıkları çalışmanın ardından, konu hakkında DSİ’nin elemanlarının hazırladığı sunumu sizlere göstermiştim. DSİ’ye ‘sizin yapmış olduğunuz projeyi yapmak istiyorum’ demiştim. DSİ’den ‘bu bir proje değil, bir görseldir’ şeklinde cevap geldi. Biz de DSİ’den bu görseli, projeye çevirip tekrar talep edeceğiz. Umarım verirler. Bu konuda AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe’nin de sözü var. Verirlerse yapacağız” ifadelerini kullandı.

“SİYASİ ENGEL NEDENİYLE PROJELER DURDURULDU”

Başkan Gürkan’ın 1,5 yıl önce onay alıp Vakıflar Genel Müdürlüğünün iptal ettiği projelerin siyasi bir engele takıldığını ifade ederek; “Selimiye meydan projesi hakkında 2 tane proje var. Kültür Varlıkları Koruma Kuruluyla eş güdümlü olarak yürüttüğümüz ve diğeri de Selimiye’nin etrafını 360 derece kaplayan rekreasyon projesi. Kültür Varlıkları Koruma Kurulu yapılacak olan çalışmayı 1,5 yıl önce onaylandı ve sadece orada kullanacağımız taş, granit, aydınlatma ışıkları vs. gibi bir takım malzemelerin örnekleri inceleyecekti ve uygulamasına başlanacaktı. 2. Projede Yemiş Kapanı Hanı kurtarma kazısını da bitirdik. Yemiş Kapanı Hanı ile ilgili Koruma ve Konservasyon kararı aldı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu. Hiçbir sorun kalmadı. Biz tam uygulamaya başlayacağımız zaman Vakıflar Genel Müdürlüğü bu karara itiraz etti. Yüksek kurul gerekçesiz bir şekilde ucunu açık bırakarak, Yemiş Kapanı Hanı ile ilgili Koruma ve Konservasyon Kurulu kararını iptal etti. Biz de dava açtık bu duruma karşı. Dava açınca diğer projeyi de durdurdu. Bu hoş olmayan görüntü de 1,5 yıldır bu şekilde bekliyor. Yemiş Kapanı Hanı etrafına açıklayıcı yazılar yazdıracağım vatandaş niye beklenildiğini öğrensin. AK Partinin adayı ‘göreve geldiğimde yapacağım’ diyorsa demek ki bizim yapmamamız ve yaptırılmasın diye siyasi bir engelleme olduğu ortaya çıkıyor. Bana zarar vermiyorsunuz, Edirne’ye zarar veriyorsunuz. Edirne’ye gelen 5,5 milyon turiste zarar veriyorsunuz. En önemlisi bu kentin tacı, mücevheri olan bir tarihi yapıya zarar veriyorsunuz. Ayıptır, günahtır” şeklinde konuştu.

“70.5 HEDEFİMİZ”

Yerel seçimlerle ilgili siyasi partilerin yaptırdığı anketlerin güncel sonuçlarıyla ilgili soruya Başkan Gürkan, Millet İttifakında elde edilen oy oranının yani yüzde 70,5 oranını hedeflediklerini belirtti. Başkan Gürkan; “ben en son adaylığımı açıklamadan önce bir anket yaptırmıştım. O ankette yüzde 46,3 çıkmıştı. İki gün önceyse benim yaptırmadığım bir başka anketteyse yüzde 52,7 çıkıyor. Ama bizim hedefimiz bu değil. Bildiğiniz üzere genel merkezimizin İYİ Parti ile Edirne’nin de dâhil olduğu bir ittifak var. İYİ Parti aday çıkarmayarak destek olacaklar. Hedefimiz genel seçimlerde elde ettiğimiz yüzde 70,5’lik bir sonuç bekliyoruz. Hedefimiz bu”

AK Parti Edirne Belediye Başkan Adayı Koray Uymaz’ın, Edirne Belediye binasını başka yere taşıma projesine nasıl bakıyorsunuz sorusuna Başkan Gürkan, “Edirne Belediye binasında her girildiğinde Atatürk’le beraber yaşanıyor. Makam odasına her oturduğunuzda Atatürk’ün yattığı odayı düşünüyorsunuz. Ben bu duyguyu dünyanın en yeni binasına değişmem. Onlar büyüklerinden saraylarda yaşamayı gördükleri için biz halkın saraylarında yaşamayı tercih edeceğiz. Yeni saraylara ihtiyacımız yok.”cevabını verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
VALİ CANALP, BALKAN ÜLKELERİNDEKİ ÇOCUKLARI AĞIRLADI
VALİ CANALP, BALKAN ÜLKELERİNDEKİ ÇOCUKLARI AĞIRLADI
EBEVEYNLER ÇOCUKLARIYLA İP ATLADI, BİRDİRBİR OYNADI
EBEVEYNLER ÇOCUKLARIYLA İP ATLADI, BİRDİRBİR OYNADI
Reklamı Geç