SU BİTTİ, ÇİFTÇİ MAĞDUR

SU BİTTİ, ÇİFTÇİ MAĞDUR

SU BİTTİ, ÇİFTÇİ MAĞDUR

SU BİTTİ, ÇİFTÇİ MAĞDUR
03 Temmuz 2019 - 04:23

YEŞİM DRAMALI
 
Karaağaç’ta çiftçinin sulama yaptığı kuyuların kurumaya başlamasıyla birlikte çiftçi üretemez hale geldi. Yetkililere seslenen bölge çiftçisi acil önlem alınması gerektiği çağrısında bulundu.
 
Karaağaç Mahalle Muhtarı Agah Korkan, Karaağaç’lı çiftçimiz çok mağdur.DSİ tarafından bölgedeki kanala su salınması halinde mağduriyetin giderilebileceğini söyledi.
 Edirne’nin Karaağaç Mahallesi’nde sulama kuyularındaki suyun bitme noktasına gelmesi üreticileri endişelendirmeye başladığını söyleyen Mahalle Muhtarı Agah Korkan, Devlet Su İşleri tarafından kanala su verilmesi halinde sorunun çözülek.Bölgede ekili olan sebze bahçelerinin susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya.Bir süre sonra mahsullere su verilemeyecek duruma gelinecek”dedi.
KANALA SU SALINIRSA KARAAĞAÇ HALKIMIZ MAĞDUR OLMAYACAK
Karaağaç Muhtarı Agah Korkan;Karaağaç halkının büyük sorunları sıkıntıları var. Şuan en büyük sorunumuz, artezyen ve kuyularımızda sular kurudu. Karaağaca gelen kanala sularlı şuan kurumuş durumda.  Bu kanala en azından su gelse artezyen ve kuyularımızda sular kurumazdı. Karaağaç sebzelerin yetiştiği bir yer. Şuan vatandaş çok büyük sıkıntı içinde. Acil olan suyun durumunu DSİ Bölge müdürünü arayarak kendisine bildirdim. Karaağaç kanalına diğer kanala giden suyun yarısını verilmesini istedim.Şuan Karaağaç çiftçisi çok zahmette. Mahsuller kuruyacak. Ben Sayın Valimden DSİ Bölge müdürümden yetkili kurumlardan ben yardım bekliyorum. Diğer kanaldan su boşa akıp gidiyor, o suyun yarısını Karaağaç kanalına döndürürlerse kanal su dolacak, aynı zamanda kanal kuru olduğu için sivrisinek gece doluyor. Hem bu su salınsın askeri olan bölgeden buraya. Hem benim Karaağaç halkım mağdur olmasın, hem de sivrisinek olayı bitsin. Karaağaçta çok güzel çiftçilik yapılıyor, hem bunların ülke ekonomisine katkıları var. Her gün çiftçi beni arıyor, kuyularımızda su kalmadı diye. Ben ancak benden makam mevkice büyük olan insanlara sorunu iletirim.Edirne’nin anası da, babası da sayın valimiz. DSİ bölge müdürü konuya en yakın vakıf insan. Bu kanala su salınırsa Karaağaç halkımız mağdur olmayacak. Aynı zamanda sebzesi, ayçiçeği, mısırı sulanacak. Yetkililerden bir an önce bu susuzluğa çözüm bekliyoruz. Mal beklemez 3-5 gün sonra bütün sene ki emeğin boşa gider. Mısırlar 3 gün sulanmasın bu sıcakta yanar gider. Biberler 2 gün sulanmasın yanar gider”şeklinde açıkladı.
  KARAAĞAÇ’LI ÇİFTÇİ SIKINTISI NEDENİYLE MAĞDUR
Karaağaç’lı Çiftçi Tamer Ertopçu, “ Karaağaç’ta susuzluk çekiyoruz,mağduruz. Kuyularda sular her gün daha çok düşmekte. Bazı kuyularda su tamamen bitti. Bende şuan suyu kapadım,kuyuda su bitti. Ne yapacağız bilmiyoruz. Sebzelerimiz yanıyor. Kuyularda su 10 gün sonra tamamen bitecek buda daha tehlikeli olacak. Burada bahçıvan,mısır yetiştiricisi hepsi çok mağdur. Su sıkıntısı çok büyük. Diğer seneler bu kadar sıkıntı olmuyordu. Bu yıl çok büyük su sorunumuz. Sular çok erken düştü. Kuraktan dolayı sular düştü. Yer altı suları 1 ay öncesinden düşmeye başladı. 10 gün sonra biz mahsulü hiç sulamayacak duruma gelecek. Biran çözüm istiyoruz”dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 MİLYON EURO’LUK AB PROJESİ
1 MİLYON EURO’LUK AB PROJESİ
ÜRETİCİ TARLADAN KAÇIYOR
ÜRETİCİ TARLADAN KAÇIYOR