SUİÇMEZ, “ONE MİNUTE” DİYEREK SİTEM...

SUİÇMEZ, “ONE MİNUTE” DİYEREK SİTEM ETTİ

SUİÇMEZ, “ONE MİNUTE” DİYEREK SİTEM ETTİ

SUİÇMEZ, “ONE MİNUTE” DİYEREK SİTEM ETTİ
09 Nisan 2021 - 09:21

Cumhuriyet Halk Partisi Süloğlu İl Genel Meclis üyesi Önder Cin’in tarım ve hayvancılıkla ilgili AK Partiyi Milletvekili Fatma Aksal’ı eleştirmesinin ardından AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Suiçmez açıklama yaparak, “Önder kardeşimiz laf olsun, torba dolsun diye konuşuyor. Çiftçilerimiz kredisini kullanmış ve zamanında ödemiş. Bu rakamları bilerek konuşsun”dedi.
Ak Parti Merkez İlçe Başkanlığı’nda  basın açıklaması yapan AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Suiçmez, Partilisi Edirne Milletvekili Fatma Aksal’a sahip çıkarak  Tarımsal veriler hakkında bankaların ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının verilere göre yaptığı açıklamasından  Suiçmez, “üreticinin  kullandığı kredilerle ilgili,Bankalar Birliği’nden aldığım verilere göre, 2020 yılında Edirne’de bankalardan kullanılan kredilerin yüzde 97.5’u geri dönmüş durumda. Yüzde 2 oranında takibe düşmüş kredi var. Önder kardeşimiz laf olsun, torba dolsun diye konuşuyor. Çiftçilerimiz kredisini kullanmış ve zamanında ödemiş. Bu rakamları bilerek konuşsun” dedi.
İHRACAT RAKAMLARINDA TÜRKİYE YAKLAŞIK 5 MİLYAR DOLAR ARTI VERMİŞ
Türkiye ve Dünya’nun pandemi sürecinden geçtiğini belirten Suiçmez; “Pandemi sürecinde ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Devletin verileri yerine Türk Gıda Sanayi Dernekleri Federasyonu’nun 2020 verilerini paylaşmak istiyorum. Türkiye geçen yıl 20.7 milyar dolar tarımsal ihracat yapmış. İthalatımız ise 6.1 milyar dolar olarak gerçekleşmiş. Türkiye yaklaşık 5 milyar dolar artı vermiş. O arkadaş önce buna bir baksın” şeklinde ifade etti.
SÜT FİYATLARI BENİM ALANIM ‘ONE MİNUTE’ DERİM
Süt fiyatları konusunda getirilen eleştirilere ise Suiçmez, “Ben Süt Üreticileri Birliği başkanıyım. Benim alanıma girdiğinde adama ‘One minute’ derim. Süt fiyatlarında düşme veya gerileme söz konusu değild. Böyle bir durum oluştuğunda bakanlığımız ve Süt Konseyi devreye giriyor. Üreticinin elinde olan fazla sütü alıp, süt tozu yapıyor ve üreticiye bedelini ödüyor. Bakanlık burada sigortamız. Bu ayın sonunda Ulusal Süt Konseyi toplanacak. Burada da kaliteye göre süt fiyatı açıklama dönemine girilmesi için karar bekliyoruz. Bunu üreticiler olarak yıllardan beri bekliyoruz. Son çalışmaları yapılıyor. Bu ay sonu şekillendikten sonra süt fiyatları regüle edilecek”dedi.     
HAYVANCILIK SAYISI HER GÜN ARTIYOR
CHP’li Cin’in “Hayvancılık bitti, insanlar kaçıyor” açıklamasına Suiçmez, “2002 yılında süt üretimi 7-8 milyon tonlardaydı. Şimdi 22-23 milyon seviyelerine geldi. 2019-2020 yılında ülkemizde süt üretimi 8.9 artmış. Bu rakam durup dururken oluşmuyor. Çünkü hayvan sayısı artıyor” dedi.
TRAKTÖR ÜRETİMİ
Traktör üretimi yapan özel bir firmanın üretim verilerinden de örnekler veren Suiçmez; “Bu markanın 2020 yılında üretimi yüzde 51 oranında artmış. Ürettiği traktörlerin büyük bir bölümünü Türkiye pazarına satmış. Diğer kısmını ise ihraç etmiş. Kime ihraç etmiş, sanayi devi ülkelerin de bulunduğu 130 ülkeye. Türkiye’nin çarkları dönüyor. Pandemiye rağmen tarımda bu noktadayız. Bu kardeşime soruyorum, 2002 yılında tarımsal olarak neredeydi? Kaç hayvanı varı, traktörü ne markaydı, arabası var mıydı? Çalışan kazandı. Devletimiz de destekledi. Önce kendisini bir çek etsin. Ondan sonra AK Parti’nin tarım politikalarını kötülesin” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”