SÜTE 40 KURUŞ ZAM YAPILDI

SÜTE 40 KURUŞ ZAM YAPILDI

SÜTE 40 KURUŞ ZAM YAPILDI

SÜTE 40 KURUŞ ZAM YAPILDI
18 Haziran 2021 - 09:52

Süt fiyatları Ulusal Süt Konseyi tarafından 40 kuruş zam yapılarak 2 lira 80 kuruştan 3 lira 20 kuruşa yükseldi. Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez; “yeme gelen zamlarla süt fiyatları her iki ayda revize edilmezse üretici emeğinin karşılığını alamaz” dedi.
 
Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez;  “Süt fiyatlarında 1 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Ulusal Süt Konseyi revize yaptı. Açıklanan fiyatlara iki pencere bakmak istiyorum. Birincisi, 40 kuruş kadar fiyat artışı yapıldı hayırlısı olsun diyoruz ama burada endişemiz şudur, 3,20 kuruş devam ediyor ama süre çok uzun. Yani 6 aylık tutulması piyasalarda bizi endişelendiriyor. 2021 yılının 2.yarısında dünya ve ülkemiz yeni yeni pandemiden çıkmaya uğraşıyor. Piyasalarda arz-talep dengesizliği var. Belirlenen fiyatlar uzun sürelere yayılmamalıydı. Bizim talebimiz en azından yılsonuna kadar iki ayda bir bu konseyin toplanması ve fiyatların revize edilmesidir.
 
Yem fiyatlarına sürekli zam geldiğini ve süt fiyatlarının da iki ayda bir revize edilmesi gerektiğini söyleyen Suiçemz; “Son bir buçuk aydan beri inanın hayvancılar olarak yorulduk, sıkıldık. Yem fiyatlarına yem sanayicilerinin önüne engel koyamıyoruz. Bunları sabitleme imkânımız da yok. Süt fiyatları 31 Aralık’a kadar sabitlenmiş oldu. Bu gitmez, gitmemeli de. Süt fiyatları en az 2 ay sonra tekrar revize edilmek zorunda. Çünkü yem sanayisi durduğu yerde durmuyor. Mutlaka fiyat artışı bizi sevindirdi ama süre çok uzun olunca yem sanayicileri durmuyor bu konuda da endişelerimiz var. Endişelerimizi belirttik. Bu iki ay sonra en geç 3 ay sonra yine revize edilmek zorunda. Yoksa bu fiyatla aralık ayının sonunu görmek, yem sanayicileri de durmadan zam yaparsa mümkün olmayacak. Fiyat artışı hayırlı olsun. Arz-talep dengesi de kurulur inşallah”dedi.
 
YEM SANAYİCİLERİNE DURUN DENMİYOR
 
Yem sanayicilerinin artışına durun denemediğini ifade eden Suiçmez; “Bakanlık nezdinde taleplerimizi merkez birliğimize iletiyoruz. Bakanlıktan görüştüğümüz kişilere de bu talepleri iletiyoruz. Üretici alın terinin karşılığını almak zorunda. Burada ciddi bir emek var.  Üreticinin ne bayramı ne tatili var. Bizim dediğimiz yem sanayicilerine dur diyemiyoruz, kimse diyemiyor. Yem sanayisinin ham maddesinin yüzde 60 oranı da ithalatla karşılanıyor. Bunu yapamıyorsak bizim ürettiğimiz ürün de bir pariteye bağlansın. 1,3’ü bile kabul ediyoruz demiştik. 1 litre sütü verdiğimizde, üretici 1,3 gram yemi alabilmeli”olduğunu kaydetti.
 
ÜRETİCİ KABA YEMİ KENDİ ÜRETMELİ
 
Kaba yemi üretici kendi üretirse yeme sanayici zam yapamayacağının da altını çizen Suiçmez; “Üreticilerimize sesleniyorum. Bizim yapacağımız çok önemli şeyler var. Ne yapıp edip kaba yemi bizim çıkarmamız lazım. Meraları devreye sokmamız lazım. Kaba yemin en az yüzde 70-80’lere çıkarmamız lazım. Yem sanayicilerine bu kadar mahkûm olmamalıyız”diye kaydetti.
 
İKİ AY SONRA SÜT FİYATLARI YENİDEN GÜNCELENMELİ
Suiçmez; “Talebimiz 2 ay sonra bu fiyatlar tekrardan güncellenmesi yönünde. Süt bedellerinde 2,80 kuruş ödüyorduk, soğutulmuş çiğ inek sütüne de 2,80 kuruş ödüyorduk. Soğutulmuş inek sütünde soğutma bedellerinde soğutmada çalışan işçi, elektik bedeli var. Geçtiğimiz dönem bu bedelleri öderdik büyük bölümünü sanayiciler karşıladı. 1 Temmuz’dan sonra döküleceği için sanayici bir bölümünü karşılayamaya devam ediyorsa ortaklaşa 3,20 kuruş ödeyebiliriz. Ödenmesi gereken de budur. Süt miktarı çok az. 150 kg üreten köylerimiz var. Soğutma maliyetleri çok yüksek olduğu için onlar da 10 kuruş daha düşük alabilirler. Arzu ettiğimiz rakam 3,20 kuruştur. 2,80’den 3,20 kuruşa yükseldi”diye açıkladı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği arasında  İş Birliği anlaşması imzalandı
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri...
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI