T.Ü UYANMALI!

T.Ü UYANMALI!

T.Ü UYANMALI!

T.Ü UYANMALI!
04 Ekim 2019 - 04:10

YEŞİM DRAMALI
Edirne’den ayrı, toplumla entegre olmayan, şehrimizin daha iyi bir hale gelmesi için hiçbir şekilde araştırma ve inceleme yapmayan Trakya Üniversitesi yönetimini İl Genel Meclisi sert dille eleştirdi. Trakya Üniversitesinin şehrimize sosyal anlamda hiçbir katkısı yok diyen Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, “Trakya Üniversitesini şehre katkı vermeye davet ediyoruz” dedi. “Yönetim kabuğunu açmak için geç kalmıştır” diyen Geçmiş, “onlarca değerli öğretim görevlisi bir araştırma yapamaz mı?” eleştirisinde bulundu.
Edirne İl Genel Meclisi Turizm Komisyonu tarafından, Edirne’de kış turizminin canlandırılması ve geliştirilmesi için rapor hazırladı.
Hazırlanan rapor komisyon başkanı Çiğdem Gegeoğlu tarafından okundu. Turizm potansiyelini tam olarak kullanamıyoruz diyen Gegeoğlu, “sadece üç aya sıkışmış bir doluluk oranımız var. Buradan da kazandığımız rakam 50 milyon TL. Özellikle bunu mart ve aralık ayında bir hareketlilik kazandırdığımızda %60’lara çıktığından 100 milyon TL gibi bir hedef var.  Sektör temsilcilerin bir sıkıntısı var. Hep Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelenleri önemsiyoruz diyoruz ama fiyat etiketlerinde ki dengesizlikler ve yaşanan sıkıntılar sonrasında, maalesef gelen misafirlerimizi Çorlu bölgesine ve İstanbul bölgesine kaybetmeye başladığımız ciddi anlamda rakamlarla görünüyor.”açıklamasında bulundu.

Şehrimizdeki turizm hareketliliğine bakıldığında ise dönemsel olarak değişiklik gösterdiği gözlenmektedir diyen Gegeoğlu açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi, “Nisan ayında öğrenci turları, günübirlik hafta sonu yerli turlar ve son bir yıldır da Bulgaristan ve Yunanistan alışveriş turları, Kakava Şenlikleri ile başlayan sezon, Haziran ortalarında yurtdışında yaşayan gurbetçilerimiz ve Kırkpınar Festivali’nin ardından ağustos ayının sonuna kadar yoğun bir dönem yaşamaktadır. Daha sonrasında düşüş eğilimine giren sektör, geçtiğimiz 2018 Eylül ayından itibaren Bulgaristan ve Yunanistan’dan hafta sonları alışveriş için gelen turistler ve de spor organizasyonları ile doluluklarını arttırmışlardır.
Sezonun en düşük dönemi Aralık ve Mart ayları arasında yaşanmaktadır. Bu dönemde konaklama tesislerinin doluluk oranı yüzde 10’lara kadar düşmektedir.
İnsanların çevreyle ilgisi giderek artan bir duyarlılığa dönüşmektedir. Bu yüzden turistlerin tatil anlayışı ve beklentilerinde de değişmeler olmuş, ana unsurunu insanların oluşturduğu turizm, geçmişteki basit tanımının, yani seyahat ve konaklamanın çok dışına taşmış, karşılıklı tamamlayıcı niteliklerini içeren yepyeni bir kimliğe bürünmüştür. Bireysellik, yani turistin özellikle kendisine hazırlanmış bir ürünün sunulduğunu görme arzusu, ön plana geçmeye başlamıştır. Bu bağlamda konulu seyahatler kişilere geniş seçim olanağı tanıyan çok alternatifli ürün tipleri ve çeşitlilik önem kazanmıştır.
Turizm sektörünü kış aylarında hareketli hale getirebilmek adına kısa vadede Balkan coğrafyasını içine alacak Edirne ve Keşan ilçelerimizi alan özellikle yerel, ulusal ve uluslar arası ilimizde faaliyet gösteren firmaların sponsorluğunda organizasyon ve tanıtımlarının yapıldığı Aralık ve Mart ayları arasında uzun süreli ve kapsamlı bir alışveriş festivali düzenlenebilir. Hatta bu festivalin içine gıda, eğlence ve ticaret festivalleri de katılarak durgun dönemlere hareketlilik kazandırılabilir.
Uzun vadede ise kongre ve spor turizminin ilimizde yapılabilmesi için gerekli mekansal yatırımlar yapılarak ilimize katkı sağlaması sağlanabilir. Kongre turizminden elde edilen kişi başı gelir, deniz turizminden 3 kat fazladır.
Ayrıca ilimizin turizmi ile ilgili kamu-üniversite-STK-özel sektörün bileşiminden oluşan kurumsal bir Turizm Planlama Komisyonu kurularak kapsamlı bir rapor hazırlanarak eylem planı yapılması, sektörün gelişmesi ve ilimize daha fazla katkı sağlaması açısından önem arz etmektedir.”
Edirne’nin ekonomisinin turizme dayalı olduğunu belirten Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş’te açıklamalarda bulundu. Trakya Üniversitesinin Edirne’ye hiçbir yararının olmadığını söyleyen Geçmiş açıklamasında şunları belirtti, “Trakya Üniversitesi ilimin dışında, topluma sosyal anlamda hiçbir katkıları yok. Toplumla entegre olamıyorlar. Artık kendi kabuklarını açsınlar. Rektör Erhan Tabakoğlu ve öğretim görevlileri Edirne’yle ilgili araştırma ve inceleme yapmalıdır. Biraz katkı versinler.”
Edirne esnafına da seslenen Geçmiş, “Belediye Başkanımız ve Ticaret müdürümüz defalarca esnafı uyarıyor. Mevcut potansiyeli sağlıklı olarak kullanalım. Şu fiyat listeleri, Avrupa’nın neresine gidersek gidelim elimizde var. Bizimkiler de gelen vatandaşların önlerine koysunlar. Turist alacağı eşyayı veya yiyeceği yemeğin karşılığını ona göre ödesin.”açıklamasında bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TÜ’DEN PİYASALARA BAKIŞ KONFERANSI
TÜ’DEN PİYASALARA BAKIŞ KONFERANSI
YİNE YENİ YENİDEN
YİNE YENİ YENİDEN