TANSİYONDA ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

TANSİYONDA ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

TANSİYONDA ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

TANSİYONDA ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ
09 Eylül 2021 - 10:02

Tansiyon hastalığında erken teşhisin bir çok hastalığın önüne geçebileceğini ifade eden Dahiliye Uzmanı Dr. Murat Akgün, “kimse bende tansiyon yok demesin,30 yaşını geçmiş olan her birey düzenli olarak tansiyonunu kontrol ettirerek ileride yaşanabilecek kötü sonuçları önceden önlenmiş olur” diyerek uyarıda bulundu.
30 yaşına gelmiş olan her bireyin düzenli aralıklarla tansiyonu ölçtürmesi faydalı olacağını altını çizen Dahiliye Uzmanı Dr. Murat Akgün; “Özellikle orta yaş gurubuna gelmiş olan insanların yeni 30 yaşını geçmiş insanların tansiyonlarını kontrol ettirmesi, şekerlerine, kolesterollerine baktırması, zor değil. Tansiyona baktırmak için hastaneye gitmeye gerek yok. Birçok yerde insanların tansiyonlarını ölçtürme şansı var. Tansiyon yüksekliği erken dönemde yakalanırsa, hastanın hastaneye gitmesini sağlayacak ve burada şekerine de kolesterolüne de bakılacak. Biz erken dönemde bu kişilerin önemli hastalıklarını görmeye başlayacağız. Basit bir tansiyon uzun süre insanda var olup uzun süre tespit edilemeyebilir. Örneğin 30 yaşındaki insanın tansiyonu yükselmiştir, normal faaliyetlerine devam ediyordur. Hiçbir zamanda aklına tansiyonunu ölçtürmek gelmemiştir.30 yaşından sonraki insanların özellikle belirli ağırlıklarla tansiyonlarını ölçtürmelerinin iyi olacağını düşünüyorum”diye ifade etti.
TANSİYON KONTROL ALTINA ALINMAZSA BÜTÜN ORGANLARI HASTA EDEBİLİYOR
Tansiyonunu yüksek olduğunu fark eden her birey en yakın sağlık kuruluşuna mutlaka müracat etmesi gerektiğini ifade eden Akgün: “ Tansiyon zaman içinde böbrekleri bozuyor, beyin ve kalp damarlarını bozuyor, göz damarlarını bozuyor. Büyük tansiyon ve küçük tansiyonların belirli bir değerin üzerinde saptandığında mutlaka kendilerine en yakın bir aile hekimine müracaat etmelerini öneriyorum. Genel olarak dünyada kabul gören büyük tansiyonun 12’de olması, küçük tansiyonun da 8 olması ideal tansiyon erişkinler için bu.  Büyük tansiyon 12’nin üzerine çıktığı durumlarda küçük tansiyonun 8’in üzerine çıktığı durumlarda bir doktora müracaat etmek gerekir.Bu erken dönemde yakalanırsa arabanın marşına basılmış gibi oluyor. Belirli tahliller yapılıyor. Kötü sonuçları önceden önlenmiş oluyor”.
KİMSE BENİM ŞİKAYETİM YOK DEMESİN
Kimse benim tansiyonum yok deyip önemsemezlik yapmamalı diye uyarıda bulunan Dr. Akgün: “ Dolaşıyorsunuz, hiçbir şikayetiniz yok.Başınız ağarmıyor, mideniz bulanmıyor normal faaliyetlerine devam ediyorsunuz. Bir gün tuzlu yediğinizde, alkol aldığınızda, bir şeye üzüldüğünüzde tansiyonunuz yükseliyor. Ama belki siz 10 yıldan beri tansiyon hastasısınız. Düzensiz uyku, ağır eforlar, aşırı koşmalar tansiyonu etkiliyor. Genellikle tansiyon hastalarında tansiyon yükseldiği zaman baş ağrısı, bulantı, kulak çınlaması, görme bozukluğu, çabuk yorulma oluyor. İleri boyutlarda göğüs ağrısı oluyor bu da kalp ile ilgili sorunların yavaş yavaş başladığını gösteriyor” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI