TARİH YOK OLUYOR

TARİH YOK OLUYOR

TARİH YOK OLUYOR

TARİH YOK OLUYOR
22 Eylül 2020 - 08:17

Uzun yıllardan beri, “bugün yapılacak yarın yapılacak” gibi çeşitli siyasi sözler verilmesine rağmen restorasyonuna dair net bir adım atılmayan Tarihi Uzun Köprü, Ata mirasımıza sahip çıkmayanlara inat ayakta durmak için mücadele etmeye devam ediyor.
UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesine dahil edilen, Altın Pul Ödülünü kazanan, görselleri pasaportları süslemesine rağmen bir türlü yetkililerin dikkatini çekemeyen tarihi UzunKöprü en sonunda çareyi yıkılıp gitmekte aramaya başladı.
 
Günden güne parça parça dökülen Ata Mirası Uzun Köprü, gözümünüz önünde her geçen gün bize veda ederken, restorasyon tarihine yönelik yapılan açıklamalarda ne yazık ki hayal satmaktan bir adım öteye gitmiyor.
 
Uzun yıllardır restorasyonunun kısa zaman içerisinde başlayacağını söyleyen birçok siyasi ve bürokrat değişirken, değişmeyen tek şey umursamazlığa esir olmuş tarihi taş köprünün günden güne kötüleşen ve her geçen gün bir önce ki günü aratan hali oldu.
 
CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması isteğiyle verdiği soru önergesinde Uzunköprü ilçesindeki tarihi taş köprünün ne zaman restore edileceğini sordu.
 Doç. Dr. Gaytancıoğlu, 60 yıldır onarılmayan yaklaşık 600 yıllık köprünün artık ciddî ve gerçek bir restorasyona acil olarak ihtiyaç duyduğunu söyledi.
“Yaklaşık 60 yıldır onarılmayan, üstünde kurulduğu Ergene Nehri’nin zehirli sularıyla her gün biraz daha yıpranan tarihi köprümüzün geleceğinden yurttaşlarımız endişe duymaktadır. Edirne’den yola çıkıp İstanbul’u fetheden ordunun kullandığı, daha sonra Avrupa’nın içlerine seferler düzenleyen orduların geçtiği Uzun Köprü artık yılların yükünü taşımaktan ve Kültür ve Turizm Bakanlığının ilgisizliğinden yorgundur” diyen Doç. Dr. Gaytancıoğlu, 26 Ağustos’ta verdikleri soru önergesine henüz cevap verilmediğini verilecek ifade ederek Bakanlığın, aynı yavaşlığı, köprünün onarımında da göstermemesini umduklarını belirtti.
CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a şu soruları yöneltti:
 
1.           Uzunköprü ilçemizdeki tarihi taş köprünün restorasyonu için bir çalışmanız var mıdır?
2.           Söz konusu tarihî köprümüzün restorasyonu ne zaman başlayacak ve tamamlanacaktır?
3.           Bu restorasyonun, kamuoyunda örneklerine sık rastlamaya başladığımız, restorasyon kurallarına uymayan çalışmalara benzememesi için gerekli tedbirleri alacak mısınız?
4.           Edirne ilinde şu anda restorasyonu devam eden ve restorasyonu planlanmış kaç eser vardır?
5.           Bu eserler hangileridir?
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE CUMHURİYET COŞKUSU
TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE CUMHURİYET COŞKUSU
ULUS PAZARINA, MASKESİZ GİRMEK YASAK, HES KODU OLMAYAN TEZGAH AÇAMIYOR
ULUS PAZARINA, MASKESİZ GİRMEK YASAK, HES KODU OLMAYAN TEZGAH...