TARİHİ KONAKLAR GÖSTERİŞLİ GÖRÜNTÜSÜNE...

TARİHİ KONAKLAR GÖSTERİŞLİ GÖRÜNTÜSÜNE KAVUŞUYOR

TARİHİ KONAKLAR GÖSTERİŞLİ GÖRÜNTÜSÜNE KAVUŞUYOR

TARİHİ KONAKLAR GÖSTERİŞLİ GÖRÜNTÜSÜNE KAVUŞUYOR
21 Ekim 2020 - 10:11

Edirne’nin en eski yerleşim yeri olan Kaleiçi’nde, 20’den fazla asırlık konağı satılan alan bazı iş insanları onarım çalışmalarının ardından konakları butik otel olarak hizmete sunacaklar. Edirne’ye ziyarete gelip konaklamayı tercih eden turistlerin sayısında artışla birlikte butik otellerin kent turizmine önemli katkı sağlaması öngörülüyor.
2020 yılında korona virüs salgını nedeniyle dünya genelinde olduğu gibi Edirne’de de turist sayısında ciddi düşüş yaşandı. Pandeminin sona ermesiyle birlikte turistlerin yoğun ziyaret edeceği illerden biri olan, Bursa'nın oğlu, İstanbul'un babası, şehirlerin sultanı sultanların şehri, serhattaki payitaht yıllarca Osmanlı’nın başkenti olarak yapan Edirne’de 10 yılda 10 milyon turist hedefiyle adımlar atılmaya devam ediliyor.
Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi ve Trakya Üniversitesi tarafından hayata geçirilen turizm projeleri uzun süren vadede meyvelerini vermeye devam ederken, yatırımcı vatandaşlar da kent merkezinde bulunan konakların onarımını gerçekleştirdikten sonra butik otellere dönüştürerek turizme kazandırıyor. Kaleiçi’nde son yıllarda sayıları peyder pey artan konak butik otellerin sayısı son aylarda girişimcilerin yatırımlarıyla artışa geçti.
Hemen hemen her yıl ya yakılarak ya da yıkılarak tarih sahnesinden silinen ahşap Edirne konaklarının turizme kazandırılması ve kent merkezine ziyarete gelen vatandaşların kent merkezinde konaklamalarını sağlamak amacıyla kolları sıvayan kurum ve kuruluşların temsilcileri vatandaşlarla el ele vererek turizm atağına geçti.
Türkiye’de yaşayan ve daha önce de Edirne’de konak alıp onarım çalışmalarını gerçekleştirdikten sonra butik otel olarak hizmete açan bir iş insanın Kaleiçi’nden 20’ye yakın konak satın aldığı ve konaklardaki onarım çalışmalarını başlattığı öğrenildi.
Yine, Kaleiçi’nde yer alan Matmazel Klara Konağı’nı Milli Emlak’tan satın aldıktan sonra onarım çalışmalarına başlayan ve yılsonunda açılışını gerçekleştirmeyi planlayan Mali Müşavir ve girişimci Gül Hanife Ercan’ın konağı kentin kadim semtlerinden Kaleiçi'ndeki tarihi konakların yeniden gösterişli görüntüsüne kavuşmasını sağlayacak.
Edirne’de bazı iş insanlarının da konak satın aldıkları ve yakın zaman da onarım çalışmalarını başlatacakları da gelen bilgiler arasında yer alırken, Edirne’de turizm atağının daha da hızlandırılması için kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin bir araya gelip, kente ziyarete gelen turistleri en az 1 gece kentte konaklamalarını sağlayıp daha fazla kazanç sağlamak amacıyla bazı projeleri hayata geçirmek için toplantı yapacakları öğrenildi.
HABER-FOTOĞRAF: ŞENER URFA
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KAPANIŞ SAAT FARKINA ELEŞTİRİ
KAPANIŞ SAAT FARKINA ELEŞTİRİ
BASIN MENSUPLARINDAN ÇAĞRI VAR!
BASIN MENSUPLARINDAN ÇAĞRI VAR!