TARIMDA VERİMİN ARTMASI İÇİN SULAMA...

TARIMDA VERİMİN ARTMASI İÇİN SULAMA PROJELERİ YAPILMALI

TARIMDA VERİMİN ARTMASI İÇİN SULAMA PROJELERİ YAPILMALI

TARIMDA VERİMİN ARTMASI İÇİN SULAMA PROJELERİ YAPILMALI
24 Eylül 2021 - 09:16

Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, Ayçekirdeği hasadını değerlendirerek verimin artması için sulama projelerinin ivedilikle hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti. 
Ayçekirdeği hasadının geçen yılla oranla geç başladığını söyleyen Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk; Ayçiçek sezonumuz iyi geçiyor. Edirne erkenciydi genelde.  Trakya genelinde Edirne’de ekimler erken yapılıyor. Şu anda da bölgemizde yüzde 70-80 biçimler tamamlandı. Geçtiğimiz yıla göre bu sene sezon biraz daha geç başladı. Mevsim şartlarından dolayı havaların serin gitmesi yağışlı gitmesinden dolayı tüm ürünlerde geçtiğimiz yıl harmanın başlangıç tarihlerinde bu sene 15-20 gün bir gecikme var. Ayçekirdek ile ilgili şu an da rakamlara baktığımızda geçtiğimiz yıl gün itibari ile borsamıza 16 bin 900 ton mal gelmişti salon satışında. Şu anda 10 bin 800 ton mal geldi”dedi.
Borsada ayçekirdeği salon satışının 5 bin  436 liradan satış gördüğünü  kaydeden Öztürk; “Geçtiğimiz yıllara göre yağ ortalamalarımız da 2020 yılında 43,74 olan yağ ortalaması bu sene 43,88 geçtiğimiz yıl ile yağ ortalamamız aynı gözüküyor. Fiyatlar ile ilgili olan kısmına baktığımızda 2020 yılında salon satış ortalamasında günümüze kadar ayçekirdeğinin fiyatı 3 bin 700 lira olarak gerçekleşmiş. Bu yıl salon satış ortalama fiyatımız 5 bin 436 lira olarak gerçekleşti”şeklinde ifade etti.
PANDEMİDE GIDANIN ÖNEMİ ARTTI
Pandemi süreci ile gıdanın öneminin artığının altını  çizen Öztürk; “Bizim bütün ekilebilir alanlarımız işleniyor. Gıdanın önemi pandemi ile birlikte çok daha öne çıktı. Kendi kendine yetebilme dediğimiz kısımda Türkiye’nin de ihtiyaçları var. Nüfusumuzun artması ile birlikte tüketimin artması ile birlikte bit çok tarım emtiasında yurt dışından ithalat yapmak durumunda kalıyoruz. Bununda önüne geçmek ile ilgili biz topraklarımızı artırabilme şansımız yok ama verim alandan daha fazla verim alma şansımız var. Bunu da nasıl sağlayabiliriz. Sulama projelrine hızlı bir şekilde hayta geçirerek sağlayabiliriz. Bölgemizde Edirne su açısından birçok Türkiye’nin iline göre çok daha avantajlı. Bölgemizde devam eden baraj projeleri var. Bir şeklide tamamlamak gerekiyor. Göletlerimizi biraz daha verimli hale getirmek gerekiyor”dedi.
TARIMDA VERİMİN ARTMASI İÇİN SULAMA PROJELERİ HAYATA GEÇİRİLMELİ
Üretimin artması için sulama projelerinin önemine dikkat çeken Öztürk; “Süloğlu barajı gibi eski sulama hatlarına sahip olan bölgelerde sulama projelerinin hızlı bir şekilde basıncı yer altı sulama sistemlerine çevirmek gerekiyor. Bu sayede neyi elde edeceğiz. Verim alımından diyelim ki 150-200 kilo ay çekirdek üretirken biz bu rakamları 300’e 450 kilolara kadar çıkartabileceğiz. Bu da Türkiye’nin yağ açığını kapatma noktasında bir şekilde katkı sağlamış olacak. Sadece ayçekirdek olarak düşünmeyin sulama ile birlikte birçok tarım ürününde ciddi anlamda verimlilik artacak. Kendine yetebilme anlamında ciddi sorun çözüm olacak”şeklinde ifade etti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI