TAVA CİĞER VE KÖFTENİN PORSİYONU 75 TL OLDU

TAVA CİĞER VE KÖFTENİN PORSİYONU 75 TL OLDU

TAVA CİĞER VE KÖFTENİN PORSİYONU 75 TL OLDU

TAVA CİĞER VE KÖFTENİN PORSİYONU 75 TL OLDU
24 Mayıs 2022 - 07:22
Reklam

Edirne Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından alınan kararla birlikte Tava Ciğer’in ve köftenin porsiyonuna 20 TL zam yapıldı. Bugün itibariyle Tava Ciğer ve köfte 75 TL’den satılacak. Birlik Başkanı Kemal Cingöz, “Yabancılar yiyor, benim halkım umutsuz gözlerle bakıyor, vicdanım kabul etmiyor. Üretim artmadığı sürece fiyatlar düşmez.”dedi.
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın zam kararının ardından Edirne Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulunu olağanüstü toplantıya çağırdığını ve zam kararı aldıklarını açıklayan Başkan Cingöz, “Şu an 150 gram tava ciğerin porsiyonu 75 lira oldu. Yapılan zamlar vatandaş açısından gerçekten çok vahim karşılanabilecek bir fiyat artışı. Ama şu var; biz ciğere en son fiyat verdiğimizde kıyma 90 liraydı, ciğer 75-80 lira arasındaydı. Artışın çok olduğu söyleniliyor. Benden fiyat istedikleri zaman biraz beklettim. Ticaret ve Sanayi Odası ciğere ve köfteye fiyat verince yapılan denetimler sonucu Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı olanların tarifesi olduğundan, bize kayıtlı üyelerin tarifesi olmadığı için tutanak tutulduğu söylendi. Ben de olağan üstü yönetim kurulu toplantısı yapıp Ticaret ve Sanayi Odası’nın vermiş olduğu fiyatları biz de verdik” dedi.
Girdi maliyetleri arttığını ama bu yapılan zammın fazla olduğunu ifade eden Cingöz, “esnafın girdileri mutlaka arttı ama bu zam da bana göre biraz fazla. Yüzde 36-37 civarında bir fark gelmiş oluyor. Bir seferde yüzde 35’in üzerinde zam ciddi bir zam. Vatandaşın bunu satın alması bakımından, vatandaşın gelirinde artış yok, giderleri artıyor. Ama alım gücünde herhangi bir artış olmadığından dolayı esnafın da sirkülâsyonu biraz azalır diye düşünüyorum. Edirne farklı bir kent, ciddi bir Bulgaristan’dan ve yurtiçinden turist geliyor. Pazarlamada çok büyük sorun yaşanacağını düşünmüyorum. Ama ilçelerde bu fiyatlar yok, olsa zaten satamazlar”.
Vatandaş açısından baktığımızda üzücü olduğunu söyleyen Cingöz; “ Benim ülkemde benim insanımın sadece umutsuz gözlerle seyretmesini vicdanım kabul etmiyor. Yabancılar yiyor bizimkiler bakıyor. Ama yapacak da bir şey yok. Üretimi arttırmadığınız sürece fiyatları düşüremezsiniz. Devlet zam yapıyor, esnaf zararına mı satacak, haklı olarak zam talebinde bulunacak. 2 günde bir akaryakıta zam yaparsanız fiyatları düşürmeniz mümkün mü” dedi. HABER: YEŞİM DRAMALI
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mohamed Ali
    2 ay önce
    Zamı az yapmışsınız 150 TL yapın,yani Türkiye'de bir kişinin bir gün çalışıpta ancak bir porsiyon köfte yiyebliyo insan ya şerefsizler dünyanın nresinde gördünüz böyle birşeyi.utanmadan televizyona çıkıp konuşuyorlar ,bu Arap kalkınma partisine yine oy verin.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MELİH HOCA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
MELİH HOCA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
KILIÇDAROĞLU: AYÇİÇEĞİ TABAN FİYATI TON BAŞINA 16 BİN LİRA OLMALI
KILIÇDAROĞLU: AYÇİÇEĞİ TABAN FİYATI TON BAŞINA 16 BİN LİRA...