TEDARİKÇİLİK GÖMLEĞİ BİZE DAR GELİYOR

TEDARİKÇİLİK GÖMLEĞİ BİZE DAR GELİYOR

TEDARİKÇİLİK GÖMLEĞİ BİZE DAR GELİYOR

TEDARİKÇİLİK GÖMLEĞİ BİZE DAR GELİYOR
01 Mayıs 2019 - 08:27
Reklam

Trakya Eczacılık Günleri kapsamında bu yıl 3’üncüsü Edirne'de bir otelin Konferans salonunda başladı. Trakya Eczacılık Günleri'nin ilk Tekirdağ, ikincisi Kırklareli’nde yapılırken bu yıl Trakya Eczacılık günlerine Edirne ev sahipliği yapıyor. Dün başlayan Trakya Eczacılık günlerine Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, Edirneli eczacıların yanı sıra Tekirdağ, Kırklareli, İstanbul ve Bursa’dan gelen Eczacılar katıldı.  Trakya Eczacılık Günleri saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesiyle başladı. Edirne Eczacı Odası Başkanı Eczacı Cenk Kes açılış konuşmasında, Günümüzde mevcut meslek pozisyonumuzun büyük yüzdesini kapsayan tedarikçilik gömleği bize dar geliyor dedi.
 
Edirne Eczacı Odası Başkanı Eczacı Cenk Kes “2018 yılı hepimiz için zorlu bir yıl oldu. 2019 yılı da kolay geçmeyecek gibi. Biz eczacılar ilaç tedarikinde sıkıntılı günler yaşadık, konjüktürel problemlerle uğraştık; hala bazı ilaç gruplarında sıkıntılar yaşıyoruz ve güncel sorunlarla boğuşuyoruz. Ülkemizin zor dönemlerden geçtiği bugünlerde bizim bu paralel doğrultusunda sıkıntılar yaşamamız normal. Çünkü biz halkın en yakın sağlık danışmanlarından, bu toplumu oluşturan unsurlardan biriyiz. Toplumun ta kendisiyiz. İz düşümüyüz. Vergi veriyoruz, istihdam yaratıyoruz, çocuklarımızın eğitimine önem veriyor ve topluma faydalı bireyler yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu zorluklar bizi yıldırmayacak. Belki de bize itici güç olacak. Ancak bu dönemde bizi üzen esas olay şudur; bizler hastalarımıza ilacı temin edebilmek adına bu dönemde belki de ekonomik kuralların dışında bir hareket tarzı benimsemişken ki bu bizi ekonomik anlamda zorlarsa ve eksiltse bile bazı basın ve yayın organlarında eczanelerin stokçu ve fırsatçı algısı yaratılması ve direkt meslek örgütümüzü ve başkanımızı hedef alan haberler ve yazılar bizleri derinden üzmüştür”dedi.
 ECZACI STOK YAPAR, AMA STOKÇULUK YAPMAZ
                Eczacıların ilaç veri durumları ile zor günler yaşadığına dikkat çeken Cenk Kes,“ Aynı zamanda ülke çapında bazı ilaçların veri durumları ve bunun üzerinden gerçekleştirilen uygulamalar ile meslektaşlarımızı zor günler yaşamıştır. Eczacı stok yapar ama stokçuluk yapmaz yapamaz. Buna aldığı eğitimde izin vermez inandığı etik değerlerde izin vermez. Ama bunlardan bağımsız olarak ilaç hizmetinin icra şeklide buna izin vermez. İlaç miatlı bir üründür ve hepimiz şunu çok iyi biliriz ki hastaya 'yok' derseniz hastanın aidiyet duygusunu zedelersiniz. Bizler her şeye her zorluğa rağmen ilaç tedariki ve danışmanlık hizmetini halkımıza sunmaya devam edeceğiz. Bunu tüm gücümüzle ve varlığımızla gerçekleştirme inancı ve azmi içimizde tamdır”.
 
                Mesleğimizi değişen teknolojik koşullar doğrultusunda halkımıza en üst hizmeti vermeye devam ediyoruz ve edeceğiz diyen Kes; “Yaşadığımız dünya, evre, hayat, insanlar, insanların talepleri, mesleğimiz mesleğimizin icrası da değişiyor. Eczacılık hizmetleri de değişiyor. İlacın hastayla buluşturulması mesleğimizin vazgeçilmez parametrelerinden birisidir. Ancak eczacılık hizmetini sadece bu pozisyon üzerinden geleceğe taşıyamayız. Eczacılık hizmetinin aynı zamanda sağlık danışmanlığı boyutuna evirilmesini yüksek sesle dillendiriyoruz. Günümüzde mevcut meslek pozisyonumuzun büyük yüzdesini kapsayan tedarikçilik gömleği bize dar geliyor. Bizler Avrupalı bir meslektaşımızın dediği gibi sadece ilaç kutularının transferine aracılık yapan kişi olmak istemiyoruz. Aldığımız eğitim, bilgi birikimimiz ve tecrübelerimizle günün koşullarına uygun, halkımızın talepleri doğrultusunda çok daha ileri seviyelerde ve etkin bir eczacılık hizmeti verebiliriz. Bu potansiyel fazlasıyla meslektaşlarımızda var. Talebimiz bu potansiyeli arttıracak yasal düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesidir. Düzenlediğimiz bu organizasyonlarla hem meslektaşlarımızı bir araya getiriyor hem de hedefimize ilerliyoruz. Bu buluşmalar ne ilk ne de son olacak bunlar hedefe ilerlerken birer kilometre taşıdır" şeklinde konuştu. Yeşim Dramalı
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şehit Astsubay Ömer Halis Demir’in adı Edirne’de yaşatılacak
Şehit Astsubay Ömer Halis Demir’in adı Edirne’de yaşatılacak
AKSAL'DAN HIZLI TREN TEŞEKKÜRÜ
AKSAL'DAN HIZLI TREN TEŞEKKÜRÜ