TEHLİKE ÇANLARI

TEHLİKE ÇANLARI

TEHLİKE ÇANLARI

TEHLİKE ÇANLARI
23 Ocak 2020 - 00:00

ŞENER URFA
Edirne’de yağışsız geçen ayların ardından Altınyazı barajında su seviyesi bir yılda 7 kat düştü. Su yokluğu nedeniyle baraj kapaklı kullanım dışı kalırken, kış döneminde her yıl taşkın yaşanan Meriç ve Tunca Nehirlerinde su seviyesi bir yılda yaklaşık 3 kat düştü. Kış aylarında ilk kez adacıkların oluştuğu nehirlerde sadece birkaç karış su bulunuyor.
Edirne’de yağışsız geçen ayların ardından Altınyazı barajında su seviyesi bir yılda 7 kat düştü. Su yokluğu nedeniyle baraj kapaklı kullanım dışı kalırken, Altınyazı köyü muhtarı Özcan Meriç, Ocak ayında ilk kez barajın kuruduğunu gördüğünü söyledi. Altınyazı Barajı Sulama Kooperatifi Başkanı Mustafa Çetinkaya’da, 70 yaşında olduğunu ancak bu mevsimde ilk defa barajın bu kadar kuruduğunu belirtti. Kış döneminde her yıl taşkın yaşanan Meriç ve Tunca Nehirlerinde su seviyesi bir yılda yaklaşık 3 kat düştü. Kış aylarında ilk kez adacıkların oluştuğu nehirlerde sadece birkaç karış su bulunuyor. Bu zamana kadar kış mevsiminde böyle bir kuraklık görmediğini söyleyen Edirne Merkez ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez, ciddi kuraklık olduğunu ifade etti. Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, geçen yıl metrekareye 790 litre yağış düşerken bu yıl metrekareye 400 litre yağışın düştüğünü söyledi.
“Her Ocak ayında sel yaşanırdı şimdi ise kuraklık yaşanıyor”
Trakya Bölgesi’nin en önemli akarsularından Meriç, Tunca ile birlikte Edirne bölgesine hayat veren nehirler son aylarda yaşanan kuraklıktan dolayı adeta kurudu. Kurak geçen sonbahar ve kış mevsiminde Meriç Nehri’nde su seviyesi 22 Ocak 2018 tarihinde 182 metreküp/saniye iken bugün ise 72 metreküp/saniyeye kadar düştü. Tunca Nehri’nde de su seviyesi 22 Ocak 2018 tarihinde 26 metreküp/saniye iken bugün ise 10 metreküp/saniyeye kadar düştü. Su seviyesinin düşmesiyle birlikte nehirlerin yatağında kum adacıkları oluştu. Geçen yılların aynı döneminde coşkun akan nehirler sel taşkınlarına neden olmuş ve mahsur kalan vatandaşlar askeri zırhlı tanklarla kurtarılmıştı.
“26 yıl sonra ikinci kuraklık”
Edirne’nin Uzunköprü ilçesine bağlı Altınyazı köyünde bulunan Altınyazı barajında da 26 yıl sonra ilk kez kuraklık yaşandı. 2010 yılında 35 milyon/metreküp su bulunan barajda geçen yıl 27 milyon/metreküp su bulunurken bugün ise 4 milyon/metreküp su bulunuyor. Bugün baraj kapakları ve tahliye kanallarının su seviyesinden metrelerce yüksekte kalırken, geçen yılların aynı döneminde su fazlalığı nedeniyle barajın kapakları açılıp su tahliyesi yapılıyordu.
“Baraj Ocak ayında ilk kez kurudu”
Altınyazı barajında su azlığı nedeniyle balık ölümlerinin yaşanmasının ardından balık tesislerinin kaldırıldığını açıklayan Altınyazı köyü muhtarı Özcan Meriç, Ocak ayında ilk kez barajın kuruduğunu gördüğünü söyledi.
“70 yaşındayım ilk defa böyle kuraklık oldu”
Altınyazı Barajı Sulama Kooperatifi Başkanı Mustafa Çetinkaya’da, 70 yaşında olduğunu ancak bu mevsimde ilk defa barajın bu kadar kuruduğunu belirtti. Meriç Nehri’nde de kuraklık yaşandığı için baraja su takviyesi yapamadıklarını söyleyen Çetinkaya, 36 milyon/metreküp su hacmi bulunan barajda şuanda sadece 4 milyon/metreküp su bulunduğunu ve bu suyunda ‘imdat’ suyu olduğunu ifade etti.
“Yaz ayında bu kadar kuraklık olmadı”
Bu zamana kadar kış mevsiminde böyle bir kuraklık görmediğini söyleyen Edirne Merkez ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez, ciddi kuraklık olduğunu ifade ederek, Cuma günü Selimiye Camisinde yağmur duası yapacaklarını belirtti.  Şuan yaşanan kuraklığın yaz mevsiminde bu kadar etkili olmadığının altını çizen Suiçmez, yağış olmazsa üreticiyi zor günlerin beklediğini söyledi.
“Çiftçi zor durumda kalacak”
Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, geçen yıl metrekareye 790 litre yağış düşerken bu yıl metrekareye 400 litre yağışın düştüğünü söyledi. “Şuan baktığımızda mahsulün sıkıntılı bir süreci yok ama bu günlerde kış yağışını almamız lazım” diyen Arabacı, “eğer yağış almazsak çiftçi zor durumda kalacaktır.”açıklamasında bulundu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
VETERİNER HEKİMLER ODASININ YENİ BAŞKANI; ÇAKIR
VETERİNER HEKİMLER ODASININ YENİ BAŞKANI; ÇAKIR
LÖSEV AİLERİNİN REHABİLİTASYONU; LSV DÜKKAN
LÖSEV AİLERİNİN REHABİLİTASYONU; LSV DÜKKAN