TEMAD “AZERBAYCAN TÜRKLERİNİN YANINDAYIZ”

TEMAD “AZERBAYCAN TÜRKLERİNİN YANINDAYIZ”

TEMAD “AZERBAYCAN TÜRKLERİNİN YANINDAYIZ”

TEMAD “AZERBAYCAN TÜRKLERİNİN YANINDAYIZ”
18 Ekim 2020 - 23:06

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği 17 Ekim Astsubaylar Günü ve 36’ncı kuruluş yıl dönümünü dernek binasında kutladı. TEMAD Edirne İl Başkanı Aydın Biliş yaptığı basın açıklamasından, Bugün işgal altındaki topraklarının özgürlüğü için mücadele eden Azerbaycan Türkünü haklı davalarında sonuna kadar desteklediğimizi bir kez daha ilan ediyoruz” dedi.
Çoğu meslek grubuna göre daha çok sorumluluk gerektiren ve daha riskli bir mesleği ifa eden astsubay emeklilerinin özlük haklarındaki beklentilerin karşılanması en büyük temennimizdir diyen TEMAD Edirne İl Başkanı Aydın Biliş, . Emekli astsubayların, dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de; vatan savunması için ihtiyaç duyulduğunda, her zaman göreve hazır olacağından hiç kimsenin şüphesi olmasın şeklinde ifade etti.
 
 TEMAD Edirne İl Başkanı Aydın Biliş; “Bizler, Genel Merkezi Ankara'da bulunan, 96 şubesi ile ülke geneline yayılmış dinamik teşkilat yapısı ile toplumsal faydayı ön planda tutmayı ilke edinmiş TEMAD’ı Edirne'de temsil etmekten büyük onur duyuyoruz. Temsil görevini üstlendiğimiz Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarını milletimizin gönlünde sahip olduğu yerin bilincindeyiz ve bu sorumlulukla hareket etmekteyiz. Yolumuz; Atatürk ilke ve inkılapları, idealimiz, milletimizin ve vatanımızın bölünmez bütünlüğüdür. Sevdamız, şanlı bayrağımız ve her karışı şehit kanları ile sulanmış vatan toprağıdır. Dün olduğu gibi bugün de yolumuza, her türlü siyasi tartışmalardan uzak, Türk Silahlı Kuvvetlerine katıldığımız ilk gün ettiğimiz ve ölene kadar geçerli olacak yeminimize sadık kalarak devam edeceğiz. Görev mi, aile mi sorusuna her zaman "görev" olarak cevap vermiş astsubayların, vatan toprağının her karışında, denizlerimizin her damlasında, göklerimizin her irtifasında izleri vardır. Devletimizin ve milletimizin bekasının gerektirdiği her yerde modern harp silah, araç ve gereçlerini ustalıkla kullanarak diğer ülke ordularına da örnek olmuşlardır. Kutsal değerler uğruna canların ortaya koyarak, en çok şehit veren mesleklerden birisi olmuştur. Emekli astsubayların, dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de; vatan savunması için ihtiyaç duyulduğunda, her zaman göreve hazır olacağından hiç kimsenin şüphesi olmasın” dedi.
ASTSUBAY EMEKLİLERİ EKONOMİK OLARAK ZOR DURUMDADIR
Çoğu meslek grubuna göre daha çok sorumluluk gerektiren ve daha riskli bir mesleği ifa eden astsubay emeklilerinin özlük haklarındaki beklentilerin karşılanması en büyük temennimizdir diyen Biliş; “Bu öncelikli taleplerimizi ana başlıklar halinde sıralayacak olursak; Bugün ülkemizde devlet memurluğuna başlama derece ve kademesi, ön lisans mezunları için 9’uncu derecenin 2’nci kademesi, lisans mezunları için ise 8’inci derecenin 1’inci kademesidir. Ama nedenini bir türlü anlayamadığımız bir şekilde ön lisans mezunu astsubaylar göreve 9’uncu derecenin 1’inci kademesinden, lisans mezunları ise 9’uncu derecenin 3’üncü kademesinden başlatılmaktadır. Bu durumda astsubaylar göreve başlarken diğer bütün devlet memurlarının aksine 1 kademe geriden başlatılarak hak mağduriyetine uğratılmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinden emekli olan subayların değişik adlar altında aldıkları tazminatlar ile en son aldıkları maaşın yaklaşık yüzde 80’i tutarında bir maaşla emekli olurken, bu tazminatların hiçbirisinin astsubay emeklilerine yansıtılmaması sonucu astsubaylar en son aldıkları maaşın yaklaşık yüzde 45-50’si ile emekli olabilmektedir. Bu durum astsubay emeklilerini ekonomik olarak zor durumda bırakmaktadır. Bugün astsubay okulları halen ön lisans seviyesinde mezun vermektedir. Ancak; astsubayların tamamına yakını mezun olduktan sonra kendi nam ve hesaplarına okuyarak lisans, bir kısmı da lisansüstü eğitimlerini tamamlamaktadır. Ayrıca; dışarıdan temin edilen muvazzaf astsubay ve yedek astsubayların temin kaynağı olarak da ön lisans veya lisans mezunu olma şartı bulunmaktadır. Muvazzaf astsubay kaynağı olan okulların günün koşullarına uygun olarak ön lisans seviyesinden lisans seviyesine çıkarılmasının daha uygun olacağını değerlendirmekteyiz. Yukarıda açıkladığımız taleplerden bir kısmı devletin en yetkili makamlarınca haklı görülmüş ve çözüme kavuşturulacağı yönünde sözler verilmiştir. Bütün temennimiz, bu haklı taleplerimizin bir an önce karşılanmasıdır”ifade etti.
TÜRK MİLLETİ ÜZERİNDE OYNANAN KİRLİ OYUNLARIN FARKINDAYIZ
TEMAD ailesi olarak Türk Milleti üzerinde oynanan kirli oyunların farkındayız ve bu oyunları bozmaya muktedir olan devletimizin yanındayız diye ifade eden Biliş; “ Bugün ülkemizin sınırları içerisinde birliğimize kasteden hainlerle mücadele ederken, aynı zamanda sınırlarımız dışında milletimizin ve devletimizin bekası için ter döken Mehmetçiğimize, karasularımızda sismik araştırma amacıyla günlerini denizde geçiren ve bütün engellemelere rağmen oralarda Türk Bayrağımı dalgalandıran kahramanlara selamlarımızı ve dualarımızı gönderiyoruz. Aynı zamanda bugün işgal altındaki topraklarının özgürlüğü için mücadele eden Azerbaycan Türkünü haklı davalarında sonuna kadar desteklediğimizi bir kez daha ilan ediyoruz. Karabağ, Azerbaycan toprağıdır ve işgal altındadır. Bugüne kadar haklının yanında olma konusunda iyi bir sınav verememiş dünya devletlerini, en azından bugün Azerbaycan'ı haklı davasında desteklemeye çağırıyoruz. Ayrıca; bütün insanlığın ortak düşmanı olan korona virüse karşı mücadelede fedakârca çalışan, toplum sağlığı için kendi sağlıkların tehlikeye atan bütün sağlık çalışanlarına şükranlarımızı sunuyoruz. Toplumumuzu da bu zorlu mücadelede sağlık ordumuza yardımcı olmaya ve kurallara uyma konusunda daha hassas olmaya davet ediyoruz”dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KAPANIŞ SAAT FARKINA ELEŞTİRİ
KAPANIŞ SAAT FARKINA ELEŞTİRİ
BASIN MENSUPLARINDAN ÇAĞRI VAR!
BASIN MENSUPLARINDAN ÇAĞRI VAR!