TEPKİLER BÜYÜYOR, “AKILLA BAĞDAŞMIYOR”

TEPKİLER BÜYÜYOR, “AKILLA BAĞDAŞMIYOR”

TEPKİLER BÜYÜYOR, “AKILLA BAĞDAŞMIYOR”

TEPKİLER BÜYÜYOR, “AKILLA BAĞDAŞMIYOR”
01 Nisan 2021 - 22:47

Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu Adına açıklamalarda bulunan konsey başkanı Ziya Gökerküçük, Meriç Nehri kenarına yapılması planlanan beton üretim tesisinin akıl ve mantıkla bağdaşmadığını belirterek, tesislerin yapılmasına izin verilmemesi çağrısında bulundu.
Gökerküçük açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Yıllardır, Kent Konseyi ve çevre dostu kişi ve kurumlar olarak kentimizin en değerli ekolojik alanı olan Meriç Nehri’nin doğal halini savunduk. Ancak yetkili makamlar kentin bu duyarlılığını duymadı ve yukarıdan yapılan projelerle doğal yapıyı bozdu, bozmaya da devam ediyor.
Çevre Şehircilik Bakanlığı’na başvurusu yapılan sunum raporuna baktığımızda; Meriç Nehri’ne ve çevresine zarar verecek bir yatırım planlanmaktadır. Yıldırım Beyazıt Mahallesi Vişnelik Mevkiinde çıkarılan nehir kumu işlemi aynı zamanda nehir temizliği açısından elbette yararlıdır. Kum gerekli bir malzemedir ve tarımsal arazilerden çıkarılınca doğaya zararı daha fazladır. O nedenle akarsu yataklarından kum çıkarılması normal karşılanabilmektedir.
Açılması düşünülen “Kum Çakıl Ocağı Kapasite Artışı, Kırma Eleme Yıkama Tesisi, Beton Santrali Ve Prefabrik Yapı Elemanları Üretimi” projesine göre çıkarılacak kum miktarı; yıllık 10.000 metreküpten 390.000 tona çıkarılmaktadır. Mevcut nehir yatağının aşırı ve düzensiz kazılması, suyun akış debisi üzerine olumsuz etkileyecektir.
Öte yandan projede belirtildiği üzere çıkarılan kumun yerinde değerlendirmek amacıyla bordür parke, kilit parke, hazır beton üretimi için yeni tesisler yapması ise akıl ve mantıkla bağdaşmamaktadır. Buradaki her yapılanma mevcut yasaları zorlamaktır ve kent halkına da hakarettir. Meriç’e, çevredeki tarım arazilerine, nehirdeki ve çevredeki canlılara, kentlilere zarar verecektir.
Telafisi mümkün olmayan sonuçlar yaşanmadan önlenmelidir ki resmi kurumlar bunun için vardır. Başta DSİ olmak üzere kamu adına karar veren tüm kurumlar mevzuatları ve sorumluluğu bilerek bu tür yapılaşmalara izin vermemelidir. Dileğimiz ve talebimiz; henüz proje aşamasında olan bu girişimin nehir yatağına zarar vermeden kum çıkarılması dışında yapılması düşünülen tesislerin yapılmasına izin vermemesini beklemekteyiz.”
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKP DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN SIĞIR İTHAL EDİYOR
AKP DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN SIĞIR İTHAL EDİYOR
BAŞKAN İBA'DAN ÇELTİK ÜRETİCİSİNE MÜJDE
BAŞKAN İBA'DAN ÇELTİK ÜRETİCİSİNE MÜJDE