TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
10 Şubat 2021 - 00:02

Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve üniversite genel sekreteri Prof. Dr. Cevdet Kılıç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini hedef alarak, “Biz eylem falan yapmayız. Biz gece vakti işi bitirir ertesi gün işe gideriz bilin istedim” ifadelerini kullandı. Kılıç’ın bu paylaşımına Türkiye genelinde tepkiler çığ gibi büyüyor.
Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve üniversite genel sekreteri Prof. Dr. Cevdet Kılıç, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu, gelen tepkilerin ardından paylaşımını kaldırdı.
“BİZ EYLEM FALAN YAPMAYIZ”
Kılıç, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda Boğaziçili öğrencileri hedef alarak şöyle dedi:
* Boğaziçili misiniz, Boğazdışılı mısınız onu bunu bilmem. Aklınızın ucundan bile geçirmeyin. Biz abdest alır dışarı çıkmayız.
* Bizim zaten abdestimiz var. Bilin istedik de… Şöyle söyleyeyim. Siz hani bir ayı geçti eylem yapıyorsunuz ya. Biz eylem falan yapmayız. Biz gece vakti işi bitirir ertesi gün işe gideriz bilin istedim.
“BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİNİ KAPATALIM…”
Kılıç'ın 4 Ocak'ta yaptığı bir başka paylaşımda ise dünyanın ve Türkiye'nin en iyi üniversiteleri arasında gösterilen Boğaziçi’nin kapatılmasını isteyerek, “Şöyle yapalım. Boğaziçi Üniversitesi’ni kapatalım yerine üniversite kuralım” ifadelerini kullandığı ortaya çıktı.
PROF. DR. KILIÇ’A TEPKİLER BÜYÜYOR…
Prof. Dr. Cevdet Kılıç'a tepkiler çığ gibi büyüyor… O tepkilerden bazıları şu şekilde:
CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve Üniversite Genel Sekreteri Cevdet Kılıç’ın sosyal medyadaki açıklamalarında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” ve açıkça terör çağrısı yaptığını belirterek adli ve idari makamların hakkında işlem yapıp yapmayacağını merak ettiğini söyledi.
Cevdet Kılıç’ın Boğaziçi’ndeki öğrencileri hedef göstererek gece “işlerini bitirmekten” bahsettiğini hatırlatan CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu bunun açıkça terör suçu olduğunu ifade etti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Trakya Üniversitesinde Genel Sekreterlik ve İlahiyat Fakültesinde Dekanlık yapan birinin sosyal medyadan Boğaziçi’nde okullarını savunan ve tamamen anayasa ve yasaların verdiği hakla barışçıl eylem yapan öğrencileri hedef göstermesini ve kullandığı kışkırtıcı dili asla kabul etmiyoruz. Bu açıklama ile ilgili adli ve idari bir soruşturma açılıp açılmayacağını da merak ediyoruz.
Trakya Üniversitenin ve Edirne’nin talihsizliğine bakınız ki, gece vakti “öğrencilerin işini bitirmekten” bahseden kişi Dekan ve Genel Sekreterlik görevini yürütüyor. Önceden izin almaksızın gösteri yapma hakkının anayasa ile güvence altına alınmış evrensel bir insan hakkı olduğunu bilmeyen kişilerin nasıl bulunup, Trakya Üniversitesi gibi güzide bir kurumumuza Genel Sekreter yapıldığını anlamış değiliz.
Boğaziçili öğrencilerin parlak beyinleri ve dayanışması bu zehirli dili ve zehirli dilin sahiplerini karanlıklarında bırakacaktır. Evrensel bilime hiçbir katkıları olmayan, zamanın ruhundan beslenip makam ve mevki bekleyen ya da koltuklarını korumak için vites arttıranların gerçek üniversitelerde yeri yoktur. Yükseltilen gericiliğin vitesidir; zehirlidir, bölücüdür. 
Bu kişinin akademik kariyerinde Trakya Üniversitesiyle bir ilişkisi olmamıştır. Boğaziçi Üniversitesine rektör yapılan kişi gibi dışarıdan üniversiteye iliştirilmiş biridir. Kayyum sözünü üstüne alınmış olabilir.  Muhtemelen bu açıklamalarının karşılığını bir yerlere rektör olarak alma hevesindedir. Maalesef üniversitelerimizin düşürüldüğü durum budur.
Trakya Üniversitesi yönetimin ve Cumhuriyet Savcılığının açıkça suç olan bu açıklamalar hakkında işlem yapması gerekmektedir. Ancak daha önceki deneyimler gösteriyor ki adaletin olmadığı, hukukun ayaklar altına alındığı, üniversitelerin sesinin tehditle kısıldığı bu dönemde hiçbir işlem yapılmayacaktır.”
BİR TEPKİ DE PEKCANLI’DAN
CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’da yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Boğaziçi Üniversitesine kayyum rektör atanmasına karşı direnen Boğaziçi üniversitesi öğrencilerini sosyal medya hesabından tehdit eden Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve Üniversite Genel Sekreteri Prof Dr Cevdet Kılıç “ Biz eylem falan yapmayız. Bir Gece vakti işi bitirir, ertesi gün işe gideriz “ derken Merak ettiğimiz bir soruyu kendisine yöneltmek isterim. Sayın Dekan Gece vakti bitireceğiniz iş nedir? Bunu açıklar mısınız?
 Boğaziçili Öğrencileri sosyal Medya Hesabından tehdit eden Sayın Kılıç yaptığı bu açıklama ile açıkça öğrencileri ölümle tehdit ederken halkı kin öfke ve lince teşvik etmektedir.
Trakya Üniversitesi gibi Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından birisinde dekan ve genel sekreterlik görevi yapan Cevdet Kılıç’ın bu görevlerinden derhal istifa edip tüm öğrencilerden özür dilemesini istiyoruz.
Trakya Üniversitesi Rektörü ve Senatosundan da dekanın yaptığı bu açıklaması ile ilgili görüşlerini merak ediyoruz.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MERİÇ NEHRİ’NE DÜŞTÜ, SON ANDA KURTARILDI
MERİÇ NEHRİ’NE DÜŞTÜ, SON ANDA KURTARILDI
İBA,
İBA, "KONGRELER İLE BAĞLANTILI BİR TANE BİLE VAKA YOK"