TIBBİ SARF MALZEME SIKINTISI KAPIDA

TIBBİ SARF MALZEME SIKINTISI KAPIDA

TIBBİ SARF MALZEME SIKINTISI KAPIDA

TIBBİ SARF MALZEME SIKINTISI KAPIDA
22 Kasım 2020 - 22:30
Reklam

Pandemi sürecini değerlendiren Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Başkanı Uğur Cengiz Çakır; “Covid dediğimiz hastalığı doktorlardan daha önce biliyoruz.  Meslek ve akademisyen hoca anlamında daha tecrübeliyiz fakat ülkenin ekonomik şartlarından dolayı önümüzdeki günlerde sarf malzeme sıkıntısı ile karşı karşıya kalacağız” dedi.
Koronavirüsün başlaması ile birlikte yaşadıkları sıkıntıları ve önlemleri açıklayan Başkan  Çakır “Mart ayı döneminde Covid-19 vakaları çıkmaya başladıktan sonra ilk açıklanan genelgede veteriner hekimlere sokağa çıkma yasağı uygulandı. Ama orada bizim merkez konseyimiz, bölge odalarımızın baskıları ve görüşmeleri sayesinde veteriner hekimler sokağa çıkma yasağından muaf tutuldu. Çünkü bizim uğraştığımız materyal canlı. Buna da sokağa çıkma yasağı engel olacağı için bizim görevimizin her daim devam etmesi hususunda karara varıldı. En son açıklanan kararda veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri yine tam zamanlı olarak faaliyet gösterecek. İlk dönemlerde sıkıntı yaşadık ama şu an bir sıkıntı yok. Covid dediğimiz hastalığı doktorlardan daha önce biliyoruz.  Meslek ve akademisyen hoca anlamında daha tecrübeliyiz. Önlemleri daha ön planda tutuyoruz.  Göreve geldiğimizde bütün üyelere maske gönderiminde bulunduk. Herkese elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık. Bölgesel karantinalar oldu. Orada da mesela üst makamlarla iletişime geçerek onların muaf tutulmasını sağladık. Bu anlamda bizi tabi ki yoruyor”diye kaydetti.
HAYVAN KLİNİKLERİNDE RANDEVULU SİSTEM
Havan kliniklerinde randevulu sitemle çalışmalarını sürdürdüklerini açıklayan Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Başkanı Uğur Cengiz Çakır ;“Kliniklerimizde hasta kabulüyle ilgili özellikle pet kliniklerine randevulu sistem tavsiyelerinde bulunduk. Hasta yakınlarının en fazla 1 kişi olmasına özen gösterdik. Çünkü klinikler ufak ortamlar. Sosyal mesafeye uyulmuyor. Bunlara dikkat ettik”dedi.
SARF MALZEME ENDİŞESİ
Sarf malzeme sıkıntısının yaşanacağını ifade eden Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Başkanı Uğur Cengiz Çakır;”Yarın öbür gün bizi sıkıntıya sokacak konulardan bir tanesi kullandığımız malzemelerin tedariki olacak. Şu an ülkenin bulunduğu ekonomik durumundan dolayı tedarikte sıkıntı yaşayacağımızı düşünüyoruz. Kullandığımız eldivenlerin fiyatı 3-4 katına çıktı. Bu da bizi ister istemez zora sokacak”dedi.
ÜRETİCİ YEM ZAMMI MAĞDURU
 Üreticinin yem artan yem fiyatlarından dolayız zor günler yaşadığını aktaran Çakır; “ Köydeki yetiştiriciler için konuşuyorum. Onların da yem maliyetleri şu an çok kontrolsüz bir şekilde gittiği için çok yakınıyorlar. Yem maliyetlerini kısıtlama konusunda bakanlığın ve serbest piyasanın kontrol altına alması gerekiyor. Zam üstüne zam olmaz. Sebebi sorulunca dolar diyorlar ama dolar düştüğü zaman yem fiyatlarında gerileme olmuyor. Bunu da kontrolsüzlük olarak görüyoruz. Sonuçta hepimiz aynı gemideyiz. Sonuçlarına hepimiz katlanırız. Bölgemizdeki hayvan sayısını etkiler. Yetiştiriciler bu işi devam ettirmezler. Sonuçlarına biz katlanırız”şeklinde açıklamalarda bulundu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HAYVANLARA EZİYET EDİLMEMELİ
HAYVANLARA EZİYET EDİLMEMELİ
ESNAF ÇOK ZOR DURUMDA
ESNAF ÇOK ZOR DURUMDA