TIP BAYRAMI 100 YAŞINDA

TIP BAYRAMI 100 YAŞINDA

TIP BAYRAMI 100 YAŞINDA

TIP BAYRAMI 100 YAŞINDA
11 Mart 2019 - 06:23
Reklam

Özgürlük ve Bağımsızlık hareketi olarak tarihimizde 14 Mart’tın Tıp Bayramı olarak kutlanması nedeniyle Edirne Tabip Odası’nda bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında Edirne’de bulunan çeşitli bisiklet kulüpleri de, destek verdi.

Edirne Tabip Odası’nda gerçekleşen etkinliğin ardından Başkan Mehmet Akbal, yöneticiler ve bisiklet severlerle beraber ortak basın açıklaması yaptılar.

Tıbhane –i Amire ve Cerrahane – i Amire adlı tıp okulunun açılış tarihi olan 14 Mart 1827, ülkemizde modern tıp eğitimin ve Türk tıbbının kurumsallaştırma başlangıcı olarak kabul edildiğini söyleyen Edirne Tabip Odası Başkanı Mehmet Akbal, “ 14 Mart 1919’da İstanbul işgal altındadır. O gün tıp öğrencileri Haydarpaşa’da toplanıp işgali protesto ederler. Tıp öğrencilerinin  protestosuna Dr. Fevzi Paşa, Dr. Besim Ömer Paşa, Dr. Akil Muhtar( Özden) gibi dönemin ünlü hocaları ve dönemin  ünlü hocaları ve dönemin hekimleri de katılır. Böylece 14 Mart 1919 bir özgürlük ve bağımsızlık hareketi olarak tarihimizde kutlanan ilk Tıp Bayramı olur. Bu yıl 14 Martın yüzüncü yılını kutluyoruz” dedi.

DOKTORLARA BİSİKLETÇİLERDEN DESTEK

Bisiklet Toplulukları Adına Barış Yalçındağ,”8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar vesilesi nedeniyle bir bisiklet turumuz olacak. Ayrıca bizde bu hafta tıp haftası sebebiyle hem kendilerine destek olmak, hem de Edirne’de ve tüm Türkiye’de doktorların ne kadar önemli olduğunu bir yerde olduğunu bildiğimiz için burada bulunmak istedik.Tabi Odası’ndan başlayan ve Karaağaç Lozan Anıtına kadar devam eden bir bisiklet turumuz olacak” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şehit Astsubay Ömer Halis Demir’in adı Edirne’de yaşatılacak
Şehit Astsubay Ömer Halis Demir’in adı Edirne’de yaşatılacak
AKSAL'DAN HIZLI TREN TEŞEKKÜRÜ
AKSAL'DAN HIZLI TREN TEŞEKKÜRÜ