TOHUMCULUKTA HAK ETTİĞİMİZ YERE GELECEĞİZ

TOHUMCULUKTA HAK ETTİĞİMİZ YERE GELECEĞİZ

TOHUMCULUKTA HAK ETTİĞİMİZ YERE GELECEĞİZ

TOHUMCULUKTA HAK ETTİĞİMİZ YERE GELECEĞİZ
14 Mart 2019 - 06:57

AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Suiçmez, Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığının destekleri ile son 5 yıl içinde yerli tohum üretimde çok ciddi yol kat edildiğini belirterek, “ithal eden değil ihracatı daha fazla yapan bir ülke olacağız” şeklinde konuştu.

Bankalığın tohum üretim firmalarına ciddi destekler verdiğini dikkat çeken AK Parti İl Genel Meclisi Üyesi Mustafa Suiçmez ; “Herkes şunu söylüyor, yurt dışından çok tohum ithal ettiğimizi söylüyor. Aslından Türkiye son 5 yıl içerisinde tohum sektöründe çok ciddi yol açtı. Türkiye’de üretilen tohumlar yurt dışına ithal edildi deniyor fakat biz o ülkelere tohum ihraç ettiğinin kimse bilincinde değil. Tarım Bakanlığı tarafından düzenlenen toplantılara katıldığımızda, Türkiye’nin son 5 yılda tohumculukta ciddi bir yol kat etti.  Tohumculuk firmaları var Tarım bakanlığı gözetiminde üretim yapıyor bizim yerli milli tohumlarımız üretiliyor. Bu konuda ciddi araştırmalar yapılıyor.

OSMANCIK PİRİNÇ PİYASASINDA VAZGEÇİLMEZDİR

Edirne Tarımsal Araştırma Enstitüsünde yoğun üretmiş olduğu bazı çeşitlerden pirinçler var. Bu pirinçlerle hem kalitede, hem tohumculukla verimde dünyada rekabet ediyoruz. Mesela Osmancık dediğimiz tohumumuz bizim yerli tohumumuz. Osmancık pirinç piyasasında vazgeçilmezdir.

BİZ 10-15 SENE ÖNCE DIŞARIDAN İTHAL ETTİĞİMİZ TOHUMLARI, TÜRKİYE’DE ÜRETİP İHRAÇ EDİYORUZ

İsrail gibi ülkelerden aldığımız tohumlardan aslında biz onlara daha fazla tohum satıyoruz. Bakanlık tohum üreten firmalara ciddi destekler verdi, olması gerekende buydu yerli tohum önemli. Bakanlığımız bu konuda ciddi çalışmalar yapıyor, herkes sabretsin tohumda ithal olayını bitireceğiz diyebilirim. Türkiye tohumculukta nereden nereye gelmiştir bir bakalım, tohumculukta hak ettiğimiz boyutlara gelmek üzereyiz daha da ileri boyutlara gideceğiz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SORUŞTURMA TAMAMLANDI
SORUŞTURMA TAMAMLANDI
ÇALILIK ALANDA YANGIN
ÇALILIK ALANDA YANGIN