Reklamı Geç
TOPRAKLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ

TOPRAKLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ

TOPRAKLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ

TOPRAKLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ
14 Mart 2019 - 07:08

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan tarafından talimatı verilen ve çalışmaları tamamlanan 1. Tohum takas şenliği Cumartesi günü saat 13.00’da Karaağaç’ta düzenlenecek. Başkan Gürkan, “Yerli üretim, yerli tohum ile yola çıkıyor ve tükettiğimizden fazlasını üretmek için Edirne’mizde dev bir adım daha atıyoruz. “Yerli Tohum Bankası” kurarak çocuklarımıza, topraklarımıza, tarımımıza sahip çıkıyoruz.”dedi.

Yerli Tohum Bankası projesi kapsamında açıklamalarda bulunan Başkan Gürkan, “Ne gerekiyor canlı yaşamını sürdürmemiz için? İki şey vazgeçilmez, biri temiz içme suyu biri de temiz gıda. Hibrit tohum değil; yerli tohum. Bugün Türkiye bunu kaybetti. Bugün patlıcan 14, biber 10 liraysa, bunun nedeni üretimin olmaması.  Edirne’de Karaağaç semtimiz var. Edirne, bundan 20 yıl önce en önemli sebze depolarından birisiydi. 20 yıl önce Edirne’nin Karaağaç semtimizden her akşam gece de 20 kamyon sebzeler İstanbul haline yüklenir ve giderdi. Şimdi hafta da 2 kamyon. Toprak aynı toprak değişmedi. Peki, şimdi neden böyle oldu? Bunun çok çeşitli nedenleri var. Hükümetin tarım politikaları gibi. Ama biz üretimimizi kaybettikçe insanlığımızı kaybetmeye başladık. İnsanımızı kaybettikçe insanlığımızı kaybetmeye başladık. O zaman ne yapmamız gerekiyor. Yeniden bir uyanışla, birlikte bunu sağlayabiliriz” dedi.

Hibrit tohumun zararlarına ve yerli tohumun Türkiye için önemine değinen Gürkan, “Bugün Trakya’nın Anadolu’nun çiftçilikle uğraşan birçok köyüne gittiğiniz de mutlaka her evde bir gazete kâğıdının içinde; analarımızın taktığı başörtünün içerisinde bir köşeye soktuğu mutlaka yerli tohum vardı. Yerelde üretici kooperatifleri kuracağız ama eskisi gibi anlayışta değil” ifadelerine yer verdi.

Yerelde üretici kooperatifleri kuracaklarını ve kooperatiflerin başında da mutlaka profesyonel birilerinin olacağını belirten Gürkan, söz konusu kooperatiflerin mutlaka denetleneceğini,  şeffaf ve hesap verebilir olacağını söyledi.

Üretici kooperatiflerinin kurulmasının ardından bir de Yerli Tohum Bankası’nı hayata geçireceklerini belirten Gürkan, “Yerli tohumları topladıktan sonra onları çoğaltacağız. Çoğalttığımız andan itibaren de Tohum Takas Bankası kuracağız. Tohum Takas Bankası’nı kurduğumuzda siz elinizdeki, örneğin yerli biber tohumuyla geleceksiniz ve bunun tohumunu bırakacaksınız. Buradan yerli domates tohumunu ücretsiz olarak alacaksınız. Bu mümkün mü? Mümkün. Bunu yaşama geçirebiliriz” dedi. 

Hollanda örneğini veren Gürkan, “Trakya topraklarını silikon tarım vadisi yapmak istiyoruz. Hollanda deniz seviyesinin 6 metre altında olan bir ülke; bizim Konya’dan daha küçük bir ülke. 4 yıl önceki rakamları biliyorum; bizim 4 yıl önce tarım ihracatımız 12 milyon dolardı, Hollanda’nın 82 milyon dolardı. Biz Özcan Işıklar ile Hollanda’yı gittik. Orada insanlar muhteşem işler yapmışlar. Hatta bizi orada bir çiftliğe götürdüler; genç bir çocuk var, mesleği Ziraat Mühendisi. Bunu Trakya’da yapabiliriz.        Tarım aslında işsizliği emen bir sünger gibidir. Bizim asılında elimizde bu imkan varken; neden yüz binlerce insanı işsiz bırakıyoruz, neden bu kadar üniversite mezununu işsiz bırakıyoruz?” dedi. 

Edirneli çiftçiyi alternatif tarım ürünlerine yönlendireceklerini belirten Gürkan, “ Kuşkonmaz mesela bugün lüks marketlerin dışında satılan bir sebze değildir. 3, 5 milyon dolarlık kuşkonmaz pazarı var. Türkiye’de en büyük üretici Eskişehir’de 500 dönüm ekiyor.  Pazarda hiç yokuz. Bugün lüks marketlere gidin 20’li bir kuşkonmaz demedi 40-50 lira. Biz bunu neden üretmeyelim. Toprağımız uygun, insanımız çalışkan” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HİPERTANSİYON VE OBEZİTE KONUSUNDA BİLGİLENDİRDİLER
HİPERTANSİYON VE OBEZİTE KONUSUNDA BİLGİLENDİRDİLER
FİDELERE İLGİ ARTIYOR
FİDELERE İLGİ ARTIYOR
Reklamı Geç