TRAKYA’DA AŞILAMAYA YOĞUN İLGİ VAR

TRAKYA’DA AŞILAMAYA YOĞUN İLGİ VAR

TRAKYA’DA AŞILAMAYA YOĞUN İLGİ VAR

TRAKYA’DA AŞILAMAYA YOĞUN İLGİ VAR
06 Temmuz 2021 - 08:51

Trakya'da nüfusa oranla aşılama oranı yüksek seviyede ilerliyor. Sağlık Bakanlığının açıkladığı verilere göre, Türkiye'de birinci doz aşılama ortalaması yüzde 57,81, ikinci doz ortalaması ise 25,23 olarak kayda geçti. En az bir doz aşı olmuş 18 yaş üstü nüfusa göre aşılama oranı Kırklareli'nde yüzde 72,8, Edirne yüzde 72,4, Tekirdağ yüzde 66,7 olarak açıklandı. Bu orana göre, Türkiye geneli en çok aşı yapılan iller arasında Kırklareli 3'üncü, Edirne de 4'üncü sırada yer aldı. Aşılamanın başladığı tarihten bu yana Edirne'de toplam 387 bin 374, Kırklareli'nde 329 bin 283, Tekirdağ'da ise 787 bin 895 doz aşı yapıldı.
EDİRNE'DEKİ AŞILAMA BAŞARISI
Edirne'de Vali Ekrem Canalp'in talimatıyla kurulan Aşı Çağrı Merkezi, kentteki aşılama oranının yükselmesine katkı sağladı. Çağrı merkezinde, aşı randevusu kaydı olmayan vatandaşlar tespit edilip kendilerine ulaşıldı. Aşı tereddüttü olanlar çağrı merkezi aracılığıyla sorularının yanıtlarını uzmanlardan aldı. Aşıya gelme imkanı olmayanlar için bulundukları alanlarda aşılama gerçekleştirildi ya da randevu alamayanlar adına randevular oluşturuldu. Seyyar aşı ekipleri de köylerde aşılama faaliyetlerini sürdürdü.
KIRKLARELİ'NDE AŞILAMAYA YOĞUN İLGİ VAR
Kırklareli'nde randevularını alarak sağlık kuruluşlarına giden vatandaşlar, hastane ve aile sağlığı merkezlerinde aşılarını yaptırıyor. İl Sağlık Müdürlüğü bahçesinde oluşturulan alanda da aşılama çalışmaları yürütülüyor. Vatandaşlar, aşılama merkezinde zaman zaman yoğunluk oluşturuyor.
Nüfusa oranla aşılamada Türkiye geneli orta sıralarda yer alan Tekirdağ'da da aşılama merkezlerinde aşılamalar devam ediyor.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ