TREPAŞ’A İTİRAZ ETTİ, 433 LİRALIK FATURA...

TREPAŞ’A İTİRAZ ETTİ, 433 LİRALIK FATURA 220 LİRAYA DÜŞTÜ

TREPAŞ’A İTİRAZ ETTİ, 433 LİRALIK FATURA 220 LİRAYA DÜŞTÜ

TREPAŞ’A İTİRAZ ETTİ, 433 LİRALIK FATURA 220 LİRAYA DÜŞTÜ
04 Mayıs 2020 - 00:02
Reklam

Edirne’de Korona virüs salgını nedeniyle elektrik ve doğal gaz sayaçlarının ölçülmemesi kararı ardından faturalar 2018 ve 2019 yıllarının Mart ve Nisan aylarının ortalamasına göre gönderildi. Sayaç okuma yapılmadan kesin faturalar adeta dudak uçuklattı. Nisan faturalarının ciddi oranda arttığını gören aboneler, çileden çıktı.
Edirne Saraçlar caddesinde bir dükkan sahibine kış aylarında bile 300 liranın üzerinde fatura gelmemesine rağmen bu dönemde 433 liralık bir fatura gelmesi dükkan sahibini çılgına döndürdü. Bunun üzerine hakkını aramak için CİMER’e ve TREPAŞ’a başvuran esnafın 433 liralık faturası 220 liraya düştü.
Ayrıca geçen günlerde TREPAŞ’tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Faturada, sayacın okunamaması nedeniyle geçmiş tüketim ortalamaları dikkate alınarak kıyasen yapılmış olduğu, sayacın okunduğunda ilgili mevzuat çerçevesinde gerçek tüketim miktarları üzerinden düzeltme yapılacağı ile ilgili bilgilendirme yapılacaktır. Vatandaşlarımızın faturalarına hiç bir şekilde ilave bedel çıkartılması söz konusu değildir. İdari kararlar nedeniyle faaliyetleri geçici süreyle durdurulan iş yerlerine, öğrenci evi, karantina ya da sağlık sebepleri ile boşaltılan evlere kıyasen fatura düzenlenmeyecektir. Sehven fatura düzenlenmesi durumunda yapılacak olan başvurular neticesinde gerekli düzeltmeler ivedilikle yapılacaktır. Sehven kesilen hatalı faturaların iptal işlemlerinin işlem yoğunluğundan dolayı gecikmesi durumunda, iptal işlemi geciken döneme ait gecikme zamları da ana fatura ile beraber iptal edilecektir. Elektrik sayaçları, uzaktan sayaç okuması yapılan sistemler (OSOS) aracılığıyla okuma yapılan tüketiciler (ki bu tüketiciler Sanayi ve Ticarethane yoğunlukludur) bu kapsamda değildir.  Sonuç olarak; Yukarıda açıklandığı gibi Edirne Valiliği tarafından alınan İdari kararla elektrik sayaçlarının endeks okuması durdurulan Edirne İli, Merkez ilçesinde, kıyasen fatura düzenlenecek, bunun dışındaki yerlerde, sahada elektrik sayaçlarının endeks okuması ve faturalama işlemleri rutin olarak yapılmaya devam edecektir.”
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
LODOS, YAĞMUR, SOĞUK VE KAR GELİYOR
LODOS, YAĞMUR, SOĞUK VE KAR GELİYOR
CİP TARLAYA DEVRİLDİ, SÜRÜCÜ YARALI
CİP TARLAYA DEVRİLDİ, SÜRÜCÜ YARALI