TÜRKİYE’DE İLK KEZ EDİRNE’DE

TÜRKİYE’DE İLK KEZ EDİRNE’DE

TÜRKİYE’DE İLK KEZ EDİRNE’DE

TÜRKİYE’DE İLK KEZ EDİRNE’DE
19 Şubat 2020 - 00:27
Reklam

Edirne Valiliği tarafından Türkiye’de bir ilke imza atılarak hayata geçirilen İlk Yardım Eğitim Merkezinde, işaret dili tercümanlarının eşliğinde Temel İlk Yardım Eğitimi alan 12 işitme engelliye, sertifikaları verildi.
Edirne Valisi Ekrem Canalp önderliğinde ilk yardım eğitimlerini yaygınlaştırmak amacı ile Türkiye’de İlk Yardım merkezinde bakanlık onaylı 68 gönüllü ilk yardımcıları yetiştirildi.Faaliyete geçen İlk Yardım Eğitim Merkezinde, Acil ve afet durumlarında hayat kurtaran, ilk yardım eğitimini yaygınlaştırmak ve toplumu ilk yardım konusunda harekete geçirmek amacıyla Edirne Valisi Ekrem Canalp’in önderliğinde Türkiye genelinde valilikler bünyesinde açılan ilk merkez olma özelliği taşıyan Edirne Valiliği İlk Yardım Eğitim Merkezinde, 68 kişilik ilk gönüllü bakanlık onaylı sertifikalı ilk yardımcılarını yetiştirdi.
 İlk yardım eğitim merkezinde düzenlenen sertifika törenine Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş’ın yanı sıra ilk yardım eğitimi alan gönüllü ilk yardımcılar katıldı.
 İlk Yardım Eğitim Merkezi Müdürü Ayten Sünnetçiler, merkezde verilen temel ilk yardım eğitimlerinin en az 2 gün olduğunu belirterek, ilkyardımcı olacak kişilerde en az ilkokul mezunu ve 18 yaşını doldurmuş olması şartı arandığını kaydetti.
Kendi çocuklarından örnek vererek ilk yardımın önemine dikkat çeken Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal;“İlkyardımın ne kadar önemli olduğunu ben kendi çocuklarımdan hatırlıyorum. Başlarına acil bir durum geldiği zaman çok paniklemiştim. O zaman gerçekten saniyeler bile geçmiyor. Küçük çocukların özellikle bir şey yerken solunum yolunun tıkanması, ciddi kesiklerde, kalp krizinde, boğulmalarda ne kadar çok okumuş olsak da teorik bilgimiz ne kadar ileri olsa da uygulamada pratik bilgi gerçekten gerekiyor.Sağlık Bakanlığı onaylı bu eğitim merkezi Türkiye’de bir ilk oldu. Şu anda üç ayda 68 kişiye eğitim verdik. Sertifikalarını bugün vereceğiz. Fakat bundan sonra bu eğitimleri daha da arttıracağız. Yıllık hedefimiz en az 500 kişiye eğitim vermek. Yılda beş yüz kişiye ulaşırsak bu beş yüz kişi çevresine de bunu öğretecek. Sertifikası olmayan kişiler de ilk yarımın nasıl yapıldığını öğrenecekler. Bu merkezi ben çok önemsiyorum. Çok büyük bir bina değil, küçük bir salon ama işlevi ve önemi çok büyük. Çünkü insan hayatını kurtarmak için saniyeler çok önemli. Başta buraya vermiş olduğu maddi manevi desteklerden dolayı Valimiz Ekrem Canalp’e teşekkür ediyorum. Edirne’mizde gerçekten güzel şeyler yapılıyor” dedi. Daha sonra ilkyardım kursunu tamamlayanlara sertifikaları verildi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SELAYI SUSTURMAYA İZİN VERMEYEN İMAM,O GECE OLANLARI ANLATTI
SELAYI SUSTURMAYA İZİN VERMEYEN İMAM,O GECE OLANLARI ANLATTI
'' ARABALI TREN '' YURDA GİRİŞ YAPTI
'' ARABALI TREN '' YURDA GİRİŞ YAPTI