TÜRKİYE, FATİH SULTAN MEHMET MÜZESİ’NE...

TÜRKİYE, FATİH SULTAN MEHMET MÜZESİ’NE KAVUŞTU

TÜRKİYE, FATİH SULTAN MEHMET MÜZESİ’NE KAVUŞTU

TÜRKİYE, FATİH SULTAN MEHMET MÜZESİ’NE KAVUŞTU
30 Mayıs 2021 - 23:54

İstanbul’un fethinin 568. yıl dönümünde Türkiye’de ilk kez Edirne’de hayata geçen Fatih Sultan Mehmet Müzesi’nde, İstanbul fethinin yürüyüşü dioramalar ve minyatürlerle canlandırıldı, minyatürler çağdaş tekniklerle hareketlendirildi, heykeller birebir ölçülerde yapıldı, odalar hareketli resim ve metinlerle donatıldı ve Fatih’in doğumundan ölümüne her şey anlatıldı.
  Edirne Saatli Medrese, Edirne Valiliği ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından müze olarak yeniden düzenlendi. Geleneksel ve modern yaklaşımlarla tanzim edilen Saatli Medrese, Türkiye’de Fatih Sultan Mehmed’e adanmış ilk tematik müze olma vasfını taşıyor. 
  MÜZEDE BİRÇOK İLKLER GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  Fatih Sultan Mehmed’in babası Sultan II. Murad tarafından yaptırılan Saatli Medrese, müzeye dönüştürülürken, geleneksel sanatların çağdaş tasarımlarla yorumlandığı resimli bir kitap gibi tasarlandı.  Çok katmanlı ve çok katılımlı olarak ele alınan müzede birçok ilkler gerçekleştirildi. Fatih Sultan Mehmed’in hayatından kesitler, birebir ölçülerde silikon heykeller, özel tasarlanan altmış figürün yer aldığı dioramalar ve minyatürlerle canlandırıldı.
  MİNYATÜRLER ÇAĞDAŞ TEKNİKLERLE HAREKETLENDİRİLDİ
  Dioramalarda Saatli Medrese’nin inşası, Edirne Yeni Saray’daki Kum Kasrı ve Bâbüssaâde, savaş kulesi, şahi topun dökümü gibi temalar işlendi. Sultan II. Murad, Hüma Sultan, Şehzade Mehmed, Fatih Sultan Mehmed, Molla Gürani gibi dönemin tarihsel şahsiyetleri üç boyutlu modellenerek, döneme uygun kıyafetlerle giydirildi. İlk defa bu müze için yapılan bir dizi minyatür ile Hünernâme ve Silsilenâme’den alınan döneme dair bazı minyatürler çağdaş tekniklerle hareketlendirildi.
  HEYKELLERİ BİREBİR ÖLÇÜLERDE YAPILDI
  Medresenin kışlık dershanesinde, Taşköprülüzâde’nin Şakâyık-i Nu'mâniyye isimli eserinde yer alan Fatih’in huzurunda ilmi tartışmayı gösterir minyatür canlandırıldı. Minyatürde bulunan halı deseninden esinlenerek yeniden tasarlanan ipek halı İzmir Selçuk’ta özel olarak dokutuldu. Fatih Sultan Mehmed, Mahmud Paşa, Hocazâde Muslihiddin, Seyyid Ali ve Molla Zeyrek heykelleri birebir ölçülerde yapıldı, orijinal kumaş ve modellerden esinlenerek hazırlanan özel tasarımlarla giydirildi.
  HAREKETLİ VE HAREKETSİZ RESİM VE METİNLERLE DONATILDI
  Saatli Medrese hücrelerinin her bir duvarı, ziyaretçisini günümüz teknolojisini kullanarak bir zaman yolculuğuna çıkarmakla birlikte, Fatih’in hayatını yansıtan bir kitabın sayfaları gibi tasarlanarak hareketli/hareketsiz resim ve metinlerle donatıldı. Yapının duvarlarına bir ara yüzey katmaksızın ilk kez bir müze yapısında wall printer uygulamasıyla resim, infografik harita ve metinler yazdırıldı.
  MÜZENİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Saatli Medrese, Edirne Valiliği ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSMVÜ) tarafından müze olarak yeninden düzenlendi. Edirne Valisi Ekrem Canalp, Fatih Sultan Mehmet’in hayatından kesitler, birebir ölçülerde silikon heykeller, özel tasarlanan altmış figürün yer aldığı dioramalar ve minyatürlerle canlandırıldığı müzenin açılış töreninde yaptığı konuşmada, İstanbul'un fethinin Türk ve İslam tarihinin dönüm noktalarından birisi olduğunu söyledi.
Fethin yıldönümünün arifesinde, Türk tarihinin müstesna şahsiyetlerinden Fatih Sultan Mehmet'e bir vefa yansıması olarak Türkiye'de ilk defa onun adına bir müzeyi açmanın gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını belirten Canalp, "Fatih Sultan Mehmet Han müstesna bir şahsiyet. Bir defa çok yönlü bir şahsiyet. Her şeyden önce o yapmış olduğu uygulamalarla, getirmiş olduğu kanuni düzenlemelerle, getirmiş olduğu devlet sistematiğiyle örnek bir devlet adamı ve yüzyıllar öncesinden bile bugüne dahi ışık tutabilen bir devlet adamı." dedi. Canalp, tarihi kayıtlarda ve rivayetlerde ilk eğitimlerini almış olduğu Saatli Medreseyi Fatih Sultan Mehmet adına müze haline getirdiklerini aktardı.
"GURURU SONSUZA DEK YAŞAYACAĞIZ"
Edirne'nin, Fatih'i yetiştiren coğrafya olduğu için Türkiye'de ilk defa müzesini açan il olmasının önemli olduğuna işaret eden Canalp, "Biz Edirne olarak da Edirneliler olarak da bu gururu sonsuza kadar yaşayacağız." diye konuştu. Bu yıl 12 müzeyi daha faaliyete geçirerek kenti müzelerin de başkenti haline getireceklerini dile getiren Canalp, şunları kaydetti: "Pandemi öncesinde yılda 820 bin ziyaretçisi olan müzelerimizde hedefimiz inşallah önümüzdeki yıllarda 5 milyon ziyaretçi olacak ve hepimiz bu mutluluğu, bu gururu beraberce yaşayacağız. 'Gerek bu müzemizin faaliyete geçmesinde gerek diğer müzelerimizin faaliyete geçmesinde beni en çok gururlandıran husus nedir?' derseniz beraber yaşamız olduğumuz işbirliğidir. Bu işlerin hepsini birlikte ve beraberce yapıyor olmamızdır. Bizler bugün burada Fatih Sultan Mehmet Han'a bir vefamızın yansımasını yerine getiriyoruz. İnşallah içtenliğimizle, samimiyetimizle, bitmek bilmeyen enerjimizle ve yüksek motivasyonumuzla bundan sonra çok daha önemli işleri, Edirne'yi de kültür turizminin başkenti haline getirecek işleri hep beraberce başaracağız."
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KANSER HASTALARINA MİNİ KONSER DÜZENLENDİ
KANSER HASTALARINA MİNİ KONSER DÜZENLENDİ
SAADET PARTİSİ İŞÇİ KONGRESİ DÜZENLEYECEK
SAADET PARTİSİ İŞÇİ KONGRESİ DÜZENLEYECEK