ULU ÇINAR 658 YAŞINDA

ULU ÇINAR 658 YAŞINDA

ULU ÇINAR 658 YAŞINDA

ULU ÇINAR 658 YAŞINDA
06 Temmuz 2019 - 05:02
Reklam

Savaşlara, kıtlığa, ekonomik krize rağmen cesaretle, yiğitlikle, mertlikle 658 yıldır sürdürülen, Türk milletinin en karakteristik özelliği Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ulu çınar 658 yaşında. Bu çınarın gövdesi Sarayiçi Er Meydanında bu yıl 658’incisi düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin açılış töreni gerçekleşti.
Yiğidin Ata sporu olan Tarihi Kırkpınar Güreşleri'nin resmi açılış töreni 18:30'da Er Meydanı'nda gerçekleşti. Törende Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı eşliğinde geçen yılın Başpehlivanı Orhan Okulu tarafından göndere bayrak çekildi. Daha sonra Kırkpınar Marşı okundu.Ardından açılış konuşmalarına geçildi.
658'ni Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim katılımcılara teşekkür ederken, Türkiye Güreş Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Musa Aydın, güreşçilere verdiği önemli müjdede şu sözleri söyledi;
AYDIN, GÜREŞÇİLERE DEVLET SPORCUSU ÜNVANI VERİLECEK
Aydın”2019 yılında Türk yağlı güreşi adına çok önemli 3 ilke imza atılmış oldu. Birincisi bu yıl Kırkpınar güreşlerine bu yıl 2381 güreşçi kayıt yaptırarak Cumhuriyet tarihinde bir ilke, rekora imza atıldı. İkincisi Trakya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor bölümüne, Kırkpınar güreşlerinde ilk 3 dereceye giren sporcularımıza sınavsız okuma hakkı ve başpehlivanlarımıza da yüksek lisans yapma hakkı tanıdılar. Üçüncü konu, daha dün mecliste torba yasada çıktı. Kırkpınar güreşlerinde 3 kes üst üste başpehlivan olan altın kemer sahibi olan güreşçilerimize devlet sporcusu ünvanı verildi. Bu kanunla Karamürselli Aydın Demir, Denizlili Hüseyin Çokal ve yine Karamürselli Ahmet Taşçı devlet sporcusu ünvanını kazandılar. Öyle inanıyorum ki en kısa zamanda her yıl baş pehlivan olanlara da devlet sporcusu ünvanı verileceğine inanıyorum"dedi.
GÜRKAN, OY VERENLERE TEŞEKKÜR EDERİZ
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan “Biraz önce değerli Federasyon Başkanımızın da bahsettiği gibi, Değerli Ağamın vurguladığı gibi, dün meclisten çıkan bir kanunda; Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde üst üste 3 kez Başpehlivan olarak altın kemerin ebedi sahibi olmaya hak kazanmış başarılı Başpehlivanlarımıza Devlet Sporcusu unvanı verilmiştir. Bu kanun tasarısında tüm siyasi partilerimizin imzaları vardır. Oy kullanan değerli Milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Bu tarihi kanunda, bu tarihi unvanda emeği geçen tüm siyasi partilerimizi, tüm milletvekillerimizi Kırkpınar’ın ev sahibi Edirne Belediye Başkanı sıfatıyla yürekten alkışlıyorum. Hala Kırkpınar’da altın kemerin ebedi sahibi olmuş ve hayatta olan 3 Başpehlivanımız var. Allah onlara sağlıklı, uzun ömürler versin. Sevgili Ahmet Taşçı da şu anda aramızda. Yine 2 yıl önce kendilerini, gücümüz oranında plaketle takdir ettiğimiz hala hayatta olan Denizlili Hüseyin Çokal ve Karamürselli Aydın Demir de hayattalar. Kendilerine Allah’tan sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Buradan çıktığımızda hemen karşıda Kırkpınar’ın altın kemerli ağalarının ve altın kemerli başpehlivanlarının heykelleri var. Sevgili Ahmet Taşçı’nın heykeli orada, Adalı Halil’in heykeli orada ama ben bu kanunla beraber fark ettim ki; Biz Edirne Belediyesi olarak bir şeyi eksik bırakmışız. Altın kemerli 2 başpehlivanımız, hala hayatta olan Aydın Demir ve Hüseyin Çokal’ın heykellerini de Edirne Belediyesi olarak en kısa zamanda Ahmet Taşçı’nın heykelinin yanına koyacağız. Şimdiden kendilerine ve güreş camiamıza hayırlı olsun. Türk’ün Ata Sporu olan 658 yıldır kesintisiz bir şekilde devam eden, savaşta barışta, varlıkta yoklukta Türk Milletinin gurur timsali olan yağlı güreşlerimiz Dünyada olimpiyatlardan sonraki en eski spor organizasyonu. Olimpiyatlar zaman zaman kesintiye uğramış ama Kırkpınar her koşulda ve her şartta devam edegelmiştir. Atalarımızdan büyük bir onur ve gururlar miras olarak, emanet olarak almış olduğumuz Kırkpınar Yağlı Güreşlerini biz de, bizden sonraki temsilcilerine daha da güzel, daha da anlamlı bir şekilde teslim etmenin gayreti içerisindeyiz. Her yıl yeni bir rekor kırarak daha çok pehlivanlarımızın katılımını sağladığımız Kırkpınar’ımız, inanıyorum ki önümüzdeki yıllarda daha da büyük güreşlere, daha da şahane güreşlere ev sahipliği yapacaktır.
GÜRKAN, EBEDİYETE KADAR DEVAM EDECEK
 Başkan Gürkan’ı tribünde bulunan bir grup ıslıkla protesto etmesine karşılık Başkan Gürkan,“Müsaade ederseniz bitireceğim. Vali Bey’de konuşacak, bitireceğiz. Elbette güreş seyircisi sabırsızdır, telaşlıdır. Bunu pehlivanlarımızın güreşlerinde de biz hep görürüz, hep izleriz. İnanıyorum ki; Türk’ün Ata Sporu kendini bilmezlere rağmen ebediyete kadar devam edecektir.” dedi.
CANALP, ULU ÇINAR 658 YAŞINDA
Kırkpınar'ın değerine değinen Edirne Valisi Ekrem Canalp, “düşünün ki bu meydanda şuanda bir ulu çınar var. Ve yine düşünün ki bu ulu çınar 658 yaşındadır. 658 yıllık bu çınarın toprağı Edirne’dir Edirnelilerdir. Bu çınarın gövdesi bu meydanda biraz sonra güreş tutacak olan yiğit pehlivanlardır. Bu gövdeyi besleyen, pehlivanlarımıza destek olan, onlara arka çıkan ve omuz veren sizlersiniz. Bu çınarın yaprakları cazgırlar ve hakemleridir. Milletlerin geleneklerinde yaşayan gelenekler var, sönüp giden gelenekler var. Kırkpınar 658 yıldan beridir geleneği devam ettiriyor. Bu aziz millet 658 yıldan beridir savaş, kıtlık, ekonomik kriz bile olsa bu geleneği asla ve asla bırakmadı. Millet olarak bu geleneği sürdürüyoruz. Milletlerin içerisinde elbette ki sönen gelenekler olduğu gibi bizimde var. Ama ne oldu ki biz 658 yıldan beridir bu geleneğimizi sürdürüyoruz. Çünkü yağlı güreşi Türk milletine özgü kılan özellikler var. Yağlı güreş cesarettir, yiğitliktir, mertliktir, Türk milletinin en karakteristik özelliğidir yağlı güreş. Bizim pehlivanlarımız büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği şekilde zekidir, çeviktir ve ahlaklı insanlardır her birisi. Burada 40 tane davulun sesiyle arkasından gelen Kurt Dereli Mehmet’tir, Adalı Halil’dir, Kel Aliço’dur, Koca Yusuflardır arkasından gelen. Bu ruhtur ki geçmişten almış olduğumuz bu mirası geleceğe taşımamıza imkân veriyor. Biz Kırkpınar’ı atalarımızdan emanet aldık ve bu emaneti en iyi şekilde Edirne olarak Edirneliler olarak geleceğe taşıyacağız. Bu emanetin gelecek nesillere katkısı olan herkese özellikle Edirne Belediyesine ve başkanımıza teşekkür ediyorum. Kendisi yapmış olduğu çaba ve gayretle her türlü övgüyü hak ediyordur. 658’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin Edirne için ve tüm insanlık alemi için hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SİFTAH ÜLKÜ OCAKLARINDAN BEREKET ALLAH' TAN
SİFTAH ÜLKÜ OCAKLARINDAN BEREKET ALLAH' TAN
RİSK DEVAM EDİYOR
RİSK DEVAM EDİYOR