ULUSLARARASI EDİRNE 23 NİSAN ÇOCUK BİLİM...

ULUSLARARASI EDİRNE 23 NİSAN ÇOCUK BİLİM FESTİVALİ BAŞLADI

ULUSLARARASI EDİRNE 23 NİSAN ÇOCUK BİLİM FESTİVALİ BAŞLADI

ULUSLARARASI EDİRNE 23 NİSAN ÇOCUK BİLİM FESTİVALİ BAŞLADI
23 Nisan 2022 - 00:25

Edirne Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, ‘Uluslararası Edirne 23 Nisan Çocuk Bilim Festivali’ ile yeni bir festivale imza attı. Türkiye’den gelen ekiplerin yanı sıra Bulgaristan, Moldova, Bosna-Hersek, Kırgızistan, Gürcistan ve Romanya’dan gelen halk oyunları ekipleri gösterilerini sahneledi.
Uluslararası Edirne 23 Nisan Çocuk Bilim Festivali,  dün düzenlenen açılış programı ile başladı. Saat:16.00’da Edirne Belediyesi önünde toplanan kortej Saraçlar Caddesi’ne kadar Edirne Belediye Bandosu eşliğinde yürüdü. Saraçlar Caddesi’nde açılış konuşmalarının ardından ulusal ve uluslararası halk oyunları gösterileri sahnelendi. Sahne gösterilerinde Türkiye’den gelen ekiplerin yanı sıra Bulgaristan, Moldova, Bosna-Hersek, Kırgızistan, Gürcistan, Romanya’nın halk oyunları ekipleri yer aldı. Gösteriler, bugün Saat:18.00’de Saraçlar Caddesi’nde devam edecek.
Açılış konuşmasını yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, şu ifadelere yer verdi, “23 Nisan 1920’de Türk Milletinin kaderini değiştiren Türk Milletini işgalden, esaretten ve zulümden kurtaran Gazi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından açılışının yıl dönümü.
Elbette kurtuluş savaşını yöneten bir meclis olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinin Türk tarihinde hem de gönüllerimizdeki yeri bambaşkadır. Cumhuriyetimizin kurucusu milletimizi işgalden ve esaretten kurtaran ordularımızın ebedi başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet, minnet ve şükranla ya ediyorum.
Bütün dünyanın kıskandığı bir lider. Döneminde onunla beraber ülkelerini yöneten liderlerin hepsi tarihin tozlu sayfalarında yerlerini aldılar. Ama bugün biz Türk milleti olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bundan 100 yıl önce yazmış olduklarını okuyoruz, yaşıyoruz ve sonsuza kadarda yaşatmaya devam edeceğiz.
Büyük liderimizin çağın ötesindeki görüşünü aradan 102 yıl geçse de yaşıyoruz. Dünyada çocuklara bayram armağan eden ilk ve tek liderdir Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Atamızın ektiği tohumlar bugün sadece Türk çocuklarında değil, Bulgaristan’da, Yunanistan’da, Kırgızistan’da, Gürcistan’da, Kosova’da Makedonya’da ve Bosna Hersek’de oradaki çocukların gönüllerinde yaşamaya devam ediyor.
Cumhuriyetimizin eşsiz kurucusunun Dünya’nın kıskandığı liderin çocuklara armağan ettiği bu bayram Edirne’de tüm dünyadan gelen çocuklarımızla beraber hep beraber kutluyoruz. Edirne Belediyesi olarak 2 yıl aradan sonra hem Edirnelilerle hem çocuklarımızla hem de dünyanın dört bir yanından gelen ülkelerin çocuklarıyla bir aradayız. Sevinçliyiz, mutluyuz, gururluyuz ve heyecanlıyız.
Şenliğimizin adı 23 Nisan Çocuk Bayramı ve Bilim Şenliği. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, akıldan ve bilimden yoksul bir toplum ileriye gidemez. Çocuklarınızı hurafelerle değil, akılla ve bilimle yetiştirin diyor. Biz de evlatlarımızı aklın ve bilimin rehberliğinde yetiştirecek ve çocuklarımızı Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetimizi yüzyıllar ötesine taşıyacak gençler olarak büyüteceğiz.  Bu bizim hem geçmişe sözümüz hem de geleceğe en büyük yatırımımızdır”dedi.
HASAN ALİ YÜCEL ÇOCUK MÜZESİ’NDE ÇOCUK ŞENLİĞİ’NİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLECEK
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda 23 Nisan Cumartesi Saat:12.00’de Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi’nde Çocuk Şenliği’nin açılışı gerçekleştirilecek. Yıl içerisinde müzede düzenlenen kurslara katılan çocuklara kurs bitirme sertifikaları takdim edilirken, Edirne Belediyesi Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim Kreş ve Gündüz Bakımevi öğrencilerinin bale ve dans gösterileri Edirneliler ile buluşacak. Program, Octopus Jimnastik Kulübü öğrencilerinin jimnastik gösterileri ve ‘Adam Olacak Çocuk’ programıyla devam edecek. Müzenin içerisinde de farklı etkinlikler de yer alacak.
BİLİM FESTİVALİ KENT ORMANI’NDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK
Bilim Festivali ise Edirne Belediyesi Kent Ormanı’nda gerçekleştirilecek. 24 Nisan Pazar Saat:12.00 ile 17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek olan festivalde çocuk kitabı yazarları Nurgül Ateş ve Başar Atarbay, kitaplarını imzalayacak. Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitim Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi Hasan Özyıldırım ve öğrencileri çocuklarla birlikte interaktif kimyasal deneyler yapacak, aromatik yağlar ile yaptıkları parfümleri de misafirlere dağıtacaklar.
ÖĞRENCİLER SANATSAL ÜRÜNLERİNİ SERGİLEYECEK
Edirne Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi öğretmen ve öğrencileri kimyasal deneyler yaparak, Robotik Kulübü’nün etkinlikleri ve kendi yaptıkları droneları sergileyecek. Edirne Gençlik Spor Merkezi Deneyap Atölyesi öğrencileri, fizik, kimya, biyoloji deneyleri ve robotik etkinleri çocuklarla buluşturacak. TED Edirne Koleji yine çeşitli deneyler yaparak, bilimsel, sanatsal ürünlerini sergileyecek. Programa TED Koleji Kürek Takımı da katılım sağlayacak. Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi eğitmenleri de Oobleck Atölyesi kurulumunu yaparak, çocuklarla birlikte deneyler yapacak.
DEPREM SİMÜLASYON TIR’I ETKİNLİKLERDE YER ALACAK
Edirne AFAD İl Müdürlüğü Deprem Simülasyon TIR’ı da etkinliklerde yer alacak ve afet bilincinin geliştirilmesi konusunda eğitim vererek, deprem öncesi, sırası ve sonrasında nereler yapılması gerektiğini çocuklara uygulamalı olarak anlatacak. Geleneksel Çocuk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü’nün de yer alacağı şenlikte çocuklar geleneksel oyunlarla buluşacak.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BU ORKESTRA ÖĞRENCİLERDEN OLUŞUYOR
BU ORKESTRA ÖĞRENCİLERDEN OLUŞUYOR
EDİRNE BELEDİYESİ’NDEN GENÇLİK YÜRÜYÜŞÜ
EDİRNE BELEDİYESİ’NDEN GENÇLİK YÜRÜYÜŞÜ