UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ

UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ

UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ

UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ
25 Ocak 2020 - 00:27

Evinin önünde uğradığı bombalı saldırı sonucu 24 Ocak 1993'te yaşamını yitiren gazeteci ve yazar Uğur Mumcu, ölümünün 27'nci yılında Edirne’de törenle anıldı.
Evinin önünde uğradığı bombalı saldırı sonucu 24 Ocak 1993'te yaşamını yitiren Mumcu için Edirne Belediyesi önünde toplanan grup, Belediye Bandosu eşliğinde kırmızı karanfillerle Atatürk Anıtı'na geldi. 
Atatürk Anıtı'nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından grup, Uğur Mumcu Parkı'na geçti.
Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şube Başkanı Celil Özcan, burada yaptığı konuşmada, Mumcu'yu saygı ve rahmetle andıklarını söyledi.
Uğur Mumcu'nun meslek hayatı boyunca kamuoyunu bilgilendirmek için mücadele ettiğini belirten Özcan, " Uğur Mumcu, Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkelerinin yılmaz bir savunucusu olarak tıpkı Atatürk gibi, emperyalist egemen güçlere karşı yaşamı boyunca mücadele etti. Gazeteciliğin, halkın sağlıklı bilgi alması ve kamuoyunun özgürce oluşmasına katkı verme sorumluluğu olduğuna inandı. Yaşamı boyunca, kalemini kimsenin önünde eğmedi. Aldığı tüm tehditlere rağmen yılmadan, onurla, dimdik, ödünsüzce sürdürdüğü mücadelesiyle, daha çok demokrasi için korkmadan yazmaya devam etti.”dedi.
Aydınlanma Devrimini benimseyen ve yaşam felsefesi edinenler olarak, Uğur Mumcu’yu unutmayacağımızı ve unutturmayacağımızı, O’nun katline yol açan değerlerin savunucusu olmayı bundan sonra da sürdüreceğimize söz veriyoruz diye ifade eden Özcan: “Tarikat, siyaset, ticaret sarmalını, hazineyi soyan hayali ihracatçıları, silah kaçakçılarını, mafya düzeninin gerçek yüzünü halka sundu. Politik aktörlerin arkasındaki merkezleri teşhir etti. Türkiye’nin kuruluş ve var oluş felsefesinin simge ismi Uğur Mumcu’nun katledilişinin üzerinden geçen 27 yılda yaşananlara baktığımızda, ülkemizin etnik ve mezhepsel bir cehennem içine sürüklendiğini, ayrıştırıldığını görüyoruz. Uğur Mumcu’nun niçin hedef seçildiğini daha iyi anlıyoruz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TÜ’DEN PİYASALARA BAKIŞ KONFERANSI
TÜ’DEN PİYASALARA BAKIŞ KONFERANSI
YİNE YENİ YENİDEN
YİNE YENİ YENİDEN