UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ SANATI EDİRNE’DE...

UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ SANATI EDİRNE’DE CANLANDIRDI

UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ SANATI EDİRNE’DE CANLANDIRDI

UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ SANATI EDİRNE’DE CANLANDIRDI
14 Ekim 2020 - 10:08

Edirne’de hobi olarak başladığı ‘Elde Maraş İşi’ sanatına şimdi ise öğretici olarak devam eden Radife Karagöz Ot, dört tanede öğretmen yetiştirdi. Birbirinden güzel eserleri sergileyen Karagöz’ün el emeği göz nuru ürünler ilgi çekiyor.
Elde Maraş işine hobi olarak başlayıp öğretmen olup sanatı devam ettirebilecek 4 yeni öğretmen yetiştiren Elde Maraş İşi Öğretmeni Radife Karagöz Ot;“15 senedir Halk Eğitim Merkezi’nde Elde Maraş Öğretmeni olarak Osmanlı sanatını tanıtmaya çalışıyorum. Çok zevk alıyorum. Bu işe hobi olarak başlamıştım. Daha sonra merhum Haluk Deveci’nin eşi Hatice Hanım’ın ricası üzerine 1 seneliğine başlamıştım. Benim öğretmenim emekli olduktan sonra bu sanatı Edirne’de yapan yoktu. Sanat tamamen kaybolmuştu. Benim bu sanata tekrar başlamama rica ettiği için kıramadığımdan 1 seneliğine başladım. Fakat bu sene 15. Senem. 20-25 civarı sergi yaptım. Halk Eğitim’de olmaktan çok mutluyum. Öğrencilerimde çok fazla ilgi var. Çok kalabalık bir grubum var. Çok güzel gidiyor” dedi.
Gözüm arkada kalmayacak benden sonrada bu işi devam ettirecek yeni öğretmen olmuş kursiyerleri olduğunu ifade eden Ot; “ Benden sonra devam ettirecek 4 tane öğretmen yetiştirdim. İkisi bu sanatı Edirne’de icra ediyorlar. Çünkü burası Osmanlı şehri. 92 sene başkentlik yapmış bir şehir. Saray kıyafetleri burada bu işle olmuş.  Dört öğretmen yetiştirdim. İkisi Edirne’de mesleği icra ediyor. Benden sonra onlar  devam edecekler inşallah. Birisi Yunanistan Gümilcine’de, diğeri de Melemende Halk Eğitim merkezin Elde Maraş öğretmenliği yapıyor,ona da çok büyük ilgi var. Bu 4 öğretmen arkadaşımla her şeyi ile deseniyle, ipeği ile  her zaman diyalog halindeyiz. Çok güzel beşli bir grup olduk. Her şeyi paylaşıyoruz ve beni çok mutlu ediyorlar. Onlar benim gurur kaynaklarım. Ben de öğretmenime bana bu sanatı öğrettiği için çok teşekkür ediyorum. Geçen yıl Vali Bey’in katkılarıyla şahsi sergimi yaptım. Edirne’de sarayda yaşayan Osmanlı padişah tuğraları koleksiyonu yaptım. 18 padişah tuğramız var. Vali Bey ve Kültür Müdürlüğü katkılarıyla Türk İslam Sanatları Müzesi’nde 17 gün açık durdu. Çok yoğun bir ilgi vardı. Çok güzel bir koleksiyondu. Edirne’de kalmasını istiyorum. 3 yıl emek vererek yaptım. Tamamen elde işlendi. Asla lazer kesimi değil hepsini kendim kestim. Makasla kestim. 3 yılımı aldı. Edirne’ye kalıcı bir eser verdiğime inanıyorum. Şu anda eserler bende. Güzel yerlere ulaşacağına inanıyorum. Edirne’de güzel bir yerde sergileneceğine inanıyorum. Padişahların mühürlerinin imzalarının kalacağına inanıyorum” şeklinde anlatı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SALGIN İŞÇİLER ALEYHİNE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR
SALGIN İŞÇİLER ALEYHİNE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR
ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERE KIYAFET YARDIMI
ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERE KIYAFET YARDIMI