ÜRETİCİ ÇİĞ SÜT FİYATINDAN MEMNUN

ÜRETİCİ ÇİĞ SÜT FİYATINDAN MEMNUN

ÜRETİCİ ÇİĞ SÜT FİYATINDAN MEMNUN

ÜRETİCİ ÇİĞ SÜT FİYATINDAN MEMNUN
19 Mayıs 2022 - 09:48

Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez, çiğ süte yapılan zammın üreticiyi memnun ettiğini söyledi.
Çiğ süte yapılan zammı değerlendiren Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez;  “15 Mayıs itibari ile çiğ süt fiyatları 7 lira 50 kuruş olarak belirlenmişti.  Artı olarak 20 kuruşta devlet desteği ile 7 lira 70 kuruşa tekamül ediyor. Açıklanan üretici fiyatı 7 lira 50 kuruş bizi memnun etti.  Biz burada yem olaylarını ve girdi maliyetlerini gözlemliyoruz zam gelmemesini bu  şekilde devam etmesi.
Yaz mevsimindeyiz tek dileğimiz bu yıl bol bereketli bir yıl geçirmek.  Özellikle hububat,arpa,mısır  üretiminde yeterli seviyelerde olursak yem ham maddesine yurt dışından hiç ihtiyacımız olmaz demiyorum,ciddi anlamda bu ham maddelere ithalata muhtacız  ama bunun büyük bölümünü ülkemizde üretip çıkartabiliyorsak, önümüzde ki dönemlerde bu tür ham maddelere zam gelmediği takdirde şuan teşekkür ediyoruz bereket versin diyor çalışmaya üretmeye devam ediyoruz.
YEM FİYATLARINDA ARTIŞ OLURSA FİYATLAR YENİDEN DEĞERLENDİRİLEBİLİR
Hem Tarım Bakanlığımız hem bizim merkez birliğimiz vasıtası ile aylık yem artışları ile ilgili bilgi alıyorlar bizde buradan bunları raporlama yapıyoruz. Eğer yem süt paritesi afaki bir şekilde değişmezse bu şekilde devam eder. Malum dünyada değişen gelişen olaylar ne getirir götürür buna bağlı bu. Yem süt paritesi aşırı açılacak olursa zaten Ulusal Süt Konseyinin bildirgesinde de  zaten bu var,bu parite takip edilerek ve akabinde konsey toplanarak süt fiyatları revize edilebilir. Şuan için gözlemlediğimiz olağan bir durum görünmüyor. Dünya ciddi bir kriz sarmalından geçiyor bu anlamda inşallah böyle bir şeyle karşılaşmayız.
YEM SÜT PARİTESİ OTURDU ANAÇ HAYVANLAR KESİME GİTMİYOR ARTIK
Yem süt paritesi dengeye oturmazdan önce ciddi anlamda dişi hayvanlardan kesime gidenler oldu. bu fiyatın açıklanmasından sonra bundan sonrada ciddi etkisi oldu şuanda dişi hayvana ciddi anlamda yatırım yapanlar var.  İnekler eskisi kadar kesime gitmiyor artık.  Büyük başta anaç hayvanın üretime geçebilmesi için nereden baksanız 2,5 yılla ihtiyacımız var.  Biz ülke olarak baktığımızda diğer gıdalarda da kendi kendimize yeterliyiz hem anaç hayvan bakımından. Yeter ki üretici küstürülmesin üretici emeğinin karşılığını aldığında 90 milyon Türk toplumunu biz aç bırakmayız biz sorumluluğumuzun farkındayız.  Üreticimize buradan çok teşekkür ediyorum bu zor zamanlarda bu vatana millete karşı sorumluluk bilincinde üretmeye devam ettiler. Biz bir bütünüz bir gemide gidiyoruz diğer sektörlerde sorumluluklarını unutmadan hareket etsinler. Bu üretici emeğinin karşılığını aldığı sürece üretmeye katlanarak devem edeceğiz. Bu krizler gelip geçidir. Daha da güzel günler olacak”.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KÖYLERDE YANGINA ERKEN MÜDAHALE İÇİN 3 TONLUK SU TANKERLERİ OLMALI
KÖYLERDE YANGINA ERKEN MÜDAHALE İÇİN 3 TONLUK SU TANKERLERİ...
SAZLIDERE VE GÖKÇETEPE İÇME SUYUNA KAVUŞUYOR
SAZLIDERE VE GÖKÇETEPE İÇME SUYUNA KAVUŞUYOR