ÜRETİCİ ÇÖMLEK KÖY BARAJINI İSTİYOR!

ÜRETİCİ ÇÖMLEK KÖY BARAJINI İSTİYOR!

ÜRETİCİ ÇÖMLEK KÖY BARAJINI İSTİYOR!

ÜRETİCİ ÇÖMLEK KÖY BARAJINI İSTİYOR!
19 Haziran 2019 - 05:41


Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Lalapaşa ilçesi yakınlarında 56 bin dönümlük araziyi sulamak için planlanan ve Tunca Nehri'nden beslenecek Çömlekköy Barajı'nın bir an önce yapılması gerektiğini söyledi.
 
Ziraat Odası Başkanı Arabacı, Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk ve köy muhtarlarıyla birlikte düzenlediği basın toplantısında, "Çömlekköy Barajı bittiği zaman 56 bin dönümlük arazi sulanabilir ve verimi yükseltir. Bu barajın bir an önce yapılmasını istiyoruz. Bölgemizde sürdürülebilir tarım için bu baraj çok önemli." dedi.
 
Barajın yapımı için uzun yıllardır projeler geliştirildiğini hatırlatan Arabacı, şöyle devam etti: Suakacağı barajının olma ihtimali yok gibi, biz ‘B’ planı olan Çömlek Köy barajının gündeme gelip bir an önce yapılmasını istiyoruz. Biz yağmur yağarsa iyi verim değil, biz arazimizi sulayıp iyi verim almak istiyoruz. Kurak senelerde, dönümde 50 ila 80 kilo ayçiçeği alıyoruz, bu baraj yapıldığında arazilerimizi sulamaya başladığımız anda itibaren dönümde en az 350 ila 400 kilogram ayçiçeği alma şansımız var. Bu barajın bir an önce yapılmasını, sürdürülebilir tarımın devam etmesi için, bölge çiftçilerimiz ve muhtarlarımızla bir araya geldik. Çiftçilerimizin arazide daha rahat çalışmasını istiyoruz. Kuru tarım olduğu için burada, birçok çiftçimiz hayvancılık yapıyor. Hayvancılığı da yaparken, yoncasını, silajlık mısırını ekmesi gerekiyor. Fakat sulanabilir bir arazimiz olmadığı için, bu konuda çiftçimiz mağdur kalıyor, bu yüzden kendi üretmesi gereken yerine satın almak zorunda kalıyor. Bu da çiftçinin maliyetini artırıyor. Biz bu baraj bittiği takdirde, her bölgede sulanabilir tarım uygulayacağız. Kendi yem bitkilerimizi ekip sürdürülebilirliğini devam edeceğiz. Bizim amacımız bu barajın bir an önce yapılması” şeklinde konuştu.
 
 
Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk’de, “ Edirne’nin gelişmesi için siyasiler hep 3T’den bahsederler, bunlarda; ticaret,turizm ve tarımdır. 35 yıl önce yani 1979 yılında planlaması yapılan ve çeşitli aşamalardan geçen,ihalesi yapılıp iptal edilen bir baraj vardı. 56 dönüm arazinin faydalanacağı.
 Bizde bunu kamu oyuna duyurup sahiplenmek istedik. Bu arazilerin en büyük özelliği çok verimli olması. Baraja yapılan yatırımın,kısa bir süre sonucunda geri dönüşüm sağlanacağı görülecektir.
Türkiye’nin en büyük eksiği olan yağlık ayçiçeği ve pirinç tarımına çok elverişli. 56 bin dönüm araziden, 100 bin dönüm arazi kadar verim alma şansı var. Bizde bunları gündeme getirerek farkındalık yaratmaya çalışıyoruz.Bu proje sahipsiz bir proje, DSİ’deki genel müdür ve müdürlerin gayretleri ile bu günlere kadar gelmiş bir proje. Bugün Türk tarımının sorunları ve ona yansıyan pahalılıkla, ithal ürünlerle mücadele ediyoruz.Tarlaları çoğaltama şansımız yok, böyle projelerle ekilebilir ürünlerin verimini artırma şansımız var”dedi.
 
 
Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk, emekli DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Makine Yüksek Mühendisi Hüseyin Erkin, Hasanağa Köyü Muhtarı Mehmet Üstün, Suakacağı Köyü Muhtarı Cemali Öztürk, Çömlekköy Muhtarı Feridun Öztürk, Korucu Köyü Muhtarı Seyfi Uz, Büyükdöllük Köyü Muhtar Vekili Ahmet Özgan, Muratçalı Köyü Muhtarı Abdi Zamacı, Hatipköy Muhtarı Fatih Kıyga, Yolüstü Köyü Muhtarı Ahmet Bolu, Avarız Köyü Muhtarı Ender Sar, Değirmenyeni Köyü Muhtarı Salim Gençalp Kent Ormanı’nda basın toplantısında bir araya geldi.
 
                                                                                                                               YEŞİM DRAMALI

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SAĞLIKLI NESİL SAĞLIKLI GELECEK
SAĞLIKLI NESİL SAĞLIKLI GELECEK
EDİRNE'DE İZLEYİCİYLE BULUŞTULAR
EDİRNE'DE İZLEYİCİYLE BULUŞTULAR