ÜRETİCİ KADINLARDAN PARA KAZANAN KİŞİLERE...

ÜRETİCİ KADINLARDAN PARA KAZANAN KİŞİLERE İZİN VERMEDİM VERMEYECEĞİM

ÜRETİCİ KADINLARDAN PARA KAZANAN KİŞİLERE İZİN VERMEDİM VERMEYECEĞİM

ÜRETİCİ KADINLARDAN PARA KAZANAN KİŞİLERE İZİN VERMEDİM VERMEYECEĞİM
03 Haziran 2021 - 09:12

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Üretici Kadınlar Pazarı’yla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.
10 Haziran’da açılacak olan Üretici Kadınlar Pazarı’nda şartları taşıyıp tezgah açmak isteyen tüm kadınlarına kapılarının açık olduğunu belirten Gürkan, “Ertuğrul bey üretici kadınlarımızla iki saatten fazla bir toplantı yaptı ve toplantıya 138 kadınımız katıldı. Toplantıya katılmak isteyen bir kadına git demedik. Bizim kapımız tüm üretici kadınlara açık” dedi.
Edirne’de 4-5 yıl önce kurulmasına öncülük ettiği üretici kadınlar projesi için para dahi verdiğini açıklayan Gürkan, “Ben üretici kadınlar para kazansın diye izin verdim, üretici kadınlardan para kazanılsın diye değil. Üretici kadınlardan para kazanan kişilere izin vermedim vermeyeceğim de” dedi.
Gürkan, üretici kadının pazardaki amacı ürettiğini satmasıdır. Üretici kadınlarımız buyursun gelsin ürettiği malını satmak için başvuruda bulunsun. Yasalar gereği Pazar açmak sadece belediyeye aittir. Başkan kurum Pazar açmak için izin veremez. Tekrar söylüyorum, “Üretici kadınlardan para kazanan kişilere izin vermedim vermeyeceğim de” dedi.
AKP’Lİ ÖNDER ÖZCAN’A SESLENDİ
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, AK Parti Edirne Merkez İlçe Başkanı Önder Özcan’a seslendi.
Edirne’den geçen gün etkili olan yağışla birlikte altyapısı tamamlanmayan sokakların görüntülerini paylaşan AK Parti Edirne Merkez İlçe Başkanı Önder Özcan’a seslenen Başkan Gürkan, “teknik nedenlerle o bölgenin ilerleyen zamanlarda yapılacağını söyledi. O videonun algı oluşturmak için paylaşıldığına değinen Gürkan, “oğlum orada alt yapı yapmadık Önder.  Biraz dinle açıklamaları dinle Önder. Orada yapılan alt yapı yok tabi olacak. Onlar olmasın diye yapıyoruz bütün engellemelere rağmen Önder. Sen bilirsin o engellemeleri Önder. Sevgili Önder aklın çalışır o engellemelere.”dedi.
CADDELERDE KAYIKLA GEZMEK İSTEYENLER ŞİMDİ NEREDE?
Başkan Gürkan, “Bu şehirde balık tutanlar vardı, gondol isteyenler vardı, kayık isteyenler vardı. Olta sallayanlar vardı. Nerde onlar. Abdi İpekçi Caddesine gitsinler ne kadar yağış yağdı iki gündür. Caddelerin isimlerini bilmezler onları da söyleyeyim; Abdi İpekçi Caddesi, Dr. Sadık Ahmet Caddesi Hoca Ahmet Yesevi Caddesi, İlhami Ertem Caddesi, Kasap Deresi, Kipanın önü buralara bir gidin bakın” dedi.
“EDİRNELİLER HER ŞEYİN DOĞRUSUNU BİLİYOR”
Başkan Gürkan, “Yormayın kendinizi. Edirneliler her şeyin doğrusunu biliyor. Eleştirmesi gerektiği zaman eleştiriyor, takdir etmesi gerektiği zamanda takdir ediyor. Hiç boşuna enerjinizi tüketmeyin. O entrikacılara söylüyorum. Kumpas peşinde koşanlara söylüyorum; siz paslara devem edin sahte hesap açın. Millet bunları görüyor. Millet sizden akıllı. Millet sizden daha deneyimli, daha sağduyulu. Devam edin siz feyk hesaplara hadi trollerim benim. Biz gerekli başvurularımızı yaptık adalete elbet bulunur benim hiç acelem yok er geç bulunacak” dedi.
 
 
EKREM DEMİR, HANGİ İTTİFAKIN İL BAŞKANI OLDUĞUNA KARAR VERMELİ
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İYİ Parti Ekrem Demir’in açıklamalarına cevap verdi.
Başkan Gürkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir’in açıklamasını dün gördüm, kendince bir şeyler söylemiş. Kendisi hangi ittifakın il başkanı olduğuna karar vermeli önce. Belediyenin yaptığı çalışmalar eştirilebilir, beğenilmeyebilir bunlar doğal şeyler. Bir ittifaka dahil bir il başkanı iseniz onun yeri basın değil siyasi ahlak açısından. Görüşmedir. Ararsınız belediye başkanını doğru bulmuyorsunuz dersiniz. Başkanla hiç konuşmadan. Millet ittifakının belediye başkanı diyorlar ya. Millet ittifakının il başkanı iseniz. Millet ittifakının belediye başkanı ile görüşmeden o açıklamaları yapmazsınız, bunları demokratik anlamada söylüyorum. Siyasi nezaket anlamda söylüyorum. İl başkanlığını öğrenmeden önce siyasi nezaketi öğrenmek lazım. Demokratik ahlakı öğrenmek lazım önce. Bunu öğrendikten sonra her şey çözülür. Tabi ki ben onu vatandaş olarak kabul ediyorum onu. İyi parti il başkanı olarak kabul edersem, o zaman millet ittifakı ittifak olmaktan çıkar. Bu da siyasi nezakete uymaz. Siyasi ahlaka uymaz. Bu açıklamalar genel merkezlere gidiyordur, zamanı geldiğinde herkes hak ettiğini alır.
Şunu söylemek istiyorum. Kültür sanatla ilgili herhalde, bu şehirde söz söyleme belediye başkanı sıfatıyla değil kişi olarak, en çok söz söyleyebilecek insanlardan birisiyimdir herhalde. Bunu Edirne’de kime de sorsanız aynı görüşte olacağından da eminim. Onlar sanıyorlar ki Recep Gürkan akşam yatıp sabah kalkıp ‘onu oradan alın buraya koyun’ diyor sanıyorlar. Onların hiç isimlerini bilmediği sanatçılarla sanat camiası ile bu işin uzmanları ile gerçek kültür insanları ile binlerce kes görüşme yapıldıktan sonra bu işler yapıyor. Bu işler rast gele yapılan işler değil. Bunlar gerekli koruma kuruluna kültür kuruluna soruluyor danışılıyor. Projeleri çiziliyor kurul onaylıyor, ondan sonra bu işler yapılıyor.  Bu işler sosyal medyada iki fotoğrafla olmuyor bu işler. Birlikte yönetmek başka bir şeydir, birliği yönetmek ve başaramamak başka bir şeyedir.
Bana demokrasi dersi vermeye çalışanlar önce, kendi genel merkezinin genel başkanını ziyaret etmek istediği için meclis üyesini disipline vermemeyi öğrenecekler önce. Demokrasiyi orada öğrensinler önce. Sonra bana demokrasi dersi vermeye çalışsınlar. Kendi meclis üyesini genel başkanını ziyaret etmek için ihraç istemi isteyenler bana demokrasiden bahsetmesinler. Onlar önce kendileri öğrensinler demokrasiyi.”
HEYKELİ ANLAMAK İÇİN TURİZM VİZYONU LAZIM
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, pehlivanlar heykeliyle ilgili de açıklamalarda bulundu.
Gürkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Niye pehlivanlar heykeli oraya konuyor, neden saraçlar caddesine konuluyor. Bunu anlayabilmek için bir turizm vizyonunuzun olması lazım. 2019 rakamları ile Edirne’ye 5 buçuk milyon turist geldi. Edirne’ye gelen turistlerin yüzde en iyi ihtimalle Kırkpınar haftasına denk geliyor. Kırkpınar Edirne’de Selimiye Camiinden sonra ikinci sembolüdür. Turistlerin yüzde 95 ise Kırkpınar haftasına denk gelmiyor. Edirne’ye gelen turistlerin çoğu o saraçlar caddesinden geçiyor. Edirne’nin ikinci en önemli sembolü olan Kırkpınarla ilgili hiçbir şey yok. 1973’te belediyenin 50. Yıl anısına açtığı yarışmayı kazanan rahmetli Tankut Öktem’in yaptığı çok değerli heykel, o Uğur Mumcu Parkında çok çukurda kaldı, kimse görmüyor. Biz bu değerli heykeli hem Edirnelilerle hem Edirne’ye ziyarete gelenlerle buluşturacağız. Hem de Saraçlar caddesinde kırkpınarla ilgili çok değerli bir eseri buluşturmuş olacağız. Orada bir sevda çeşmesi diye bir çeşme vardı, önce ki başkanımızın yaptığı. Orası bir meydan değil bir cadde o caddenin bütünlüğünü bozuyordu o yüzden kaldırdık. Çok büyük çok kütle bir yapıydı. Şimdi insanlar artık gittiği her yerde fotoğraf çekip paylaşıyorlar. Ben şu iddiadayım o Kırkpınar heykelinin önünde milyonlarca insan fotoğraf çekilip paylaşacak. Kısa sürede Edirne’nin fotoğraf çekim noktalarından birisi olacak, hem o vesile ile Edirne ve Kırkpınar yılın 365 günü gündemde tutulacak. Bunu anlayabilmek için, bunu analiz edebilmek için kültürle sanatla ilginizin olması lazım yoksa anlayamazsınız.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KANSER HASTALARINA MİNİ KONSER DÜZENLENDİ
KANSER HASTALARINA MİNİ KONSER DÜZENLENDİ
SAADET PARTİSİ İŞÇİ KONGRESİ DÜZENLEYECEK
SAADET PARTİSİ İŞÇİ KONGRESİ DÜZENLEYECEK