“ÜRETTİĞİMİZ İHTİYACIMIZI...

“ÜRETTİĞİMİZ İHTİYACIMIZI KARŞILAMIYOR”

“ÜRETTİĞİMİZ İHTİYACIMIZI KARŞILAMIYOR”

“ÜRETTİĞİMİZ İHTİYACIMIZI KARŞILAMIYOR”
12 Eylül 2020 - 10:07
Reklam

Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, “Bizim ürettiğimiz yağlı tohumlar bizim ihtiyacımızı karşılamıyor. Türkiye içindeki üretim fabrikalar tarafından işlenildikten sonra yurt dışından da ithalatlar yapılacaktır” dedi.
Ticaret Borsası elektronik satış salonunda ise; tip 1 Ayçiçeği yağ oranı yüzde 50.81 olan mahsul en düşük 4 bin 803 lira işlem görürken, en yüksekte 5 bin 2 liradan işlem gördü. Yağlık 44.65’lik Ayçiçeği ise en düşük 3 bin 736 lira ile 5 bin 2 liradan işlem gördü.
Ayçiçeğinin iç ve dış piyasadaki verim azlığı kur fiyatlarının da artması ile birlikte yağ üretiminin de düşmesine sebep olduğuna dikkat çeken Öztürk; “Ayçiçeği satış fiyatlarımız yükseliyor. Bunun sebebi öncelikle kuraklık. Bu sene kış aylarından bugüne kadar devam eden bir kuraklık var. Ayçiçeğinin yağış ihtiyacı olduğu dönemde yağış olmadı. Verimler ciddi anlamda etkilendi. Yüzde 30-50 aralığında verim kayıpları oldu bölgemizde. Malın arzı düştüğünden dolayı bir şeklide fiyatları yukarıya doğru çekti. Balkanlar ve Karadeniz ülkeleri dediğimiz Ukrayna ve Rusya’da da aynı şekilde durum var. Ciddi anlamda verim düşüklüğü raporları geliyor. Kurunda yükselmesiyle ikisini üst üste topladığımızda ayçiçeği fiyatında ciddi anlamda yükselmeleri gördük. Bizim ürettiğimiz yağlı tohumlar bizim ihtiyacımızı karşılamıyor. Belli bir süre Türkiye içindeki üretim fabrikalar tarafından işlenildikten sonra yurt dışından da ithalatlar yapılıyor. Ama ayçiçeği olarak ama yağ olarak. İthalat yaptığımız ülkelerdeki verim düşüşlüğünden dolayı orda da fiyatlar arttı. Hem fiyatların artması aynı zamanda kurunda artması, iç piyasadaki üretimin düşük olması, hepsini üst koyduğumuzda tablo fiyatların yükselmesi olarak karşımıza çıkıyor” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“HEYECAN VE MUTLULUK İÇERİSİNDEYİZ”
“HEYECAN VE MUTLULUK İÇERİSİNDEYİZ”
OLASI FELAKETİN ÖNÜNE GEÇİLDİ
OLASI FELAKETİN ÖNÜNE GEÇİLDİ