Reklamı Geç
UYGULAMA BAŞLADI

UYGULAMA BAŞLADI

UYGULAMA BAŞLADI

UYGULAMA BAŞLADI
07 Şubat 2019 - 05:37

İçişleri Bakanlığı tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı “ Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edildi. Bu doğrultuda dün 12.00’de Edirne’de 65’e yakın farklı noktada 115 polis memuru ile uygulama gerçekleştirildi.

 

Bu düzenleme ile artık araç sürücüleri, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhaların belirlenen Kavşak giriş ve çıkışlarında, yaya veya okul geçitlerinde yaklaşırken yavaşladılar. Uygulama dün itibari ile başladı.

Trafik kazalarında her yıl yaklaşık 1700 yayayı kaybettiğimiz düşünüldüğünde mevzuatta getirilen bu yeni düzenlemenin geniş kitlelere duyurulması, bu konuya ilişkin farkındalığın arttırılarak tüm sürücülere bu davranışın kazandırılması çok önemli bir hale geliyor.

 

Bu düzenleme ile artık araç sürücüleri, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhaların belirlenen Kavşak giriş ve çıkışlarında, yaya veya okul geçitlerinde yaklaşırken yavaşladılar. Uygulama dün itibari ile başladı. Trafik kazalarında her yıl yaklaşık Bin 700 yayayı kaybettiğimiz düşünüldüğünde mevzuatta getirilen bu yeni düzenlemenin geniş kitlelere duyurulması, bu konuya ilişkin farkındalığın arttırılarak tüm sürücülere bu davranışın kazandırılması çok önemli bir hale geliyor. Konu hakkında araç sahiplerinin ne gibi sorunlar yaşayacağına dair Sigortacılık sektöründe çalışmalarına devam eden Kutel Nalçakan’a bir takım sorular yönelttik. Konu hakkında uygulanacak cezalara yönelik düşüncelerini aktaran Nalçakan; “Bu kural sürücülerin uyması gerektiği kesin bir kuraldır. bu kurala uymaması halinde kaza sonucu sigortacı ağır kusur olduğu için sürücüye rücu edebilir. Karayolları Trafik Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında 7148 sayılı Kanun 26.10.2018 tarih ve 30577 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. 7148 sayılı Kanun’un 25.Maddesi ile 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 74.Maddesi başlığı ile birlikte değiştirilerek, sürücülerin görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş, kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlayarak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermeleri zorunlu hale getirilmiş, bu madde hükmüne uymayan sürücüler için 488 TL idari para cezası verilmesi hükme bağlanmıştır” dedi.

 

“TAZMİNATLAR DOĞABİLİR”

Araç sahipleri yaya geçitlerinde oluşan kazalara karşı oluşacak can ve mal kaybı ya da oluşacak kalıcı hasarların araç sahibine ağır bedellere mâl olacağını belirten Nalçakan; “Yapılan bu değişiklikle ilgili olarak, il merkezinde bulunan sorumluluk alanları içinde görevli ekipler tarafından Kanun’da belirtildiği şekilde yaya veya okul geçitlerinde yapılacak denetimlerde; yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamayan, buralardan geçmekte olan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermeyen sürücüler hakkında gerekli cezai işlemler yapılacaktır. Sigortacılar olarak; Bu kural uyulması gereken kesin bir kuraldır; Emniyet müdürlüğünün farkındalık yaratma projesi ile bu bilincin oluşturması için sağlamış olduğu katkıya teşekkür ediyoruz. 6 Şubat'ta Türkiye genelinde “Yaya Geçidi Önceliği “ uygulaması yapılacaktır. Kurala uymak devamlılık ister. Bu kural sürücülerin uyması gerektiği kesin bir bu kuraldır, uyulmaması halinde kaza sonucu meydana gelen ölümlü veya daimi sakatlık sonucu bedeni zararları sigortacı ağır kusur olduğu için oluşan tazminatları sürücüye ve müteselsilen araç sahibine rücu edebilir. Sigortacının dışında da manevi kayıpla ilgili dava açılabilir ve açılan dava sonucu önemli daha tazminatlar doğabilir” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
VALİ CANALP, BALKAN ÜLKELERİNDEKİ ÇOCUKLARI AĞIRLADI
VALİ CANALP, BALKAN ÜLKELERİNDEKİ ÇOCUKLARI AĞIRLADI
EBEVEYNLER ÇOCUKLARIYLA İP ATLADI, BİRDİRBİR OYNADI
EBEVEYNLER ÇOCUKLARIYLA İP ATLADI, BİRDİRBİR OYNADI
Reklamı Geç