UZUN HATLARDA İNDİRİM, AKTARMALAR ÜCRETSİZ...

UZUN HATLARDA İNDİRİM, AKTARMALAR ÜCRETSİZ OLDU

UZUN HATLARDA İNDİRİM, AKTARMALAR ÜCRETSİZ OLDU

UZUN HATLARDA İNDİRİM,  AKTARMALAR ÜCRETSİZ OLDU
02 Ağustos 2019 - 04:55

YEŞİM DRAMALI
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, dün gerçekleşen Belediye Meclisinde gündem maddesi olan ETUS’un fiyat tarifesi hakkında açıklamalarda bulundu. ETUS’a zammı AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe’nin ‘zulüm’ olarak değerlendirmesine tepki gösteren Gürkan, “hükümetin doğalgaza, elektriğe ve akaryakıta zamlarını vatandaşa ödül mü görüyorsunuz” dedi.
ETUS aktarmalarında vatandaşların 3 TL’ye değil 1,82 TL’ye ulaşım sağlayacağını, 45 dakika içinde ikinci binişin ücretsiz olduğunu da açıklayan Gürkan, Uzun hattın da kalkmasıyla sivil de yüzde 20, öğrenci de yüzde 30 indirim yapıldığı müjdesini verdi.
ETUS yönetimi ve şoförlerine de uyarılarda bulunan Gürkan, “ Vatandaşa saygısız davranan şoförlere çok sert yaptırımlar uygulayacağız. Seferlerinizi sıklaştıracaksınız, sayılarınızı arttıracaksınız. Siz de eksikliklerinizi düzeltip Edirne halkına en kaliteli, en güler yüzlü, en nazik, en centilmen hizmeti vereceksiniz. Eğer onu vermezseniz biz de sizin tepenizde oluruz ve belediye olarak her türlü cezayı keseriz” dedi.
Edirne Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı toplantısı Belediye Başkanı Recep Gürkan Başkanlığında meclis salonunda yapıldı. 5’i gündem, 10’u gündem dışı olmak üzere toplam 15 maddenin görüşüldüğü meclis toplantısının gündemini şehir içi toplu ücretlerinin arttırılması oluşturdu.  Toplantının beşinci gündem maddesi olan şehir içi toplu taşıma ücretleri tarifesi ile ilgili Plan Bütçe Komisyonu’nun kararı oy çokluğu ile kabul edildi. Buna göre şehir içi toplu ulaşım ücretleri yüzde 18.9 oranında arttırılarak. Yeni tarife ile Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS)’ta öğrenci 2 lira 15 kuruş, sivil 3 lira, kartsız binişler ise 3 lira 50 kuruş oldu.  Belediye meclisinde ayrıca ETUS ile ilgili beş kişilik çalışma komisyonu kurulması kararlaştırıldı.
                ARTIK KARTIM YOK DEVRİ BİTİYOR
                Kartım yok ETUS’a binemem diye kimse üzülmesin,minibüse binince şoförden de kartların temin edileceğini söyleyen Başkan Gürkan;“Burada bir genel anlamda bir ücret artışı, belli hatlarda ücretin tamamen sıfırlanması, belli hatlarda indirim, belli hatlarda tamamen ücret ödenmesinin kaldırılması söz konusu.  Nakit binişlerde artık nakit biniş yerine şoförün kartının okutulması veya şoför kart verecek. Bu da şehir dışından gelip yanında kart olmayan vatandaşların mağdur olmaması için. Şoförlerin yanında kartlar olacak vatandaş bindiğinde param yoktu, ücret üstüydü gibi şeyler olmayacak.
65 ÜSTÜN HAKKI BEDAVA BİNMEK
                65 üstü yolculara bu hakkı devletin verdiğini ve bunu haklı bir uygulama olduğunu ifade eden Gürkan; “Edirne örneğinde 65 yaş ve üzerinin ücretsiz taşınması ile ilgili olarak ETUS’a bir yıllık maliyeti 4 milyon liranın üzerinde bir rakamdır. Devlet böyle bir hak tanımıştır çok doğrudur bence de olmalıdır. Ancak bunu kamu araçlarından başka ticari amaçla kurulmuş özel sektör araçlarında da o ekonomik yükü onların üzerine yıkarak yapmak ne kadar doğrudur bunu kamuoyunun tartışmasına bırakıyorum. Toplu ulaşım sistemine yıllık maliyeti 4 milyon liranın üzerinde olan ücretsiz binişin devlet olarak sadece 1 milyon 440 bin lirasını karşılayıp 2 milyon 600 bine yakın bir rakamı toplu taşıma yapan insanların üzerine yüklemek ne kadar hakkaniyetlidir. Bunu da kamuoyunun tartışması gerektiğine inanıyorum” dedi.
                PEKİ, BU NASIL ZAM OLUYOR
                  Belediye Başkanı Recep Gürkan, alınan kararla sadece fiyat artırımı olmadığını mesafeye göre fiyatlandırma olacağını, aktarmalarda yüzde 50’si alınan ücretin de tamamının kaldırıldığını açıklayarak; “ Edirne’de gazetelerde yarın manşetler öğrenci 2.15, sivil 3 lira olarak atılacak. Peki, öyle mi? Örneğin bankalar durağında binip Eski SGK Şubesinde indim, 3 lira mı ödeyeceğim. Hayır. İndikten sonra yarım saat içerisinde oradaki geri ödeme butonuna kartımı okutuyorsam ödeyeceğim rakam 1 lira 82 kuruş. Kart çıkarmak zor değil. Örneğin öğrenci Bankalar durağında binip SGK Şubesinde iniyorsa 2 lira 15 kuruş vermesi gerekiyor. SKG şubesinde inip geri ödeme butonuna kartımı okutursam 1 lira 42 kuruş ödüyorum.   Aktarmada yüzde 50’si alınan ücretin tamamı kaldırıldı. Örneğin Kıyıktan binip Orduevi durağında indiğinde 2 lira 50 kuruş ödedim. Yeni tarifeye göre Kıyıktan binen vatandaş Orduevi durağına kadar 3 lira ödeyecek, ancak 45 dakika içinde terminale giden hatta bindiğimde ücret ödemeyeceğim. Peki, bu nasıl zam oluyor”şeklinde konuştu.
                DEVLETİN YAPTIĞI ZAM ÖDÜLENDİRMEDE, BİZİM YAPTIĞIMIZ MI ZÜLÜM
Başkan Gürkan, yapılan fiyat artırımı konusunda Ak Parti İl başkanının ‘bu zam halka zulümdür’ sözlerine tepki gösterdi; “Ak Parti İl başkanı İlyas Akmeşe diyor ki bu halka yapılan zulümdür. O zaman dün akşam hükümet doğalgaza yüzde 14.97 oranında zam yaptı. Bu da halka yapılan zulüm müdür? Geçen hafta elektriğe zam yapıldı bu da halka yapılan zulüm müdür? Birkaç günde bir akaryakıta zam yapılıyor. Bunu da zulüm olarak kabul ediyor musunuz yoksa sadece CHP’li bir belediyenin yaptığı fiyat artışını zulüm, ama hükümetin yaptığı hiçbir artışı zulüm olarak görmüyor, vatandaşı ödüllendirme olarak mı görüyorsunuz? Bunlar doğru şeyler değil. Eğer fiyat artışları bu oranda olmasa, TÜİK’in devletin kurumunun rakamları kullanılarak bir yılda yapılan fiyat artışları girdiler hesaplanarak bir rakam bulunuyor. Bu da 18.9”şeklinde konuştu.
                  ETUS’un batıyor söylemlerinin doğru olmadığını söyleyen Gürkan; “ETUS günde 77 bin kişiyi taşıyor. “ETUS battı”, “ETUS batmak üzere” şeklindeki söylemleri de doğru bulmuyorum. Siyasilerin bizlerin konuştuğu kelimeleri çok özenle seçmesi gerekiyor. ETUS’çular Japonya’dan gelmedi, onlar vatan haini de değil. Onlar ekmeklerinin peşinde olan bu şehrin evlatları. Tek amaçları karınların doyurup çocuklarının rızkını korumak. Onlar düşmanımız değil. Vatan haini hiç değiller. Canımızı, malımızı, namusumuzu emanet ediyoruz. ETUS babamızın oğlu da değil, koruyor da değiliz. Bu şehirde günde toplu taşımayı kullanan 77 bin kişinin hakkını korumak için yapıyoruz”şeklinde konuştu.
                EDİRNE RAYLI ULAŞIM SİSTEMİNİ KALDIRACAK KAPASİTEDE DEĞİL
                Rayli sistemi devreye sokmak zor değil ama Edirne’de o yolcu kapasitesinin olmadığını aktaran Başkan Recep Gürkan; “‘Edirne’de raylı sistem yok’. Defalarca açıkladım. Raylı sistem için günde 350 bin biniş gerekiyor, bizim şehrimizde günde 77 bin biniş. Bu sistemi işletmek için ya bir kişiden beş katı ücret alacağız, ya da hükümet belediyeler kanununa bir madde ekleyecek büyük şehirlere eklediği gibi, bütçeden aradaki farkı finanse edeceğiz”.
 
                Gürkan, yapılan yüzde 18.9 oranındaki fiyat artışının devletin rakamlarına göre belirlendiğini açıklayan Gürkan;“Akaryakıt zamlarını artık hiç birimiz görmüyoruz, lastik zamlarını, asgari ücret artışlarını, yağ zamlarını görmüyoruz. Bir toplu ulaşım zammı geldi mi sanki Türkiye’de bir yıl içerisinde hiçbir şeyin girdisi artmamış fiyatı artmamış, ama sadece Edirne Toplu Ulaşım Sistemi’nin fiyatını belediye arttırıyormuş gibi bir algı operasyonu yapılıyor. Yapmayın, insaf, vicdan, izan.. Bu haklı bir şey değil. Eğer bu belediye meclisinin başkanı olarak fiyat artışlarının bilimsel olarak devletin rakamlarına göre belirlenen fiyat artışlarının bir kuruş üzerinde Edirne Toplu Ulaşım Sistemi zammına el kaldırırsam elim kırılsın. Ama bu sistem de yaşamak zorunda. Bu insanları taşıyacak Edirne’de başka bir sistem yok. 77 bin kişiyi başka nasıl taşıyacağız” dedi.
                ETUS’A BAŞKANDAN SERT UYARI
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Toplu Ulaşım sistemi konusunda kendisine gelen şikayetlerle ilgili ETUS yönetimi ve şoförlerini uyardı. Başkan Gürkan,; “ETUS’un çok hatası da var. Şoförler çok saygısız. Çok sert yaptırımlar yapacağız size bu konuda. Devletin verdiği hakkı kullanan 65 yaş üzeri vatandaşlar aracınıza ücretsiz biniyor diye ona siz surat yapamazsınız, sitem edemezsiniz, hakaret edemezsiniz. O devletin ona verdiği hakkı kullanıyor. Siz onu parasını verip binen gibi güler yüzle karşılamak zorundasınız ve öyle karşılayacaksınız. Seferlerinizi sıklaştıracaksınız, sayılarınızı arttıracaksınız. Siz de eksikliklerinizi düzeltip Edirne halkına en kaliteli, en güler yüzlü, en nazik, en centilmen hizmeti vereceksiniz. Eğer onu vermezseniz biz de sizin tepenizde oluruz ve belediye olarak her türlü cezayı keseriz” dedi.
BELEDİYE OTOBÜSÜ GETİRMEK ÇÖZÜM DEĞİL
Edirne’de değil sadece 51 ilde daha belediyenin ulaşım sistemi olamadığını açıklayan Başkan Gürkan; “ Beş yıldır anlatmaktan bıkmadığım ama yorulduğum bir husus da ‘Edirne’de neden belediye otobüsü yok’. ‘Türkiye’de belediye otobüsü olmayan tek şehir Edirne’. Yalanın bu kadarı olmaz. 51 şehirde belediye tamamen ulaşımdan çekilmiş durumda. 51 tane şehirde belediye otobüsü yok. Sadece Edirne’de değil. 2006 yılında 12 metrelik halk otobüsleri alındı, kullanılabildi mi hayır. İşte o yüzden Edirne’de ve birçok ilde belediye otobüsü yok. Daha dün Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ulaşımı 3.25’e çıkardı. Kimse hiçbir siyasetçi durduk yerde mecbur olmadan fiyat artışına onay vermez, zam da yapmaz” dedi.
 
                BİZ ÖĞRENCİLERİ YOLUNACAK KAZ,SOYULACAK İNSAN OLARAK GÖRMÜYORUZ
                 Öğrencilere seslenen Gürkan; “Edirne bütün geçimini öğrenciden sağlayan bir şehir değildir. Çok öğrencimiz var, ama biz öğrencileri yolunacak kaz olarak görmüyoruz. Bütün bütçemiz ulaşıma gidiyor diyorlar. Bir öğrencinin ayda ulaşım olarak ödeyeceği ücret azami olarak 170 lira. Az para değil ama bütçenizi dağıtacak bir para değil. Öğrencileri daha da rahatlatalım, bir çözümünü bulalım. Uzun hattın kalkması nedeniyle sivil de yüzde 20, öğrenci de yüzde 30 indirim geldi” şeklinde konuştu.
                AL KARTINI MESAFEYE GÖRE İNDİRİMDEN YARARLAN
                Mesafeye göre fiyatlandırma yapılacağını açıklayan Başkan Gürkan; “ Al kartını, gittiğin durakta in butona okut. Sen bunu yapmıyorsan ısrarla indirim almayacağım diyorsan benim sana yapacağım bir şey yok.
 Ülkemiz bir ekonomik krizin içerisinde. Bazıları zannediyor ki benim partimin dışında bir parti iktidar olduğu için benim muhalif olarak bu ekonomik krize sevindiğimi zannediyor ya da ülke ekonomik olarak batsın da ben bu iktidardan kurtulayım diye muhaliflerin düşündüğünü zannediyor. Öyle düşünenin Allah belasını versin. Böyle bir şey olabilir mi? bu ülke hepimizin ülkesi. İktidarlar bugün olur yarın gider değişir, ama bu ekonomik kriz hepimizi etkiliyor. Ben isterim ki iktidarda hangi parti olursa olsun bu ülkede herkes cebinde para dolu gezin isterim zengin güçlü bir ülke olsun isterim. Ben iktidarın değişmesini istiyorum diye bu ülkenin ekonomik krizle batmasını istiyorsam namerdim, kim istiyorsa da Allah belasını versin. Böyle bir mantık olamaz, ahlak da olamaz vicdan da olamaz. Şu gerçeği de göreceğiz. Ülkemizde şu veya bu nedenle ciddi bir ekonomik kriz var” dedi.
                “11 ADET UMUMİ TUVALET İHALEYE ÇIKACAK”
                Belediye Meclisi’nin gündem dışı 2’nci maddesinde, Edirne’de faaliyet gösteren 11 umumi tuvaletin bakım ve onarım işleminin ardından kiraya verilmesi konusu görüşüldü. Başkan Gürkan, teklifle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bildiğiniz gibi Edirne, son yıllarda turizm kenti kimliğiyle çok ön plana çıkıyor. Sizlerin de sık sık gerek sosyal medyada, gerek yazılı ve görsel basında, gerekse de kamuoyundaki konuşmalarda şahit olduğu üzere turizmle ilgili en büyük sıkıntılarımızdan biri, umumi tuvaletler. Umumi tuvaletlerin yeterli sayıda olmaması, istenilen yerlerde olmaması ya da mevcut tuvaletlerin durumları hep konuşuldu ve konuşuluyor. Belediyemizin mülkiyetinde ya da işletmesi Belediyemize ait olan toplam 11 tane umumi tuvaletimiz var. Bunlardan bir kısmı Vakıflara ait; büyük bir kısmının mülkiyeti bize ait. Özellikle turizmi etkileyen kent merkezinde 5 tane umumi tuvaletimiz var. Öncelikle bu kent merkezinde bulunan 5 tuvaletten başlayarak, bu tuvaletlerin boşaltılmasını sağladık. Çünkü birinin işletmesindeyken, bizim Belediye bütçesinden oraya para harcamamız, onarım yapmamız mümkün değil hukuki olarak. O yüzden boşaltılmasını sağladık. Şu anda bir tanesinin restorasyonu, onarımı tamamen bitti. Diğerlerinin devam ediyor. Bayrama kadar inşallah onlar da bitecek ve ilk etapta bu 5 tuvaleti daha sonra da diğer 6 tuvaleti 10 yıl süreyle açık ihale ile ihaleye çıkarıp kiracılarına vermeyi düşünüyoruz.” dedi. Başkan Gürkan’ın konuşmasının ardından 11 tuvaletin restorasyon ve onarım işlemi bittikten sonra Belediye Encümeni tarafından açık ihaleye çıkarılması oylandı. Söz konusu madde, oybirliğiyle kabul edildi.
                “30 AĞUSTOS OLMASA YORGO OLURDU”
                Başkan Gürkan meclis kapanışında yaptığı konuşmada ise; “Ağustos ayının 10’unda Kurban Bayramımız başlıyor. Öncelikle Edirne hemşehrilerimiz başta olmak üzere tüm İslam Aleminin Kurban Bayramı’nı tebrik ediyorum. Yine 17 Ağustos 1999’da meydana gelen depremde yaşamını yitiren vatandaşlarımızı bir kez daha rahmetle yad ediyorum. Her ne kadar birileri, ‘30 Ağustos herkesi ilgilendirmez’ dese de, 30 Ağustos bu ülkedeki 82 milyonun hepsini ilgilendirir. Çünkü 30 Ağustos olmasaydı, o birilerinin dediği gibi herkesi ilgilendirmezdi. Çünkü o birileri Türk olmazdı, Müslüman olmazdı; Alex olurdu, Yorgo olurdu. O yüzden onları ilgilendirmeyebilir ama Türk Milletinin bir ferdi olarak bizleri en çok ilgilendiren bayramdır 30 Ağustos. O anlamda 30 Ağustos Zafer Bayramımız bir kez daha kutlu olsun.” şeklinde konuştu. Zam oy çokluğu ile kabul edildi.Belediyede ayrıca ETUS ile ilgili beş kişilik çalışma komisyonu kurulması kararlaştırıldı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ARAMA ÇALIŞMALARINA YENİDEN BAŞLANDI
ARAMA ÇALIŞMALARINA YENİDEN BAŞLANDI
GÜMÜŞ MADALYA BERAATI
GÜMÜŞ MADALYA BERAATI