VALİ KIRBIYIK, ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

VALİ KIRBIYIK, ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

VALİ KIRBIYIK, ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

VALİ KIRBIYIK, ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU
17 Haziran 2022 - 09:05

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, basın mensuplarıyla buluştu.
Edirne’nin ciddi tarımsal bir potansiyeli olduğunu söyleyen Vali Kırbıyık, ayrıca sınır kenti olması nedeniyle ticari potansiyelin de yüksek olduğunu belirtti. Tarihi kültürel varlıkların ayrı bir fonksiyonu olduğuna değinen Vali Kırbıyık, Saros Körfezi’ndeki deniz turizminin de çok önemli olduğunu söyledi. Trakya Üniversitesi’ne eğitim öğretim için gelen 50 bine yakın öğrencinin çok olumlu etkilerini gördüklerinin altını çizen Vali Kırbıyık, şehrin tüm dinamitleriyle hareket edip çalışmalara devam edeceklerini belirtti. Edirne’de sulanabilir tarım arazilerini artırmak için sulamaya önem vereceklerinin altını çizen Vali Kırbıyık, tarımsal ürün sayısını geliştirmek için araştırmaların yürütüldüğünü açıkladı.
Edirne’de bulunan tarihi ve kültürel varlıkların restorasyonunun çok önemli olduğuna değinen Kırbıyık, turizmde markalaşmanın çok önemli olduğunu söyledi. Kaleiçi’ndeki konakların ihyasına devam edildiğini belirten Kırbıyık, bu konakların şehre kazandırılması için Edirne halkından da destek beklediklerini ifade etti. Kaleiçi Bölgesi’nin açık hava müzesi olduğunu anlatan Kırbıyık, Hızlı Tren projesinin tamamlanmasıyla birlikte, Bulgaristan ve İstanbul’dan gelecek ziyaretçi sayısında da artış olacağını belirtti. Köylerde altyapı faaliyetlerini hızlandıracaklarını açıklayan Vali Kırbıyık, köy bazlı çalışmalar yapılacağını söyledi.
Bu yıl yoğun gurbetçi gelişi beklendiğini anlatan Vali Kırbıyık, Pazarkule’de yapılan çalışmaların Ağustos ayında tamamlanacağını açıkladı. Vali Kırbıyık, "Pazarkule bizim için avantaj olacak. Bizim için dönüş dönemleri daha önemli. Gelişte Bulgar tarafında bekleme oluyor dönüş döneminde biz de bekleme var. 15 Ağustos gibi Pazarkule'nin çıkış bölümünü açacağız, gurbetçimiz için üçüncü bir alternatif olacak. Tabi orada Yunan tarafı bize ne kadar eşlik edebilir bilmiyorum. Ama bugünden daha fazla araç göndeririz. Bugün 200-400 arası giderken bunu 1000'e 2 bine çıkarırız. Bir avantaj sağlar."açıklamasında bulundu.
İhracatın artmasına bağlı olarak tır kuyruklarının zaman zaman uzadığını ifade eden Kırbıyık, sınır kapılarında tır çıkış sayılarının arttığına vurgu yaptı. Kapıkule'den günde 1500 civarı, Hamzabeyli'den 1000'i geçkin tırın günlük çıkış yaptığının altını çizen Kırbıyık, "Kapasite artışıyla ilgili iyi bir noktaya geldik. Yoksa 1800-2000 tırda kaldığımız sürece birikme devam ediyor. Şimdi ortalama 2200-2400 arasında gidiyoruz. Aslında tır gelişinde çok büyük bir azalma yok. Ama o dönem iki hafta günlük 2800-3000 tıra kadar geliş arttı. Onun da etkisi var, dış ticaretin de canlanmasıyla bir yoğunluk oldu. Şu anda tır parklarında da çok bekleyen araç yok. Bekleme süreleri 120 saatten 10-15 saatlere kadar geldi." diye konuştu.HABER:YEŞİM DRAMALI
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SPORDAN ÖTE ŞANLI MİRAS KIRKPINAR'IN KÜLTÜREL MEŞALESİ 661 YILDIR YANIYOR
SPORDAN ÖTE ŞANLI MİRAS KIRKPINAR'IN KÜLTÜREL MEŞALESİ 661...
SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ
SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ