VATANDAŞA SU UYARISI: İSTANBUL MODELİ...

VATANDAŞA SU UYARISI: İSTANBUL MODELİ UYGULANACAK

VATANDAŞA SU UYARISI: İSTANBUL MODELİ UYGULANACAK

VATANDAŞA SU UYARISI: İSTANBUL MODELİ UYGULANACAK
03 Temmuz 2019 - 04:50

MERT SOYLU
Edirne Beledi Meclisinin Temmuz ayı toplantısında açıklamalarda bulunan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, su indiriminde ve ödemesinde İstanbul modelinin uygulanacağını söyledi. Kule radarların kurulmasının gündem de olmadığını da açıklayan Gürkan, otogar ihalesi ve mahalle meclisleri hakkında da önemli paylaşımlarda bulundu.
Belediye Meclisinin Temmuz ayı toplantısı Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda 9 gündem ve 4 gündem dışı olmak üzere 13 madde görüşülerek karara bağlandı. Başkan Gürkan meclis toplantısını, Sivas katliamı ile 15 Temmuz hain darbe girişimini lanetleyerek ve Enver Paşa tarafından Edirne’nin kurtarılmasını kutlayarak açtı.
Su indiriminde İstanbul modelinin uygulanacağını açıklayan Gürkan, “Suda yaklaşık 4 yıldır bir zam yapılmadı. İstanbul’da 10 metreküpe kadar olan sulardaki fiyat indirimden sonra 4 lira. Biz de indirim yapılmamış; 4 yıldır zam yapılmamış halde 10 metreküpe kadar olan su fiyatı 3 lira 15 kuruş. Buna rağmen suda indirim benim için de uygundur. Ancak İstanbul’da; Tekirdağ’da ikinci fatura ödenmediği takdirde sular kesiliyor. Biz bu indirimle birlikte bunu da mutlaka gündeme almak durumdayız. Lütfen su faturalarımızı zamanında ödeyelim. Borçlanan vatandaşlar lütfen Su Kanal Müdürlüğü’ne, Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne başvurarak, su borçlarını yapılandırarak ödeme içerisine girsinler.  Bizim bu hizmetleri yapabilmemiz için mutlaka kanunen almamız gereken gelirlerimizi tahsil etmemiz gerekiyor.  Su yaşam hakkıdır, doğrudur ama su yaşam hakkı ücretsiz değildir. Keşke ücretsiz verebilsek. Keşke bir kanun çıkarsalar su, elektrik, doğalgaz ücretsiz deseler biz de buna uysak. Ama bütçemizde yer alan kalemlerle ilgili bu tahsilatları yapmak zorundayız. Bununla ilgili işlemleri de arkadaşlarımız uygulamaya başladılar. Su faturalarını ödememeyi alışkanlık haline getirmiş konut ve iş yerlerinin sularını kesmeye başladılar. Bundan sonra 2 faturanın ödenmemiş halinde suyun kesilmesi işlemi kararlılıkla uygulanacak” dedi.

KULE RADARLAR OLMAYACAK
AK Parti Grubu’nun gündem getirdiği ve Edirne Belediye Meclisinin Haziran ayı toplantısında, elektronik denetleme sisteminin (kule radarların) yeniden faaliyete geçmesi için İstanbul Ticaret Üniversitesi ile protokol imzalanması karara bağlandığı haberlere tepki gösteren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Böyle bir karar yok. Zaten alınırsa karar gizli olmaz, meclisimize danışarak alırız” dedi.
İSMİ SOKAĞA VERİLDİ
Edirne’de çok uzun yıllar hekimlik yapan, birçok insanın sağlığına kavuşmasını sağlayan Dr. Sergülen Tamergil isminin bir sokağa verilmesiyle ilgili dilekçeyi değerlendiren Cadde ve Sokak İsimleri Komisyonu’nun aldığı karar mecliste görüşüldü. Dr. Sergülen Tamergil isminin meclis kararıyla Şükrüpaşa Mahallesi’nde 142 nolu sokağa verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.
MAHALLE MECLİSLERİ KURULACAK
Edirne Kent Konseyi’nin yaptığı kongresinden sonra aldığı kararla Edirne’de mahalle meclislerinin kurulması için aldıkları karar belediye meclisinde okunarak meclise bilgi verildi.
OTOGAR AYRI AYRI İHALEYE VERİLEMİYOR
Edirne Otogarı’nın Ak Parti Grubu’nun önerisiyle Otogarın işletmesini ayrı ayrı ihale açılması yönünde bir komisyon kurulmasına karar verilmişti. Terminallerde en önemli işlevin olan T2 belgesine sahip işletmelerin ihaleye girilebileceği ilgi bilgi verildi. Otogar toplu bir şekilde ihaleye girecek.
DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ
Edirne Belediyesi Başkanı Recep Gürkan,SGK ve Vergi Dairesi’ne olan borçların ödeyebilmek için meclisten yetki istedi. AK Parti Grubu’nun, ret kararına karşı oy çokluğuyla meclisten yetki alındı. Gürkan,”İller Bankası’ndan teminat mektubu alarak 25 milyonluk faizli krediyi alabileceğimiz durumda yüzde 10’u geçmeden borçlanmış olacağız. Encümen’in yapacağı ihale ile Edirne’de yer alan bankaların katılımıyla yapılacak. Bankaları resmi bir şekilde davet edilerek, kamera kayıtlarıyla bu ihalenin yapılması ve en düşük faizi hangi banka veriyorsa kredinin kullanılması konusunda bir çalışmamız oldu.  Krediyi aldığımızda haciz riskiyle karşı karşıya kaldığımız ve 3 milyon civarında olan acizlik borcumuzda var. Bunları ödedikten sonra hem riski azaltmış hem de sistemin çalışmasını sağlamış olacağız. Bunun yanında asfaltlama bakım ve onarım çalışmasını sezonu kapamadan çalışmasını sağlayacağız. Bunun yanında SGK ve Vergi Dairesi ile olan sorunlarımız bitmiş olacak” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 MİLYON EURO’LUK AB PROJESİ
1 MİLYON EURO’LUK AB PROJESİ
ÜRETİCİ TARLADAN KAÇIYOR
ÜRETİCİ TARLADAN KAÇIYOR