VERİMDE DÜŞÜŞ, İTHALATTA ARTIŞ

VERİMDE DÜŞÜŞ, İTHALATTA ARTIŞ

VERİMDE DÜŞÜŞ, İTHALATTA ARTIŞ

VERİMDE DÜŞÜŞ, İTHALATTA ARTIŞ
26 Eylül 2020 - 08:44

Türkiye’de 2020'nin ilk 7 ayında 110 milyon dolarlık pirinç ithalatı yapıldığını açıklayan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, TMO’nun Türk çiftçisinden 3 bin 200 alacağı çeltiği, Çin’den ise 3 bin 900’e alacağını belirterek, “TMO artık çiftçisinin dostu değil rantçılara zemin hazırlayan bir kurum haline getirilmiştir” dedi.
Gaytancıoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “ Çeltik hasadı başladı. 2019'a göre ekiliş alanları 100 bin dekar azaldı. Türkiye 2020'nin ilk 7 ayında 110 milyon dolarlık pirinç ithalatı yaptı. 2007'den beri destekleme primi hiç artmadı. Çeltik fiyatları 1 TL iken de kilogramda 10 kuruş destek vardı. Halen destek 13 senedir hiç artmadı 10 kuruşluk destek devam ediyor. Üstelik bu desteklerden kesinti yapılıyor. Bu arada çeltik fiyatları TMO tarafından açıklandı, açıklanmasaydı daha iyiydi. Neden mi, serbest piyasada tonu 4 bin 500 TL olması beklenen orta taneli çeşitler için TMO bu sene için 3 bin 200 TL fiyat açıkladı. Yani aslında 1 yıl öncesinin fiyatı.
Fiyat açıklanması gereken yıl açıklamayan TMO, nedense 2 yıldır fiyat açıklıyor. Kısacası piyasaları takip etmiyor. Ama neden olduğunu çok iyi biliyorum. Amaç, gıda enflasyonuna yol açmasın diye SIFIR GÜMRÜK VERGİLİ İTHALATIN önünü açmak. Yani küçük üretici düşük fiyatla çeltiğini satsın, sıfır vergi ile ithalat yapılsın, hem yandaşlar kazansın hem de gıda fiyatları artmasın. Dünyada artık böyle bir şey yok. Kimse ithalat yapmıyor, her ülke ihracata yasaklar getiriyor. Yani isteseniz de alamayacaksınız, bari Türk çiftçisinin yüzünü biraz güldürün.
LUNA'nın ithalat fiyatı zaten 500 $ yani 3 bin 900 TL. Kendi üreticimizden 3 bin 200'e alacaklar, Çin'den 3 bin 900'e gümrük vergisi ödemeyerek alacaklar. Gümrük vergisi ödenirse fiyat 5 bin TL'yi geçiyor. Kısacası TMO artık çiftçisinin dostu değil rantçılara zemin hazırlayan bir kurum haline getirilmiştir.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GENÇLİK İKSİRİ KOLEJENE TALEP ÇOK
GENÇLİK İKSİRİ KOLEJENE TALEP ÇOK
“DÜNYAYI DAHA YAŞANABİLİR HALE GETİREN KADINLARIMIZDIR”
“DÜNYAYI DAHA YAŞANABİLİR HALE GETİREN KADINLARIMIZDIR”