YAPMA İLACIN HAMMADDESİNE BÜYÜK ZAM

YAPMA İLACIN HAMMADDESİNE BÜYÜK ZAM

YAPMA İLACIN HAMMADDESİNE BÜYÜK ZAM

YAPMA İLACIN HAMMADDESİNE BÜYÜK ZAM
31 Ağustos 2019 - 10:14

Son yıllarda artan şekilde evde alkollü içki yapımında kullanılan etil alkole ilişkin dikkat çeken bir düzenleme yapıldı. Sağlık  Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundan valiliklere gönderilen genelgeye göre, eczaneler bundan sonra depolardan ayda sadece 2 litre etil alkol alabilecek.
Eczacı Şükrü Ciravoğlu,” Eczanelerde etil alkol laboratuvarlarda ellimiz, ayağımız. Dezenfektan olarakta sürekli kullandığımız bir ürün ve özellikle yapma ilaçlarda kullandığımız bir ürün ama kurunun yanında yaşta yandı” dedi.
Eczanelerin etil alkol alımına 2 litre sınırlaması getirildi. Ayrıca sınırlamaya eş zamanlı olarak etil alkolün depodan satış fiyatına yüzde 100'ü geçen oranda zam yapıldı. Eczacılar etil alkolün özellikle kulak ve cilt rahatsızlıklarının tedavisi için yazılan majistral reçetelerde kullanıldığını, söz konusu reçetelerinse belirli bazı eczaneler dışında hazırlanmadığını, bu tip reçeteleri hazırlayan eczanelerin aylık etil alkol ihtiyacının 2 litreden fazla olduğunu ifade ediyor.
YASAL OLMAYAN ŞEKİLDE KULLANILDIĞI  İÇİN ZAM YAPILDI
Etil alkol fiyatlarına ciddi oranda zam yapıldı. Bu zam üretim maliyetlerinden kaynaklanan bir zam değil. Etil alkolün çeşitli vasıtalarla kendi imkanlarıyla yasal olmayan şekilde içki üreten insanların kullanımını azaltmak, önlemek ve bu fiyatla yıldırmak amacıyla yapılan bir zam olduğunu belirten Eczacı Şükrü Ciravoğlu,”Bakanlıkta bununla ilgili çeşitli önlemler ve kısıtlama getirilmesi düşünüldü. Eczanelerde etil alkol laboratuvarlarda ellimiz, ayağımız. Dezenfektan olarakta sürekli kullandığımız bir ürün ve özellikle yapma ilaçlarda kullandığımız bir ürün ama kurunun yanında yaşta yandı.
Bunun kötü kullanımını önlemek için fiyatı arttırmak yoluna gittiler. Kısıtlama olsaydı daha felaket olacaktı. Bakanlığın fiyatı daha yüksek fiyatlara çekmesine rağmen orta yol bulunarak bir fiyat belirlendi. Bizim fiyatlarımızda daha önce 5 litre olan etil alkol fiyatı 125 TL’de, 165 TL’ye çıkarıldı. Zararlı kullanan varsa yakalamak yerine bu şekilde yaparak işin kaynağında çözmektir” dedi. MERT SOYLU
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BİZİ BİZİ YAPAN MÜŞTEREK DEĞERLERDİR
BİZİ BİZİ YAPAN MÜŞTEREK DEĞERLERDİR
BİLİNÇLİ TARAFTAR, TEMİZ ÇEVRE
BİLİNÇLİ TARAFTAR, TEMİZ ÇEVRE