YAZIKTIR, GÜNAHTIR…

YAZIKTIR, GÜNAHTIR…

YAZIKTIR, GÜNAHTIR…

YAZIKTIR, GÜNAHTIR…
20 Temmuz 2020 - 00:00

Edirne’nin Karaağaç Mahallesinde onlarca evin elektrikleri kesildi.
Pandemi sürecinde işsiz kaldığı için elektrik faturasını ödeyemediğini söyleyen Ayten Hamarat, günlerdir karanlıkta yaşadığını ifade etti. Borcunu ödemesine rağmen evinin elektriklerini kestiklerini öne süren 72 yaşındaki Makbule Özcan’da, buzluktaki tüm yiyeceklerin bozulduğunu ve telefon ışığıyla yaşam mücadelesi verdiklerini belirtti.
Karaağaç Mahallesinde yaşayan 72 yaşındaki Makbule Özcan, 150 lira elektrik borcu olduğunu ancak son ödeme tarihine daha zaman olduğunu öne sürdü.
TREDAŞ ekiplerinin elektriği kesmek için eve geldiğini görünce oğlunu arayıp borcu ödemesini söylediğini anlatan Özcan, oğlunun borcu ödediğini ancak ekiplerin yine de elektriği kestiğini iddia etti.
TREDAŞ ekiplerini defalarca kez aramasına rağmen elektriklerini açmak için gelmediklerini iddia eden Özcan, kışlık hazırladığı yiyeceklerin tamamının bozulduğunu belirterek, geceleri telefon ışığından başka ışıklarının olmadığını anlattı.
Karaağaç Mahallesinde bulunan yaklaşık 90 evin elektriğinin kesildiğini iddia eden bir diğer vatandaş Ayten Hamarat ise, pandemi sürecinde çalışamadığı için elektrik faturalarını ödeyemediğini anlattı.
Elektrikleri kesilen Karaağaç Mahallesi sakinleri yetkililerden destek istediklerini ifade etti.
GAYTANCIOĞLU’NDAN TREPAŞ’A TEPKİ; BİRAZ İNSAF
CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu pandemi sonrası gelen elektrik faturalarını TBMM’de gündeme getirdi. Yüksek gelen elektrik faturaları nedeniyle vatandaşın zor durumda kaldığını belirten Doç. Dr. Gaytancıoğlu şunları söyledi:
“Pandemi nedeniyle ortalamaları alıyoruz dediniz, şimdi herkesi şok eden faturalar gelmeye başladı. Vatandaş itiraz için kuyruklarda bekliyor.
Edirne’den bir vatandaşımız biraz önce aradı. Bir küçük esnaf. Daha önce bin lira civarında gelen elektrik faturası şimdi 3400 lira gelmiş.  Üstelik bunun vergisini, fonunu, TRT payını bir tarafa bırakalım, dağıtım bedeli 880 lira. Elektriği sarayın lüks makam araçlarıyla mı dağıtıyorsunuz?
Biraz insaf. ‘Ona buna rant aktaracağım’ diye dürüst vatandaşın üzerine bu kadar gidilmez. AKP düzeninin gönderdiği elektik faturalarını görse, inanın Edison ampulü icat ettiğinden utanırdı.
‘Beni virüs değil sizin düzeniniz öldürür’ paylaşımının ardından gözaltına alınan, işinden kovulan TIR şoförü kardeşimizi hepiniz biliyorsunuz.
Neyse ki vatandaşlarımıza sahip çıkan bir CHP var.”
TREPAŞ’TAN AÇIKLAMA
Edirne bölgesinde son günlerde basında yer alan yüksek tutarlı fatura şikayet haberleri sebebiyle Şirketimizce basın açıklaması yapılması gereği duyulmuştur.
Tüm Dünya ile birlikte ülkemizde de yayılmaya başlayan Koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle karantinaya alınan ya da idari kararlar sebebiyle 28 Mayıs 2020 tarihine kadar hem sektör çalışanlarının hem de tüketicilerin sağlığının korunması amacıyla elektrik sayaçlarının okumalarının durdurulduğu bölgelerde mevzuat doğrultusunda kıyasen fatura düzenlemesi yapılmıştır.
Bu doğrultuda, Edirne Valiliği tarafından alınan idari kararla elektrik sayaçlarının endeks okuması durdurulan Edirne İli, Merkez ilçesinde, 28 Mayıs 2020 tarihine kadar kıyasen fatura düzenlenmesi yapılmıştır. Pandemi döneminde oluşturulan kıyasen faturalar, tahminleme metodolojisi ile geçmiş son 2 yılın aynı aylarına ait tüketimler baz alınarak düzenlenmiş ve müşterilerimizin mağduriyet yaşamaması için hesaplanan tüketimlerden bir miktar da düşük olarak faturalandırılmıştır.
1 Haziran 2020 tarihinden itibaren standart sayaç okuma sistemine geçilmiş ve sayaçlar yerinde okunmaya başlanmıştır.
Mevzuat gereği pandemi döneminde fatura çıkartılamayan müşterilerimize sayaçları Temmuz ayında yerinde okunmuş ve fatura düzenlenmiştir. Ancak çıkan faturalardaki tüketimler ortalama 45-60 günlük tüketimlere tekabül etmektedir.
Bu müşterilerimizin faturaları otomatik olarak vade farkı alınmadan taksitlendirilmekte olup, SMS ve e-mail  ile bilgilendirilmeler de yapılmaktadır.
Müşterilerimizin fatura itirazı yapmadan önce, önceki faturalarındaki tüketimleri ile okuma gün aralığına bakmalarını ve günlük tüketimlerini hesaplamalarını, sonrasında yeni gelen faturalarında yer alan ilk okuma ve son okuma tarihlerini kontrol etmelerini, tüketimlerde hata olduğunu düşünüyorlarsa fatura üzerinde yer alan faturalamaya esas teşkil eden sayaç endeks bilgileri ile kendi sayaçlarındaki fiziki endeks değerlerini karşılaştırmalarını önemle rica ederiz.
HABER MERKEZİ
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SÜPÜRGE USTALARI İŞ BAŞINDA
SÜPÜRGE USTALARI İŞ BAŞINDA
2023’E, 2053’E, 2071’E KARARLILIKLA DEVAM EDECEĞİZ
2023’E, 2053’E, 2071’E KARARLILIKLA DEVAM EDECEĞİZ