YENİ GELİR KAPISI OLDU

YENİ GELİR KAPISI OLDU

YENİ GELİR KAPISI OLDU

YENİ GELİR KAPISI OLDU
16 Kasım 2020 - 09:27

Meriç Kaymakamlığı tarafından çiftçilere yeni gelir kapısı sağlamak amacıyla çilek yetiştiriciliği projesi başlatıldı.
Meriç Kaymakamı İlyas Öztürk tarafından köylerde gelir getirici proje çerçevesinde başlatılan çilek yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması ve markalaşması ile ilgili yapılan çalışmalar kapsamında, 2020 yılı dikim döneminde Alibey Köyü’nde Albion cinsi çilek yetiştiriciliği denemelerine başlandı.
YIL BOYUNCA VERİM BEKLENİYOR
Üç dekarlık alana ekimi yapılan çilek fidesinden sezon boyunca yaklaşık üç ton ürün alındığını belirten Kaymakam Öztürk, kilosunun 8 ila 10 liradan satıldığına dikkat çekti. Albion çeşidi çileğin yedi veren özellikte olduğunu vurgulayan Kaymakam Öztürk, dikiminden 2 ay sonra verim vermeye başladığını ve yıl boyunca çilek verdiğini söyledi. Çileğin aromasının yüksek kokulu olduğunu anlatan Öztürk, “nakliyeye dayanıklı, çabuk eriyip bozulmaz. Verimi, dayanıklılığı, lezzeti ve aroması yüksek bir çeşittir.  Yapacağımız bu çalışma ile çiftçilerimize yeni gelir kapısı sağlamayı amaçlıyoruz.”dedi.
GÖÇÜN ÖNÜNE GEÇMESİ PLANLANIYOR
Gelecek çilek ekim döneminde birçok köyde çilek ekimi gerçekleştirmeyi hedeflediklerini açıklayan Kaymakam Öztürk, “köylerimizden de göçün duracağına inanıyor ve temenni ediyorum. Amacımız köylümüzün, çiftçimizin kendi köyünde gelir kazanç elde etmesi, köyden kente göçün durmasıdır” açıklamasında bulundu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YAŞ KISITLAMASI DENETİMİ
YAŞ KISITLAMASI DENETİMİ
EDİRNE’DE PANDEMİYE RAĞMEN BİNLERCE İŞYERİ AÇILDI
EDİRNE’DE PANDEMİYE RAĞMEN BİNLERCE İŞYERİ AÇILDI