YERALTI SULARI ÇEKİLDİ, TARLALAR SULANAMIYOR

YERALTI SULARI ÇEKİLDİ, TARLALAR SULANAMIYOR

YERALTI SULARI ÇEKİLDİ, TARLALAR SULANAMIYOR

YERALTI SULARI ÇEKİLDİ, TARLALAR SULANAMIYOR
20 Şubat 2020 - 11:05
Reklam

Kanal Edirne’yle birlikte sulamayla ilgili sıkıntılar yaşanmaya başladığını belirten Karaağaç Mahalle Muhtarı Agah Korkan, yer altı sularının çekildiğini ve tarlaların sulanamadığını söyledi. Kuyularda ve artezyende su olmadığını iddia eden Korkan, bölge çiftçisinin kara kara düşündüğünü ifade etti.
Karaağaç mahallesini su taşkınlarından kurtarmak için 2015 yılında yapımına başlanan Kanal Edirne projesinin üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen açılmaması hem Karaağaç Mahallesinde bulunan artezyen kuyularındaki su kuyularının dengesini bozup suyun çekilmesi Karaağaç’lı çiftçiyi üzmeye başladı.
Karaağaç üreticisinin dertli üzüntülü olduğunu belirten Karaağaç Mahalle Muhtarı Agah Korkan; “Yağmurların yağmaması sulama yapan çiftçilerimiz için yaz aylarında zor günler bekliyor. Bakın bizim Edirne kanal hep otluklar içinde. Oradan buraya binlerce sular akıyor. Kanal yaptık. Kanal projesinde 350-380 dönüm yerimiz gitti bizim toprağımız gitti. Karaağaç’taki su kuyularımız bile kurudu” dedi.
KANAL EDİRNE SULARI BİTİRDİ
Kanal Edirne kuyularda ki su seviyelerini düşürdüğüne dikkat çeken Korkan; “Hatta kanal Edirne olduktan sonra bizim Karaağaçtaki suların dengesi de bozuldu. Eskiden 6 metrede su varken şimdi 15 metrede su varsa anca çıkıyor. 12-13 metre de bakıyorum artezyende su yok. Su olmayınca ben tarlayı ne yapayım.  Yaz sezonunda çiftçim çok zahmet çekeceğini düşünüyorum. Şuan kuyularda su yok artezyenler de su yok, artezyen borularında su olmadan, sulama yapamayacak vatandaş, yarın öbür gün biber, patlıcan, domates, salatalık sebzeler yetişecek her gün sulama yapmamız lazım. Su olmadığı müddetçe de vatandaş kara kara düşünmeye başlayacak” diye ifade etti.
NEHİRLER KURUDU
Şu anda Meriç Nehri’nden paçaları sıvayıp karşıdan karşıya geçerim diyen Karaağaç Muhtarı Agah Korkan;  “Tunca Nehrinde, Meriç Nehrinde de su olmayınca tabi ki kuyularda da yok, artezyenlerde de yok. Şu anda Meriç Nehri’nden paçaları sıvayıp karşıdan karşıya geçerim. Ben iddia ediyorum bu seneki çeltik ekiminde daralma olacak. Yapacağımız tek şey bol bol ağaç dikmemiz lazım. Maalesef bizler ağaçları kese kese çöl yaptık. Yağmur tabiî ki yağmaz. Biz kuraklıkla karşı karşıyayız. Maalesef yazdan kalma ikinci baharı yaşıyoruz Edirne’de” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SELAYI SUSTURMAYA İZİN VERMEYEN İMAM,O GECE OLANLARI ANLATTI
SELAYI SUSTURMAYA İZİN VERMEYEN İMAM,O GECE OLANLARI ANLATTI
'' ARABALI TREN '' YURDA GİRİŞ YAPTI
'' ARABALI TREN '' YURDA GİRİŞ YAPTI