YEREL BASIN DESTEK BEKLİYOR

YEREL BASIN DESTEK BEKLİYOR

YEREL BASIN DESTEK BEKLİYOR

YEREL BASIN DESTEK BEKLİYOR
30 Ağustos 2018 - 04:46

Yerel basının yaşadığı ekonomik sıkıntılara bir yenisi daha eklendi. Gazete kâğıdına kur nedeniyle gelen artış zaten zorda olan yerel basına ek yük getiriyor.

    Marmara Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Derya Sarılarlı yaptığı açıklamada yerel basının ekonomik olarak rahatlaması için yapılan girişimler sürerken kurdaki aşırı artışa bağlı olarak maliyet artışının olmasının gazetelere yeni bir yük getirdiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

   ''Gazete kâğıdı yurtdışından ithal ediliyor. Dolayısıyla dövizdeki artıştan etkileniyor. Gazetelerin en yüksek girdilerinden birisini kâğıt ve baskı oluşturuyor.

    Son olarak Konya ve İzmir'de yerel gazetelerin tasarruf için haftanın 7 günü yerine, bizde olduğu gibi Pazar günleri çıkmama kararı aldıklarını öğrendik. Bu uygulamanın bazı illerimizde de uygulanacağı bildirildi.

    Edirne'de gazete baskı maliyetlerinin arttığını matbaa ve gazete sahipleri ile yaptığımız görüşmelerden öğrendik.

    Resmi ilanların sürmesi, gazetelerin sayfa sayılarının azaltılması ve mecburi satış sayısının azalması için mücadelemiz sürecektir. '' Sarılarlı, ülkemizde yaşanan ekonomik savaşın yerel basını da etkilediğini belirterek, ''Ülkemizin tüm kurumları ve kuruluşlarında olduğu gibi yerel basın emekçileri de bu savaşta mücadelesini vermektedir. Bu zor dönemin aşılmasında Hükümetimiz yerel basına desteğini artırarak sürdürmesini bekliyoruz. Faizsiz kredi, makine teçhizat alımında katkı, personel desteğinin artırılması, zorunlu gazete satışı ve sayfa sayısı gibi konularda iyileştirmelere gidilmesi gerekiyor. Çünkü yerel gazeteler yaşamalı, yaşatılmalı'' dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
UZUNKÖPRÜ’DE YANGIN
UZUNKÖPRÜ’DE YANGIN
SAHTE EDİRNE VALİSİ YAKALANDI
SAHTE EDİRNE VALİSİ YAKALANDI