Reklamı Geç
YEREL MEDYA ADETA SAHİPSİZ

YEREL MEDYA ADETA SAHİPSİZ

YEREL MEDYA ADETA SAHİPSİZ

YEREL MEDYA ADETA SAHİPSİZ
27 Kasım 2018 - 05:18

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Yerel medya adeta sahipsiz.  Geçinemiyorlar, ayakta kalmak için olağanüstü çaba harcıyorlar. Demokrasiye sahip çıkmak gibi medyaya da sahip çıkmak zorundayız. İktidarın yaptığı her şeyi alkışlayan bir medya grubunun en çok demokrasiye zarar verdiğini de kimsenin unutmaması gerekir.”dedi.

Özellikle yerel medyaya destek verilmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Bütün demokrasilerde medya önemli bir güçtür. Gelişmiş demokrasilerde 4. güç olarak algılanır. Medyanın temel özelliği gücü sürekli halk adına sorgulamaktır. Gücü elinde tutanlar daha sağlıklı karar almak zorunda kalırlar. Bizde bir yaygın medyamız var. Bir de yerel medya var. Yerel medya adeta sahipsiz. Bu medyanın büyük beklentileri var. Geçinemiyorlar. Binlerce kişi çalışıyor yerel medyada, gazetelerde ve televizyonlarda. Ayakta kalmak için olağanüstü çaba harcıyorlar. Biz yerel medyanın da yaygın medyanın da güçlü olmasını isteriz. Bağımsız olmasını, özgürce yazmasını ve eleştirmesini isteriz. Demokrasiye sahip çıkmak gibi medyaya da sahip çıkmak zorundayız. Baskılara hep birlikte sahip çıkmak zorundayız. İktidarın yaptığı her şeyi alkışlayan bir medya grubunun en çok demokrasiye zarar verdiğini de kimsenin unutmaması gerekir. Demokrasi hepimiz için geçerli bir kuraldır. Düşüncelerimizi özgürce ifade edeceksek, haklarımızı rahatça yargıda arayabileceksek bunun özü demokrasiden geçiyor” diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasında sağlıklı bir demokrasinin kurulması ve işletilmesi için medyanın önemine vurgu yaptı.

Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Eğer bir ülkede demokrasi varsa gazetecilik olmalıdır. Gazetecinin varlık nedeni halk adına gücü denetlemektir. Kamu kaynağı doğru kullanıyor mu, bürokrasi, hükumet, kamu kurum ve kuruluşları görevi hakkıyla yapıyor mu. Tüm bunları denetler, halk adına sorgulama yapar. Halkın gözü kulağı sesi medyadır. Çağdaş demokrasilerde medya 4’üncü güçtür. Egemenlik hakkını gazeteci kullanır. Anayasada ‘Yasama, yürütme, yargı bir de medya egemenlik hakkının kullanılmasında güç olarak yer almalı’ dedim, teklif ettim ama kabul etmediler. Anayasamıza medyayı egemenlik hakkını kullanan dördüncü güç olarak yazmalıyız. Yasama, yürütme ve yargının yanına mutlaka medyanın eklenmesi gerekmekte.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HİPERTANSİYON VE OBEZİTE KONUSUNDA BİLGİLENDİRDİLER
HİPERTANSİYON VE OBEZİTE KONUSUNDA BİLGİLENDİRDİLER
FİDELERE İLGİ ARTIYOR
FİDELERE İLGİ ARTIYOR
Reklamı Geç