YEŞİL NOKTALAR ARTIYOR

YEŞİL NOKTALAR ARTIYOR

YEŞİL NOKTALAR ARTIYOR

YEŞİL NOKTALAR ARTIYOR
05 Mayıs 2018 - 04:26
Reklam

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, Edirne Belediye Başkanlığı ile Edirne Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği işbirliğinde hazırlanan Çevre Dostu İşletmelere Yeşil Logo Verilmesi Projesi kapsamında Balkabağı Bakery & Coffee adlı mekâna yeşil nokta takdim edildi.

 

Dünya çapında pek çok ülke plastik kullanımı ve üretimine karşı sert yaptırımlar uygulamakta. Öncelik olarak insanların alışveriş yaptığı ve sosyal yaşam alanlarında bulunan naylon poşet, pet su şişeleri, pipetler gibi plastik ürünlerin kullanımını azaltmak adına farklı uygulamalar yürütmekte. Türkiye Çevre Gönüllüleri Derneği, TEMA Vakfı gibi dernek ve kuruluşların da “plastik kullanımına ve üretimine”  karşı özel yaptırımlar uygulamakta. Edirne’de de Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, Edirne Belediye Başkanlığı ile Edirne Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği işbirliğinde hazırlanan Çevre Dostu İşletmelere Yeşil Logo Verilmesi Projesi gerçekleştiriliyor. Proje kapsamında çevre dostu ve plastik kullanımını en aza indiren işletmelere “Bu İşletmede Plastik Kullanılmıyor, Çevre Dostu İşletme" logosu yapıştırılıyor. İlk olarak kafe işletmesi olan İstasyon Kafe’ye verilen logo bu defa Balkabağı Bakery &Coffee işletmesine verildi. Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren, Edirne Belediye Başkan Yardımcılarından Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Süleyman Yaşagör, Edirne Esnaf ve Sanatkârları Odasından Lokanta işletmecisi Adem Kalkan, Edirne Kent Konseyi temsilcileri Nebahat Çavuş ile Didem Sivrikaya ve Plastiğe Hayır Platformundan Özge Kılıç Uysal işletmeye logo verilmesi için bir araya geldi.

 

EREN: “YEŞİL NOKTALAR ARTIYOR”

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren, plastik kullanımının ve üretimin azaltılmasına yönelik çalışmaların artabileceğini, doğanın korunması adına önemli bir konu olduğunu vurgulayarak; “Günü birlik kullandığımız plastikler doğada havaya, suya ve toprağa karışarak yüzyıllarca kalabiliyor ve bizi kanser edebiliyor. Böbrek, karaciğer, akciğer gibi bütün iç organlarımıza yönelik hastalıklarımızı geliştirebiliyor. Bu nedenle Plastiğe Hayır Platformuyla bu yola başladık ve 50’ye yakın kafe gezdik. Bunların bir kısmının hiç plastik şişe veya plastik ürün kullanmadığını ve bir kısmının da müşterinin isteğine göre kullandığını tespit ettik. Bugün Balkabağı Bakery & Coffee’nin hiç plastik kullanmadığını tespit ederek ‘Yeşil Logo’ takdimi yapacağız. Bu çalışmanın ve duyarlılığın diğer illere de yansımasını başlatacağız. Vatandaş olarak, Tüketici olarak ne yapmamız gerekiyor? Sağlığımız için cam şişeleri kullanmak mümkünse gittiğimiz işletmede özellikle cam şişe talep etmek. Bu şekilde çalışmayı genişletmek mümkün. Bizim yaptığımız denize bir kum tanesi atmak gibi bir şey. Çünkü biz işletmeleri gezdiğimiz sadece bir işletmede 100’den fazla pet şişenin çöpe atıldığını söylemişti bir çalışan. Düşünün günde 100 tane atılsa ki daha fazladır ve binlerce pet şişe doğaya karışarak bize hastalık olarak geri geliyor. İşte bu yüzden bu çalışmayı hep birlikte bir çok kurumlar birlikte yürütmeye başladık. İlk yeşil logomuzu İstasyon kafeye vermiştik ve ikincisini de Balkabağı Bakery &Coffee’ye yeşil logomuzu asacağız. Edirne’de yoğun işletme olarak ciğerciler ve köftecilere bu uygulamayı neden kullanmadıklarına dair soru sorduğumuzda pratik olmadığını belirttiler. Tabii bu uygulama bir talep meselesi. İyi bir çalışma yaptığımıza inanıyorum” dedi.

 

“EN FAZLA CAM TOPLAYAN BELEDİYEYİZ”

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Türkiye’de Edirne’nin nüfusuna göre en çok cam geri dönüşümü sağlayan belediyenin Edirne belediyes olduğunu belirti. Tanrıkulu; “Türkiye’de Edirne ilinin nüfusuna göre en fazla cam toplayan belediyeyiz. 2017’de nüfusuna göre geri dönüşüme en fazla cam koyan belediyeyiz. Cam Şişe Vakfı Başkanı Belediyemize bu konuda bir de ödül verdi. Ben her zaman şunu düşündüm; bir sıfırdan büyüktür. Hayatım boyunca hep bir ile uğraştım ve bugün biz burada ikiyi gerçekleştiriyoruz ve iki yeşil logo astığımız iki işletmemizin de işletmecisi kadın. Ne diyor Neşet Baba; ‘Kadın insan, biz insanoğluyuz’ diyor. Kadınlarımızın duyarlı olmasını zaten bekliyorduk Türkiye’de ve özellikle Edirne’mizde bu çok kıymetli. Örneğin ben çok ambalajlı ürünler almıyorum. Bir bisküvi alıyorsunuz onun içinde 5 ambalajlı bisküvi paketi çıkıyor. Toplum olarak bu tür konulara dikkat edip plastik kullanımını olabildiğince aza indirmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

5 BİN BEZ TORBA

Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Süleyman Yaşagör, 5 bin adet bez torba yaptırılıp dağıtılmasına yönelik çalışmalarına devam ettiklerini belirterek; “Plastiğin bir an önce azaltılmasına yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Oda olarak bez torbalar bastırıyoruz. 5 bin adet bez torba bastırmaya çalışıyoruz, hazırlıkları devam ediyor. Doğaya bizi mde katkımız olsun anlamında tüm esnaflarımızın geri dönüşümlü ürünlerde veya ambalajların kullanımı hakkında bilgilendiriyoruz. Çünkü bizim de tahminimize göre esnafımız günde 2 ton civarında naylon poşet kullanıyor. Bunun kullanımı ne kadar azaltılırsa o kadar faydalı olur diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

UYSAL; “GERİ DÖNÜŞÜM ÇARE DEĞİL”

Plastiğe Hayır Platformundan Özge Kılıç Uysal, Geri dönüşümün değil, plastik tüketiminin olabildiğince az olması gerektiğini söyledi. Uysal; “Plastiğe Hayır Platformunda Özge Kılıç Uysal; “Geri dönüşüm çare değil, son basamak olmak zorunda. İlk amacımız plastik kullanımının azaltılması. Temiz su kaybı, enerji kaybı yaşanıyor çünkü birkaç defadan fazla geri dönüşümü olmayan ürünler için geri dönüşüm çare olmuyor. O yüzden cam şişe kullanmak en doğru karar” dedi.

 

KÜÇÜK: “KENDİ KIZIMIZA YEDİRMEDİĞİM HİÇBİR ŞEYİ MÜŞTERİMİZE SATMIYORUZ”

Balkabağı Bakery & Coffee İşletmecisi Didem Küçük işletmesine verilen yeşil logo hakkında yaptığı konuşmasında; “İşletmem 3 yıllık bir işletme ve açıldığımız günden bu yana düşüncemiz kendi kızımıza yedirmediğim hiçbir şeyi müşterimize satmama mantığındayız. Açıldığımız günden bugüne kadar ne plastikle bir üretim yapıyoruz ne de satışını yapıyoruz. Daha az maliyetli olmasına rağmen naylon değil, kendimizin yaptırdığı karton paket kullanıyoruz. Yaklaşık 3 yıldır inatla cam servis ediyoruz. Müşterilerimize de paket servisi yaptığımızda yine aynı şekilde cam kullanıyoruz. İçindeki hiçbir malzemenin bozulmayacağından, kabıyla ilgili bir etkileşime girmeyeceğinden emin olarak, gönül rahatlığıyla satıyoruz. Ben evimde mecbur kalmadıkça satın almadığım için, müşterilerime de satmayı uygun görmüyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye ceza
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye...
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere döndü
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere...