YILLARIN HAYALİ GERÇEKLEŞİYOR

YILLARIN HAYALİ GERÇEKLEŞİYOR

YILLARIN HAYALİ GERÇEKLEŞİYOR

YILLARIN HAYALİ GERÇEKLEŞİYOR
22 Haziran 2021 - 09:16

Edirnelilerin hayali olan 3 Nehir 1 şehir projesinin temeli atıldı. Projede dünyanın en büyük lastik savakları, Meriç, Tunca ve Arda Nehirleri boyunca oluşturulacak olan kesintisiz bisiklet yoluyla dünyadaki en uzun bisiklet yolu hayata geçecek. 14 adet arşimet tribününden en az 5 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak elektrik üretilecek.
Meriç Nehri kenarında gerçekleştirilen temel atma töreninde konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Edirne’ye hangi amaçlı gelmiş olursanız olun bu kadim şehir sizi kendine aşık eder gidemezsiniz” dedi. Gürkan,  “Bu tarihi günde kentimizin sembolerinden bir olan Meriç Nehri kıyındayız bu gün. Edirne insanlığın tarihi ve kadim şehirlerinden birisi. Avrupa’nın Asya’ya Asya’nın Avrupa’ya bağlandığı bir geçiş noktası bir köprü ve kapı. O kadar özelliği var ki bu kadim şehrin her birini ele alsanız binlerce proje öykü çıkar. Bu şehirde bazen hüzne rastlarsınız bazen gözyaşına bazen heyecana bazen sevgiye bazen aşka. Şu bir gerçektir ki Edirne’ye hangi amaçlı gelmiş olursanız olun bu kadim şehir sizi kendine aşık eder. Bir tutkuyla bir heyecanla bir sevgiyle bağlanırsınız. Ülkemizde birçok şehir için söylenen bir söz vardır ‘bir giden bir bir gelen bin ağlar’ diye. Edirne bu sözün tam da hayata geçtiği şehirdir. Buraya görev için gelmiş birçok Türk insanı yıllar sonra tekrar başka görevlerle ya da emekli olarak Edirne’ye dönmüştür. Bu kadim şehirde herkesin hayalleri istekleri olmuştur. Ama seçimle ama atanarak gelmiş olanların hep hayalleri istekleri olmuştur bu şehirde. Bunların kimi hayallerini gerçekleştirme şansı bulmuş, kimi de maalesef bulamamıştır” dedi.
EDİRNELİLERİN BELKİ DE 100 YILLIK HAYALİDİR
Edirnelilerin 100. Yılık hayalini  hiçbir siyasetçi ve geçmiş dönem  belediye başkanlarının dahi  gerçekleştiremediğini  Vali Ekrem Canalp’ın de gerçekleştireceğine başta inanmadığını ifade eden Gürkan; “Altını çizmek isterim ki bu siyasi bir konuşma değil, böyle bir günde siyasi partililer ve milletvekilleri buradayken siyasi konuşma hadsizliğine düşecek değilim. Bazı realiteleri de gündeme getirmek gerekiyor. Edirne’de Edirnelilerin belki de 100 yıllık hayalidir; nehir kenarlarında bir düzenleme, bir yapılanma, insanların rahatça gezip keyif alabileceği bir proje. Haklarını teslim etmek gerekir ki,benden önce bir çok belediye başkanı Tunca ve Meriç Nehir ile ilgili proje yaptılar başarılı olamadılar. Ben 2014’te göreve geldiğimde Tunca Nehri Rekreasyon projesi diye bu projenin daha küçük ölçeklisini yaptım başarılı olamadım. Bu bir suçlama değil, kimse rahatsız olmasın. Bir çok valimiz geldi geçti onların de hep hayalleri oldu, olmadı. 2 yıl önce Valimiz böyle bir proje yapmak istediğini söyledi. Ben de ona geçmişi anlattım yapamazsınız dedim. Geçmişte kimsenin yapamadığını anlattım, ben yaparım dedim. Ben yaparım dedi. Kırmamak için hayırlısı olsun o zaman dedim.O zaman inanmamıştım. Bu kimseyi övme yüceltme yağcılık falan değil.Fatma Aksalın hükümet nezdinde ki katkılarını biliyorum ona da çok teşekkür ediyorum. Marifet iltifata tabidir derler. Marifet gösterene de iltifatı da en yalın biçimde ve anında zamanında yapmakta gerekir”dedi.
GÜRKAN,VALİ CANALP’E EDİRNELİLERİN YÜZ YILLIK HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİĞİ İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ
Vali Canalp’e teşekkür eden Başkan Gürkan;  “Edirnelilerin özlemine  Sayın Valimiz Edirnelinin geçmişten bu yana yüzlerce yıldır özlemi olan özellikle son 50 yılda herkesin bir şekilde bir proje yapıp bir türlü yaşama geçiremediği bir alanda başarılı oldunuz. Edirne halkının temsilcisi olarak hem de Edirne’de doğmuş, büyümüş ve ölecek olan bir Edirneli olarak kalben teşekkür ediyorum, şükranlarımı arz ediyorum.Bu projenin kent yaşamı için ne kadar önemli değerli olduğunu kentin her anlamdaki dinamiklerini etkileyecek önemini bittikten sonra daha da fazla fark edeceğiz. Her şey gibi zamanı geldiğinde de unutulacak, öyledir bu işler,yöneticilerin kaderi böyledir. Ama şunu bilir ki yöneticiler onu kimse hatırlamasa bile o var oldukça kendiniz bilirsiniz. O vicdani rahatlık en büyük mükafattır. Bu projede emeği geçen sayın valimiz Ekrem Canalp olmak üzere Sayın Milletvekilimize, yönetici arkadaşlarımıza, bakanlık bürokratlarına, herkese yürekten teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar var olsunlarşeklinde ifade etti.
2022 HEM EDİRNE YILI HEMDE BU PROJE GİBİ DEVASA PROJELERİN YAŞAMA GEÇTİĞİ BİR YIL OLACAK
Edirne için bütün kurum ve siyasileri birlik içinde çalıştığını  ifade eden Gürkan; “Biz 25 Kasım 1922’de son kurtuluşumuzu yaşadık Edirne olarak. 99’uncu yılındayız. Geçen yıl pandemi nedeniyle Kurtuluş Bayramımızı gerçekleştiremedik. 7 yıldır her kurtuluş bayramında gelenek haline getirdiğimiz şehrimize katkısı olan, emeği olan; şehrimiz için bir şeyleri ortaya koymuş insanlara vermiş olduğumuz fahri hemşehrilik beratlarını veremedik. Geçen ay belediye meclisimizde tüm meclis üyelerinin oy birliğiyle, Kurtuluşumuzun 100’üncü Yılı olan 2022 yılını ‘Edirne yılı’ olarak ilan eden karar aldık. 2022 yılı bizim için çok anlamlı ve değerli bir yıl olacak.2022 yılı bu proje gibi devasa projelerin yaşama geçtiği bir yıl olacak. Bir şehirde yaşayan insanlar için çalışmaları, projeleri kimin yaptığının anlamı çok önemi yoktur. Edirne deki Edirne’nin yararına olan Edirne’nin toplumsal yaşamını ilgilendiren Edirne ki vatandaşların tümünün yaşamını doğrudan etkileyen önemli projelerin yapılmasında da herkesin katkısı vardır. Biz siyasetçiyiz bazen burada kimin, hangimizin tabelada isminin olduğuna bakarız. Ama vatandaşın derdi bu değil, vatandaşın derdi o projenin yapılıp yapılmaması. Elbette kuşkusuz halk bilir kimin yaptığını, kimin ne kadar katkısının olduğunu, ne kadar etkisinin olduğunu, desteklediğini desteklemediğini. O anlamda Edirne’de gerçekten iktidarıyla muhalefetiyle, hem genelde hem yerelde tam bir uzlaşı tam bir işbirliği söz konusu. Edirne’nin ali menfaatleri söz konusu olduğunda ne AK Parti Milletvekili ne CHP Milletvekili ne Belediye Başkanı hiçbiri hiç kimse bir ayrım yapmadı, yapmıyor yapmayacak da bundan eminim. Bu anlamda bütün siyasetçilerimize bütün vekillerimize, il başkanlarımıza en derin şükranlarımı sunuyorum bir kez daha”dedi.
EDİRNE’YE İLK GELDİĞİNDEKİ HAYALİYDİ
3 Nehir 1 Şehir projesinin nasıl başladığını ve Edirne’ye ilk geldiğinde ki anısını anlatan Edirne Valisi Ekrem Canalp, “Bundan iki buçuk yıl önce Edirne’de göreve başladığımın ilk hafta sonuydu Ankara’da eşimle yaptığımız gibi hafta sonunu dışarıda bir kahvaltıyla geçirelim istedik. Arkadaşlarıma dışarıda güzel bir kahvaltı nerde yapılır ? diye sorduğum zaman Meriç’in kenarı demişlerdi. Eşimle beraber Meriç’in kenarında harikulade bir kahvaltı yaptık. Aylardan Kasım Nehir debisi belirli bir yükseklikte akıyor harikulade bir nehir manzarası, arkasında yeşillikler ve arkasından şehrin manzarası, buradan da gördüğünüz gibi en tepede de Selimiye Camii sizi selamlıyor. Harikulade bir görüntü, harikulade bir manzara ama kahvaltının sonlarına doğru aklıma da bu nehir çok güzel akıntı halinde akıyor belli bir debisi de var acaba buradan da bir elektrik üretmek suretiyle buraya bir katkı sağlayabilir miyiz diye daha o kahvaltı anında aklıma gelmişti. Değerli belediye başkanım biraz önce bahsetti benim aklıma gelen daha önce herkesin aklına gelen bir projeydi. Sonrasında değişik vesilelerle bu proje aklımızın bir köşesinde kalmaya devam etti.Ben bazen ekip ve çalışma arkadaşlarıma bu projeden bahsettiğim zaman değerli belediye başkanımızın ifade ettiği gibi bunun ne kadar zor olduğunu ve başlamasak iyi olur sayın valim kabilinden çok teklifler karşı karşıya kaldığımı ifade etmek isterim. Ama bundan yaklaşık 15 ay önce bu proje zihnimizin bir köşesinde hep kalan oradan hiç eksik tutmadığımız bu projeyi tekrar masaya yatırma imkanımız oldu. 3 bölge müdürlüğümüzle ve 8 il müdürlüğümüz yanı sıra Edirne belediyemizin temsilcilerinden oluşan bir çalışma ekibi proje üzerinde kafa yormaya başladı. Belli bir çalışma periyodundan sonra da projenin omurgası ortaya çıktı” şeklinde açıkladı.
BU ŞAMPİYONLUKLAR EDİRNE’YE ÇOK YAKIŞACAK
 Proje dünyada ilklerle de anılacak bir proje olduğuna dikkat çeken vali Canalp; “Burada da ifade edildiği üzere 3 ana eksen üzerinde projeyi şekillendirdik. Bugün burada temelini atacağımız, çalışmalarını başlatacağımız alan bu 3 ana eksenden bir tanesi. Bu proje ile ilgili kısaca ne hissettiğimi sizlerle paylaşmak isterim. Ben 4 açıdan bu projeyi heyecan verici buluyorum. Bir defa bu proje kendi kategorisi içerisinde Dünya’da lastik savaklı baraj projeleri içerisinde bir dünya şampiyonu. Şu ana kadar Çinlilerin yapmış olduğu 120 metrelik bir projede var ama bu kıyından diğer kıyıya 210 metre 70’er metrelik üç 3 bölüm halinde lastik savağıyla bu proje bir dünya şampiyonu bu dünya şampiyonluğu Edirne’ye yakıştı. İkinci olarak 3 Nehrin etrafındaki 30 kilometrelik kesintisiz bisiklet yollarıyla da şehir alanları içerisindeki kentsel alanların içerisinde kesintisiz en fazla bisiklet yoluna sahip olan dünyadaki en uzun bisiklet şampiyonluğu da Edirne’nin oldu bu da Edirne’ye çok yakıştı. Bu projenin üçüncü heyecan veren kısmı çevreci bir proje olmasıdır. Bir defa bu proje yeşil enerji üretecek. Üreteceği enerjiyi hiçbir şekilde atmosfere, gezegenimize, dünyamıza zarar vermeden enerji üretecek bir proje olacak. 14 adet Arşimet tribünümüz olacak. Arşimet tribünlerini üreten firma 70 yıl kendi üretmiş oldukları tribünler için garanti veriyor ve kalıcılığı olan bir proje olacak. İnşallah bu haliyle bir yönden de gerçekten çevresel olarak gezegenimiz üzerindeki sorumluluğumuzu yerine getirme anlamında bizleri çok rahatlatacak bir proje olacak”diye açıkladı.
MERİÇ NEHRİ KENARI BİRLİKTE NİTELİKLİ BİR KORUMA ALANI OLDU
Meriç Nehrine  yapılacak proje ile birlikte nehir kenarları Bakanlık nezdinde koruma alanı altına alındığını açıklayan Vali Canalp; “Bu çevreci proje olacak ve bunu her şeyiyle yaşayıp göreceğiz ve yaşatacağız. İlk proje başlamadan projenin başlama alanı nitelikli koruma alanı olarak ilan edildi. Çevresel anlamda projeyi uygulayacağımız alanda artık Türkiye’de bakanlıklar nezlinde ve Edirne nezlinde  bizim korumakla mükellef olduğumuz bir alan haline getirildi ve nitelikli bir koruma alanı oldu. Bir önceki tabiri doğal sit alanıydı teknik ve hukuki tabiri nitelikli koruma alanı projeyle birlikte nitelikli bir koruma alanına kavuşmuş olduk. Bunun içinde bir kısmı nitelikli koruma alanı bir kısmı da sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı bu kontrollü kullanım alanı da tesislerin bulunmuş oldukları alanlarda sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı olarak faaliyetlerine devam edecek. Projenin içinde bizim bir konser alanımız olacak ama konser salonumuz olmayacak açık bir konser alanı olmak suretiyle buradaki bu doğallığa da vermiş olduğumuz değeri göstermiş olacağız. Yine bu projenin içinde su sporu merkezlerimiz olacak, yürüyüş yollarımız olacak, spor alanlarımız olacak, dinlenme alanlarımız, mesire alanlarımız olacak. 3 adet yaya bisiklet köprümüz olacak ve bunların üzerinden sadece yayalar ve bisikletler geçecek araçlar olmayacak. Bu da yine çevresel duyarlılığımızın proje ile ilgili bir başka yansıması olarak önümüzde duracak. Çevre ve Şehircilik bakanlığımıza şükranlarımı sunmak isterim”diye kaydetti.
NEHİR KENARINA BİN DÖNÜMLÜK MİLLET BAHÇESİ 
Edirneliler için bin dönümlük millet bahçesi yapacaklarını da söyleyen Canalp; “Yüz dönümlük bir alanda millet bahçesi olacak ve Edirneliler kendi eşleriyle, çocuklarıyla, aileleriyle beraber geldiklerinde huzur içerisinde dinlenebilecekleri harikulade bir millet bahçesine kavuşmuş olacaklar. Edirne’de Nehir’den en güzel haz aldığınız yer hem nehri hem aynı zamanda Edirne’yi beraber izleyebildiğimiz alanlardır. Örneğini burada yaşadığımız gibi. Proje çerçevesinde üç adet seyir terasımız olacak, 10 adette aynı şekilde seyir balkonumuz olacak. Buralardan keyifle hem nehri hem de Edirne’yi izleme imkanına kavuşacağız. 4 metre yükseklikten şelale şeklinde akan suyu izlemenin keyfini beraberce yaşayacağız”dedi.
ARŞİMET TRİBÜNLERİ SERACILIĞA CAN SUYU OLACAK
Arşimet tribünlerinden soğutmak için kullanılan sular seraları ısıtmak için kullanılacağını açıklayan Vali Canalp; “Yine aynı şekilde Arşimet tribünlerinin üzerinde elektriğin ne şekilde üretildiğine dair ilkokul öğrencilerimiz ve vatandaşlarımızın görmesi için bir yer oluşturarak onların da akıllarında bir fikir oluşturmuş olacağız. Buradaki Arşimet tribünlerinin soğutulması için su kullanılacak ve su 65 derece sıcaklığa ulaşacak. Bu suyu da buradan Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde kurulacak olan seralarda ısıtma amaçlı kullanılacak. Bu su da böyle çevresel bir amaca hizmet etmiş olacak. Projenin içerisinde balık geçişlerine herhangi bir şekilde engel olmayacağız. Senenin 12 ayında balık geçişlerine imkan vererek nehir ekosistemine hiçbir zarar vermeyecek şekilde uygulamaya koyacağız. Bu projenin sürekliliğini sağlamak üzere bir icra kurulu oluşturulacak. Bu kurulda 3 bölge müdürlüğü 8 il müdürlüğü, il özel idare ve belediye temsilcileri yer alacak. Edirne söz konusu olduğunda bir araya gelebilmek ve bu beraberliği kurumsal bir yapı içerisinde sürekliliğini de sağlamış olacağız”dedi.
ŞEHRİN GARİP GÜRABASI İÇİN DÖNECEK
Bu 3 dediğim hususun dışında beni en çok heyecanlandıran kısım sonuncu kısımdır. Burada ilk defa sizlerin huzurunda ifade etmek istiyorum. İnşallah Cuma günü Edirne’de bir başka hizmetin beraberce kurdelesini keseceğiz. Bizim valiliğimize bitişik 4 katlı bir bina vardı biz bunu satın aldık. Bu binayı Şehir Gönülleri Vakfı’nın karargahı haline getiriyoruz. Şuan da Şehir Gönüllüleri Vakfımızı da kurmuş bulunmaktayız. Şehir Gönüllüleri Vakfı bana en çok heyecan veren projedir. Vakfın amaçlarından bir tanesi gönüllü olarak Edirnelilere hizmet etmek insanlar için açık bir platform olacak. Bunun içerisinde kadın girişimciliği merkezimiz olacak. Eğer kadınlarımıza yönelik çalışma yapmak isteyen gönüllülerimiz olursa bu karargah içerisinde bir yer bulacaklar. Bunun içerisinde çevre gönüllülerimiz kent için faaliyet göstermek isterlerse yine vakıf bünyesinde kendilerine bir yer bulacaklar. AFAD gönüllülerimizde bu vakıf içerisinde kendilerine bir yer bulmuş olacaklar. Ama derseniz ki Şehir Gönülleri Vakfı’nın omurgası ne olacak? Vakfımızın ana ekseni, omurgası, fakir, fukara, garip, guruba kim varsa, devlet kurumları, sosyal yardım hizmetlerine ulaşamayan kim varsa işi gücü bu insanların ihtiyacını gidermek olacak. Bu insanların sayısı biliyoruz ki çok değildir. Bir şekilde devlet kurumlarımız var. Tüm kurumlarımız bir şekilde ihtiyaç sahiplerine yardım ediyor. Ama aklımızın bir köşesinde kaygımız bizi rahatsız edip duruyor. Acaba bu kurumlara ulaşamayan insanlar var mı? Bu vakfın ana amacı bu durumdaki insanları arayıp bulmak olacak. Vakıf kendisi sosyal yardım talebi almayacak. Ama işi gücü bu insanları bulmak olacak. Nerede okumak isteyip okula gidemeyen bir kız evladımız varsa vakıf onu bulacak ve o kızımıza eğitim imkanı sağlayacak.
Şehir Gönüllüleri Vakfı ile şuan ki projemizin ortak amacı nasıl olacak? Bu proje kendi kendini finanse eden bir proje. 14 Arşimet tribün döndükçe elektrik üretildikçe bu elektriğin satılmasıyla kendi kendine para kazanacak. Bu da yaklaşık 6 yıllık bir süreç olacak. Bu tribünlerden 1 tanesi Şehir Gönüllüleri Vakfı için dönecek. Ama 6 yıl sonra 14 tribünün tamamı vakıf için Edirneli ihtiyaç sahipleri için dönecek”diye belirtti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği arasında  İş Birliği anlaşması imzalandı
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri...
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI